Lidovky.cz

Ekonomika

Měla jsem skoro hororové dětství, leckdy nebylo co jíst, říká zakladatelka Zásilkovny Kijonková


Zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Premium
PRAHA - Nedávná karanténa nakopla prodeje na internetu a s tím související zásilkové služby. „Nouze plodí kreativitu,“ konstatuje v rozhovoru zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Lidovky.cz: Před pár dny jste se vrátila z Dubaje. Řešila jste dlouho plánovanou expanzi Zásilkovny?
Letěla jsem tam dořešit všechny administrativně-právní úkony. Šlo o dlouho připravovanou akci založení firmy na Středním východě. Nazvala bych to jako takový most mezi dvěma světy. Měla jsem tam původně odletět v březnu, ale z důvodu pandemie byly zrušeny všechny lety.

Lidovky.cz: Podařilo se vám tam všechno dotáhnout do konce?
V tuto chvíli ještě nemám potvrzenou licenci, což je taková obdoba výpisu z obchodního rejstříku tady v České republice. Ještě vyčkávám na ty poslední administrativní úkony, nicméně bylo poměrně náročné dát dohromady všechny dokumenty a podklady k tomu, aby byla firma založena.

Hlavně na Středním východě musí člověk přistupovat k zákazníkům a k regionu s obrovskou pokorou. Jednali jsme o doručování jak do Spojených arabských emirátů, tak do Saúdské Arábie. Dubaj je taková brána Středního východu.

SIMONA KIJONKOVÁ (43)

■ Vystudovala karlovarskou obchodní akademii. Následně absolvovala UJEP v Ústí nad Labem. Studia zakončila magisterským titulem na Vysoké škole ekonomické v Praze.

■ V roce 2010 založila společnost Zásilkovna.

■ V současné době má Zásilkovna více než 3000 výdejních míst a zaměstnává na 1500 lidí.

■ Je vdaná a má tři děti.

Lidovky.cz: Vedle Dubaje ale míříte také do Indie. Jak jste daleko?
Zatím jsme zůstali u vyjednávání, zastavilo se to z důvodu pandemické krize. Ale je potřeba to vzít postupně, a ne jako náletovou akci. Je důležité ty země otevírat postupně. Tento postup jsme zvolili také v Evropě. Dnes z České republiky doručujeme do 34 zemí.

Lidovky.cz: Už jste řekla, že koronavirová pandemie pozastavila vyjednávání v Indii. Jak vás koronakrize poškodila celkově?
Když se vrátím v čase do začátku března, musím říct, že v prvních týdnech krize ovlivnila byznys velmi výrazně. Zásilkovna je, byla a bude napojena na podnikání malých a středních podniků a živnostníků. Dnes spolupracujeme s 3200 živnostníky a malými podniky v České republice, v rámci Evropy je to přes 5000 výdejních míst.

Lidovky.cz: Předpokládám, že výpadek se negativně projevil na tržbách...
Tržby nám v prvních týdnech spadly asi o 50 procent. Někteří naši partneři to ale přečkali, protože obchody se hodně přesunuly na internet, lidé si v době karantény hodně objednávali zásilky. E-shopy jely na obrovské expanzní vlně. Zároveň lidé změnili nákupní chování, nakupovali úplně jiné věci a z jiných e-shopů. Třeba u online lékáren máte docela stabilní prodeje a nejsou tam velké výkyvy, ale v době pandemie vyrostly neskutečným způsobem.

Lidovky.cz: Už se to vrací do normálu?
Už asi v polovině dubna jsme se dostali na předpandemická čísla. Byla tam ovšem spousta ale. Doporučení vlády bylo nepracovat s hotovostí, takže jsme všichni přešli do bezhotovostního systému. To je hodně programování, takže jsme tady byli všechny víkendy. Ve všech šesti zemích, ve kterých působíme, jsme to museli zajistit, takže to bylo náročné.

Lidovky.cz: Takže teď plníte plán, který jste si stanovili ještě před koronavirem?
My jsme plánovali dvojnásobný růst pro rok 2020, takže něco kolem sta procent. Vlastně za první kvartál jsme rostli více než o sto procent, takže i když jsme spadli v březnu velmi výrazně, celkově byly výsledky dobré. Ano, byli jsme v březnu ve ztrátě, ale upřímně řečeno, kdo nebyl...

Lidovky.cz: Během karantény jste se stala členkou Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jednala jste skutečně s vládou?
V prvních týdnech jsem se snažila zkontaktovat pana ministra Karla Havlíčka (za ANO) za malé a střední podniky. To se podařilo. Podobně jako ostatní podnikatelské asociace jsme s ním řešili konkrétní problémy malých a středních podnikatelů. Byla jsem možná velmi silný hlas, takže krátce poté mě poradci ministra Havlíčka požádali, jestli bych se nechtěla stát členkou NERV. Spolupracujeme s 28 tisíci internetovými obchody, takže jsme k tomu měli skutečně co říci.

