Lidovky.cz

Zahraniční obchod ČR skončil v červnu v rekordním přebytku 34,1 miliard korun

Ekonomika

  9:26aktualizováno  9:52
PRAHA - Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu meziročně stoupl o 17,6 miliardy korun na 34,1 miliardy Kč. Ve sledovaném měsíci tak byl historicky nejvyšší. Za vysokým přebytkem obchodní bilance stojí snížený dovoz, informoval o ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).
Vývoj ekonomiky (ilustrační foto)

Vývoj ekonomiky (ilustrační foto) foto: Jiří Benák, MAFRALidovky.cz

„Zahraniční obchod se zbožím za měsíc červen zaznamenal historicky nejvyšší přebytek obchodní bilance ve sledovaném měsíci. Přispěl k tomu nejen vývoz zboží, který se téměř vrátil na loňskou úroveň, ale výraznou měrou se na tom podílel i stále pokulhávající dovoz zboží,“ uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička. Podle něj dovoz zboží meziročně ztratil a dostal se na zhruba stejnou úroveň jako na počátku pandemie koronaviru na jaře.

Tržby obchodníků v červnu meziročně klesly o 2 procenta. Lidé méně utráceli za pohonné hmoty a potraviny

Kladně se na výsledku zahraničního obchodu podepsal zejména růst přebytku při obchodování s auty o devět miliard korun a menší deficit obchodu s ropou a zemním plynem o 8,2 miliardy Kč. O 2,3 miliardy se zlepšila bilance u obchodu se stroji i se základními kovy.

Naopak o 7,5 miliardy Kč meziročně horší výsledek vykázalo obchodování s počítači, elektronickými a optickými přístroji, bilance obchodu s elektrickými zařízeními se zhoršila o 2,4 miliardy korun.

Zahraniční obchod se státy Evropské unie skončil v červnu přebytkem 67,1 miliardy Kč, meziročně byl tak o 13,1 miliard vyšší. Schodek obchodu se státy mimo unii klesl o 4,3 miliardy na 31,4 miliardy korun.

Český průmysl v červnu zmírnil meziroční pokles

Průmyslová výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční pokles na 11,9 procenta z květnových 25,7 procenta. K lepšímu výsledku přispělo oživení výroby aut. V meziměsíčním srovnání byla červnová průmyslová produkce vyšší o 13,4 procenta. Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Situace v průmyslu se podle statistiků začala v června pomalu stabilizovat po předchozím propadu způsobeném koronavirovou krizí. „V řadě průmyslových podniků se výroba postupně začala vracet na úroveň před vypuknutím pandemie,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Průmyslovou produkci ve srovnání s květnem podle něj povzbudila obnova výroby aut, což pomohlo i výrobcům dílů pro automobilový průmysl.

Pokračuje i propad stavebnictví

Propad stavební výroby v Česku znovu zrychlil. V červnu se reálně meziročně snížila o 11,5 procenta po květnovém poklesu o 7,7 procenta. Opět si pohoršilo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Oproti předchozím měsícům zaznamenaly horší výsledky také inženýrské stavby, mezi něž patří hlavně dopravní infrastruktura. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

„Červnový pokles stavební produkce byl důsledkem souběhu několika faktorů. Situace dopadla především na menší firmy a živnostníky, kteří pociťují váznoucí poptávku a nedostatek pracovní síly. K poklesu přispěla také vyšší srovnávací základna z loňského června a ani deštivé počasí stavební výkony nepodpořilo,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Stavebnictví podle analytiků reaguje se zpožděním na vývoj celé ekonomiky, která se potýká s dopady koronavirové epidemie. Nevylučovali proto, že ještě hlubší propad obor teprve čeká.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.