Lidovky.cz

Ekonomika

Tchajwanská banka zvažuje zřízení pobočky v Česku. Pomohlo by to investicím, řekl Vystrčil

Pobočka tchajwanské banky Taiwan Cooperative Bank foto: CC BY-SA 4.0: Solomon203; Wikimedia

Tchaj-pej - Finanční ústav Taiwan Cooperative Bank (TCB) zvažuje, že zřídí pobočku v České republice. Jeho zástupci to v pátek řekli předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi, který sídlo banky navštívil. Podnik nyní vypracovává takzvanou studii proveditelnosti, která má zhodnotit, zda je zvažovaný krok pro firmu výhodný.
  11:32

Pokud bude výsledek příznivý, přípravy na vstup na český trh banka urychlí. Vystrčil v pátek končí návštěvu Tchaj-wanu, kde byl od neděle.

Vystrčil na návštěvě banky řekl, že pokud by do Česka přišla, pomohlo by to tchajwanským investicím v České republice.

Tchajwanská letecká společnost China Airlines zvažuje přímé spojení s Prahou

Banka uvádí, že má asi 300 poboček a přes 8400 zaměstnanců. Její zástupci české delegaci řekli, že poskytují služby více než sedmi milionům zákazníků. V Evropě má zastoupení jen v Bruselu. Pokud by se rozhodla do Česka jít, nejspíš by to bylo pod názvem United Taiwan Bank, řekli její zástupci.

Vystrčil se v pátek zúčastnil také konference o společné politice Spojených států, Tchaj-wanu, Evropské unie a Japonska při „restrukturalizaci dodavatelského řetězce“. Cílem bylo poukázat na rizika, která může představovat zajišťování dodávek pouze z jedné země. Pražský primátor Zdeněk Hřib ČTK řekl, že řadě lidí začíná docházet, že není dobrá závislost dodavatelských řetězců na Číně.

„Je velmi nebezpečné z hlediska celkové strategie, protože když dojde k nějaké opravdové krizi, jako byla třeba ta koronavirová, tak se může stát, že se roušky budou prodávat za neuvěřitelné ceny a kdo ví, jestli se k vám vůbec dostanou a jestli nebudete muset dělat ústupky třeba v politické rovině,“ poznamenal.

Vystrčil na konferenci řekl, že pro některé subjekty může být výhodné systematicky ničit konkurenci tím, že podhodnotí cenu nabízeného zboží. Poukázal na to, že v Česku musejí státní orgány vzít nejlevnější nabídku. Řešení vidí ve spolupráci i v tom, že nebudou pranýřováni ti, kteří například s odůvodněním bezpečnosti nakoupí dražší telefony. „Starost o svou bezpečnost musíme začlenit mezi kritéria, podle kterých se budeme chovat,“ řekl.

Kubera obdržel in memoriam tchajwanský řád. Z rukou prezidentky ho převzal ho Vystrčil

Podle předsedy senátního výboru pro obranu a bezpečnost Pavla Fischera se začíná mluvit o tom, jak narovnat výrobní procesy, aby byly lépe v souladu s prožívanou krizí. České představitele kritizoval za to, že třeba v případě roušek nebyli schopni zajistit postavení domácí masivní výroby. Poznamenal, že během krize se zjistilo, že jsme závislí na Číně.

Podle ekonomů už některé světové i tchajwanské firmy začaly z Číny přesouvat výrobu. Umístit ji budou chtít v jiných zemích světa. Důvodem je i soupeření mezi USA a Čínou. Sinolog Martin Hála z projektu Sinopsis uvedl, že například tchajwanská firma Foxconn začala v tichosti přesouvat výrobní kapacity do jiných zemí pod vlivem amerických cel a technologických omezení.

Hřib ČTK řekl, že pro vedení hlavního města je důležité najít způsob, jakým by Praha „mohla být u toho“. „Pochopitelně Praha má primárně zájem o průmysl, který má vysokou přidanou hodnotu,“ dodal. Zároveň poznamenal, že si myslí, že si už lidé uvědomili, že Čína není spolehlivý partner, protože není schopna dodržovat uzavřené dohody.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.