Lidovky.cz

Ekonomika

Česká sfinga cítí poklad v britské poště. Co Křetínského vedlo ke koupi ztrátového podniku?


Daniel Křetínský. | foto: ČTK

Premium Původní zpráva
Praha - Daniel Křetínský věří, že chřadnoucí Royal Mail je cennější, než se zdá. Stal se v tichosti jejím nejsilnějším vlastníkem a chystá její oživení. Britové mu kvůli jeho tajemnosti vymysleli přezdívku: Česká sfinga.

Křetínský se stal nejsilnějším akcionářem britské pošty Royal Mail. Společnost ale strádá

První pohled na web britské královské pošty ulpí na upozornění, že je k mání zbrusu nová zákaznická aplikace. Působí moderně, svěže, podobně jako zbytek stránek Royal Mail. Potěmkinovské zdání však klame, tradiční doručovatelská společnost neprožívá dobré časy. Prodělává milion liber denně a musí se chtě nechtě přizpůsobit nové době. 

Jinými slovy: byznys s dopisy je ztrátový, síly musí manažeři upnout hlavně na doručování balíků, což je trend, který ještě posílila pandemie koronaviru a s ní spojený boom online prodejů. S trochou nadsázky lze situaci Royal Mail připodobnit k tomu, co se nyní odehrává i v České poště.

Cena poroste, věří Křetínský

Do nutné přeměny britské společnosti začal letos postupně, ale velmi sebevědomě vstupovat český boháč, který se prestižním investičním výzvám zrovna nevyhýbá. Daniel Křetínský, jehož impérium stojí především na energetice, koupil spolu s obchodním partnerem Patrikem Tkáčem v květnu přes fond Vesa Equity pět procent Royal Mail. Rozhodně nešlo o výstřel naslepo, nýbrž o velmi dobře promyšlený krok.

Podle informací webu Lidovky.cz oba miliardáři věří, že firma je podhodnocena a že její akcie časem porostou. Křetínský je známý jako takzvaný aktivistický akcionář, tedy žádné sezení v koutě a čekání na výplatu dividendy. Rád vymýšlí originální řešení, která mají zefektivnit chod firem i jejich ziskovost.

Na britské poště z hlediska investic není až tak zajímavý její tradiční poštovní byznys, je složitý a podléhá různým regulacím, ale její stoprocentní dceřiná společnost General Logistics Systems (GLS) se sídlem v Nizozemsku.

Tato známá kurýrní a logistická služba je dnes globálním hráčem a Křetínský s Tkáčem v ní podle všeho vidí zlaté vejce, skrytý poklad. Oficiální vyjádření k obchodu jsou ze strany investorů střízlivá. „Podobně jako u ostatních investic, které realizujeme prostřednictvím Vesa Equity Investment, platí, že se rozhodujeme na základě detailní fundamentální analýzy. 

V případě Royal Mail oceňujeme zejména její dlouhou historii, tradici a důležitost veřejné služby, kterou poskytuje,“ řekl pro Lidovky.cz Daniel Častvaj. Ten v Křetínského a Tkáčově energetické skupině EPH řídí komunikaci a marketing. Royal Mail zaměstnává 162 tisíc lidí, což je více než pětinásobek v porovnání s Českou poštou.

Už první, květnový nákup akcií sledovali ostrovní novináři s velkým zájmem. Zmínění pánové nejsou v jejich zemi neznámí: teplárenský holding EPH vlastní ve Spojeném království několik elektráren, například Eggborough či Lynemouth. Křetínského, kterého znají ve fotbalově smýšlející zemi také díky vlastnictví Sparty Praha, překřtili na Českou sfingu.

Pátý nejbohatší Čech svými veřejnými výstupy šetří, považují ho za nečitelného, nevyzpytatelného a spekulují o motivech, proč do Royal Mail vstoupil.

Daniel Křetínský.

Výše zmíněný balík pěti procent investoři v létě navýšili na současných 13. Vesa Equity se tak stala největším akcionářem královské pošty, která je od roku 2013 soukromá. Tehdy vláda rozhodla o tom, že akcie pošle na burzu. Krátce poté se začaly množit pochyby, že to nebyl dobře provedený záměr a že vláda mohla prodat soukromníkům daleko dráž.

Supermarkety i televize

Před druhým nákupem akcií Křetínským a Tkáčem byla největším podílníkem Royal Mail britská investiční skupina Schroder Investment Managment (také tradiční, založena byla v roce 1804). Ale poté, co pošta rozhodla, že letos ani příští rok nevyplatí dividendy, se začala zbavovat akcií. Vesa Equity situaci využila a začala je nakupovat. Co dál?

„Stejně jako u ostatních investic Vesa Equity platí, že si udržujeme plnou flexibilitu v otázce dalšího postupu. Může dojít jak k dalšímu posílení, tak i oslabení naší pozice, a to v závislosti na vývoji trhu, výkonnosti firmy a také na situaci a vývoji ve zbytku našeho investičního portfolia,“ řekl webu Lidovky.cz Častvaj z EPH.

Devadesátník Soros hraje třikrát týdně tenis. Maďarskému deníku prozradil, co si myslí o současném světě

Pořízení významného akciového balíku v Royal Mail není prvním počinem Křetínského, jehož partnerkou je dcera nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Na jaře přes firmu Czech Media Invest navýšil podíl v obří německé televizní a rozhlasové společnosti ProSiebenSat na více než deset procent.

Menší podíl drží ve francouzské síti supermarketů Casino. Před několika lety investoval i do několika francouzských tištěných periodik, především do prestižního deníku Le Monde.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.