Lidovky.cz

PŘEHLEDNĚ: Průvodce po ústenkovém trhu. Jak vás jednotlivé typy ochrání a kolik stojí?

Ekonomika

  11:47
PRAHA - Rouška, respirátor či jakákoli jiná ochrana úst a nosu se vrátily mezi hlavní aktéry hry „zastavte koronavirus“. Po dalším opatření vlády, jež se snaží srazit rychle rostoucí počty pozitivně testovaných, se od čtvrtka bez ústenky neobejde už prakticky nikdo. Lidovky.cz proto připravily velký přehled těch, které jsou na českém trhu k dostání.

Lázenští hosté u sochy Františka v roušce. foto: Martin StolařMAFRA

Respirátor třídy FFP1.

Respirátor třídy FFP1
Nositele proti nákaze koronavirem neochrání, využívá se zejména ve stavebním či potravinářském průmyslu, protože odladí velké částice. Všechno je ale lepší, než nemít přes dýchadla nic.
průměrná cena: od 64 korun za kus

Respirátor třídy FFP2 nebo N95.

Respirátor třídy FFP2 nebo N95 (ekvivalentní pomůcka)
Umí zachytit až 95 procent pevných částic, které se nacházejí ve vzduchu. Může ochránit před nákazou koronavirem, nicméně ochrana není stoprocentní a plně dostačující. Respirátory vlhnou, ať jde o jakoukoli třídu, protože do nich nositel dýchá, jednou za čas se proto musejí vyměnit, případně v nich vyměnit filtr. Respirátor na rozdíl od roušky lze nasadit na obličej opakovaně, jen je třeba si řádně umýt ruce. Životnost je v řádu týdnů.
průměrná cena: 39 až 300 korun za kus (rozptyl je podle přiléhavosti k obličeji, odporu, který rouška klade při dýchání – čím nižší, tím dražší, podle užitého materiálu)

Respirátor třídy FFP3.

Respirátor třídy FFP3
Jde o spolehlivou ochranu proti koronaviru. Zachytí až 99 procent pevných a virových částic nacházejících se ve vzduchu a jako jediný chrání nositele přímo před viry. Pokud správně sedí na obličeji, existuje jen minimální riziko, že se člověk nakazí od svého okolí. Polomaska by měla sloužit zejména zdravotníkům, kteří se v první linii potýkají s infikovanými pacienty. Před opakovaným nasazením je třeba umýt si důkladně ruce, ideálně pomůcku sterilizovat. Sterilizátor se dá pořídit zhruba za tisíc korun, hodí se i pro FFP2.
průměrná cena: 150 až 300 korun za kus

Respirátor - s ventilem, či bez něj.

Respirátor - s ventilem, či bez něj
Je naprosto zásadní, jestli respirátor má, či nemá výdechový ventil. Pokud jej má, jeho nositel chrání pouze sebe; kapénky obsažené v dechu volně šíří do okolí, čímž případně může nakazit osoby kolem sebe. Respirátor bez ventilku chrání nositele i lidi v jeho okolí.

Bavlněné roušky.

Textilní rouška by měla být ze stoprocentní bavlny a po každém použití je třeba ji vyprat nebo vyvařit. Nositele před virem neochrání, jeho okolí ovšem ano – umí zachytit kapénky obsažené v dechu. Než zvlhne a ztratí efekt, trvá to řádově hodiny. Rouška ušitá z běžné látky odfiltruje asi třetinu částic, co přicházejí.
průměrná cena: 10 až 160 korun (podle materiálu, značky, designu atd.)

Jednorázová ústenka.

Jednorázová rouška funguje na stejném principu jako textilní, jak však vyplývá z názvu, je jen na jedno použití. Člověk by jich potřeboval nejméně třicet na měsíc, což vyjde dráž než nošení textilní roušky; její používání je navíc nevhodné pro životní prostředí. Pro textilní i jednorázovou roušku platí, že nepřiléhají dokonale k nosu a tvářím, a to jejich efekt snižuje. Papírová rouška dechem zvlhne v řádu desítek minut, jejich účinnost v dobrém stavu je ale vyšší než u látky; chirurgická rouška má filtrační schopnost na 75 procentech.
průměrná cena: 2 až 8 korun za kus (zpravidla se neprodávají jednotlivě)

Nanovlákenné filtry.

Nanofiltr se dá vložit do textilní roušky, buď do skladu, nebo kapsičky, podle toho, co má. Díky tomu pak rouška chrání nejen nositelovo okolí, ale i jeho samotného. Minimální účinnost nabízených filtrů činí 81 procent, maximální odpovídá úrovni FFP2 respirátoru. Délka životnosti filtru se liší podle výrobce, řiďte se návodem, ale jedná se o řády týdnů.
průměrná cena: 0,95 až 35 korun

Nanorouška

Nano rouška se vyrábí ze speciálních nanomateriálů a může dosáhnout úrovně ochrany jako respirátor třídy FFP3 – tedy může zachytit drtivou většinu pevných a virových částic vyskytujících se ve vzduchu. Ústenka není nebezpečná pro okolí, protože nemá ventil. Chrání nositele i ostatní lidi.
průměrná cena: 150 až 500 korun

Nanorespirátory.

Nano respirátor umí zachytit i velmi malé částečky, jeho účinnost dosahuje 98,5 procenta. Oproti klasickému respirátoru nenavlhá ani při dlouhodobém nošení.
průměrná cena: 64 až 350 korun

Šátek z nanovlákna.

Nano šátky mají účinnost od asi 95 po 99,9 procenta, přidělají se na obličej na způsob bandity, který chce přepadnout dostavník. Doporučují se sportovcům, astmatikům nebo obrýleným, lépe se v nich dýchá, jak zdola nepřiléhají k bradě. Jednou za čas je třeba šátek vyprat.
průměrná cena: 400 až 800 korun

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.