Lidovky.cz: Postupovala podle vás vláda správně ohledně opatření, která přímo dolehla na malé a střední podniky?
Rozhodně jsem na začátku kritizovala komunikaci vlády směrem k podnikatelům. Nepřišlo mi, že by tady fungovaly dobré komunikační linky. Často byly úsečné, zmatečné a podobně. V počátku neměli podnikatelé rychlé a správné informace. A informace je to nejdůležitější, co můžete lidem dát. Nepokládám ani za přínosné, aby teď zase všichni běhali po ulici v rouškách.

Lidovky.cz: Přinesla vám celá krize něco pozitivního?
Odnesla jsem si z ní, že je v lidech obrovské dobro. Zároveň jsem se naučila, že krize přináší příležitosti. Není dobré utápět se v nějakém negativním rozpoložení, to nevede k ničemu dobrému. Je důležité se ale příležitosti dobře chopit. Nám se z krize narodil projekt automatických výdejních boxů. Pro obyvatele menších měst a i vesnic to bude dobrá zpráva.

Lidovky.cz: Kdy první boxy představíte?
V řádu několika týdnů, už stříháme metr. Zatím to ale nechceme blíže komentovat.

Lidovky.cz: Jaká byla úplně první práce, kterou jste v životě dělala?
Bylo mi 13 let a roznášela jsem tehdy letáky, protože jsem se narodila do sociálně slabé rodiny. Měla jsem v té době dva mladší sourozence, maminka byla samoživitelka a skutečně jsme neměli žádné finance. Neměli jsme ani televizi nebo auto. Nouze ale plodí kreativitu. Když máte všeho dostatek a berete to jako samozřejmost, potom to vnímáte jako standard.

Skoro hororové dětství

Lidovky.cz: Neměla jste příliš mnoho času na starosti běžné třináctileté holky...
No ani patnáctileté, ani dvacetileté a neměla jsem třeba běžný studentský život. Nejprve to bylo skoro hororové dětství. Kolikrát jsme ani neměli co jíst, takže jsme jedli samotné těstoviny, které jsme si občas posypali kakaem. To nebylo příjemné. Už tehdy jsem poznala, že to maminka nezvládá, takže jsem začala pracovat. Měla jsem takovou radost, že se mi podařilo sehnat práci.

Můj tehdejší zaměstnavatel mi dal horské kolo, abych mohla roznášet letáky. Já jsem na něm ale neuměla jezdit, takže jsem samozřejmě spadla. Byla jsem odřená a jizvy mám dodnes. Seběhli se lidi a chtěli mě vzít do nemocnice, a já jsem jenom opakovala, že nemůžu, že musím rozvézt ty letáky... (směje se)

Lidovky.cz: V podobném stylu fungujete dodnes?
Jsem vlastně asi stejná v tom, že mě nic nezastaví. V životě máte hodně vzletů a pádů a vždycky je důležité zase vstát, když vám to trochu umožní situace. Vím, že je to hodně těžké. Pádů jsem zažila opravdu hodně, ale vždycky jsem vstala.

Lidovky.cz: Jedním z těchto pádů bylo i vaše první, nevydařené podnikání, když jste v roce 2008 přišla o všechny peníze...
Přesně tak, musela jsem tehdy ukončit podnikání v oblasti marketingu a médií. Tehdy v krizi byly marketingové a reklamní rozpočty to první, co se škrtalo. Měli jsme velké klienty, takže jsme měli velmi rychle propad v příjmech.

Lidovky.cz: Potom ovšem přišla Zásilkovna. Jak se ten nápad vlastně zrodil?
Po neúspěšném podnikání jsem se nechala zavřít do tmy, což mi pomohlo. Rozhodla jsem se tehdy, že si založím IT firmu. Všichni si ťukali na čelo, včetně mého manžela a přátel. Neuměla jsem programovat, ale naučila jsem se to jako samouk z učebnic.

Lidovky.cz: Máte tři děti, což není příliš obvyklé. Navíc u ženy, která stojí v čele takového podniku...
Moc bych si přála, aby bylo normální, že žena s dětmi dělá, cokoliv chce, může být moderátorka, baletka nebo programátorka... Zvládám to někdy hůře, někdy lépe. Když jsem rozjížděla v roce 2010 byznys, měla jsem dvě malé děti a byla jsem těhotná. Nebylo to ideální, spíš to bylo poměrně omezující. Víceméně jsem se snažila být extrémně efektivní, když miminko spalo. Nejdůležitější je ale chtít. Když se teď rozhodnete, že budete prezidentka, a uděláte pro to maximum, povede se vám to.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.