Lidovky.cz

Ekonomika

Velké cigaretové značky v tichosti zdražily krabičky o stejnou cenu. Kterých se to týká?

Cigaretová značka Camel. | foto: Reuters

Premium Původní zpráva
Praha - Každý můj den bude nyní o čtyři koruny dražší, může si říct drtivá většina českých kuřáků, kteří za den vyprázdní aspoň jednu krabičku cigaret. Lídr trhu s tabákovými výrobky v Česku, společnost Philip Morris, totiž od září podle zjištění LN v tichosti změnil ceník. Každé své značce, ať už jde o Marlboro, Spartu, nebo Chesterfield, jednotně přisoudil konečnou cenu o čtyři koruny vyšší.

Například populární červená L&M vyjdou místo nynějších 108 na 112 korun. A konkurenční společnosti přesně o tuto částku zdražily menší část svých výrobků také. Celkem má v Česku novou cenovku více než 80 různých druhů či typů klasických cigaret.

Autor:

Pro jejich milovníky, kterých je v zemi zhruba 2,5 milionu, jde o další nepříjemný zásah do rozpočtu. Při zmíněné spotřebě jedné krabičky denně si pravidelný kuřák za rok připlatí 1460 korun. Po radikálním zdražení z jara tohoto roku, kdy zvýšení spotřební daně zvedlo cenu za krabičku zhruba o desetikorunu, tedy přichází další. Tentokrát vyvolané samotnými výrobci.

Čas na zásobení? Asi měsíc

„K cenové politice se nevyjadřujeme,“ vzkázala Klára Jirovcová Pospíšilová, mluvčí společnosti Philip Morris. Firma sídlící v Kutné Hoře pokrývá více než 40 procent trhu a je jeho jednoznačně nejsilnějším hráčem. Právě tento výrobce od 1. září změnil ceny v podstatě celé své nabídky, což lze dohledat v takzvaném cenovém výměru na webových stránkách ministerstva financí.

Zákazníci mají ještě čas koupit kuřivo se starou cenovkou, než trafikanti doprodají zásoby. Podle poučených odhadů to bude zhruba do měsíce.

Zdražení cigaret v Česku.

Proč konkrétně hegemon českého trhu k plošnému zdražení přistoupil, není úplně jasné. Jisté je, že od začátku příštího roku pravděpodobně opět stoupne spotřební daň u tabáku a cigaret o pět procent. A pak stejně i v letech 2022 a 2023. Poslanci na začátku července v prvním čtení podpořili vládní daňový balíček na příští rok, který obsahuje mimo jiné právě toto opatření. Na něj se pak někteří výrobci odvolávají, byť další zdražení od ledna vyloučit nemůžou.

„Změna ceny je reakcí na zvýšení spotřební daně platné od letošního roku, stejně tak jako je reakcí na další očekávané navýšení v roce 2021 tak, jak už ho schválila vláda,“ uvedl Jiří Sochor ze společnosti Japan Tobacco International. Ta je aktuálně dvojkou v českém tabáku a na trh dodává například známou značku Camel. Na rozdíl od Philip Morris firma zdražila o čtyři koruny jen menší část výrobků, třeba některých typů cigaret Winston.

O stejnou sumu zdražil menší část nabídky i třetí nejsilnější hráč u nás, firma British American Tobbaco. A změna v ceníku se dá brzy očekávat také u výrobce cigaret Davidoff, firmy Imperial Tobacco. „V tuto chvíli analyzujeme vydané cenové rozhodnutí, zda budeme tyto kroky následovat,“ prohlásil jednatel této menší společnosti Kamil Provazník.

Další zdražení může přijít

Toto zdražení vychází čistě od výrobců a je vložené mezi dvojí zvýšení spotřební daně. Nyní nikdo neřekne, zda jim vynahradí budoucí zvýšení daně, nebo zda budou muset kuřáci v prvních měsících příštího roku muset skousnout další zdražení.

To se ostatně může stát i lidem, kteří dávají přednost takzvanému zahřívanému tabáku, o něco méně škodlivé kuřácké alternativě. V Česku je zdaněná velice nízko, zhruba čtvrtinově proti obyčejnému kuřivu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před pár dny deníku Právo řekla, že zvažuje vyšší zdanění „necigaret“ na úroveň 75 procent zdanění nikotinové klasiky. Podle všeho se pokusí toto opatření ještě vložit do výše zmíněného daňového balíčku – tak aby si mohla státní kasa na zahřívaném tabáku přilepšit už od příštího roku.

Častým argumentem výrobců kuřiva proti zvyšování daní a potažmo i cen je, že nahrává černému trhu nebo nákupům v pohraničí, kde je levněji. „Třeba na Karvinsku tvoří kolem 17 procent spotřeby cigarety nakoupené v Polsku,“ upozorňuje Kamil Provazník z firmy Imperial Tobacco.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.