Lidovky.cz

Ekonomika

Designérka navrhla průhledné respirátory třídy N95. Na jejich výrobu lidé přispěli už téměř 6,8 milionu

Respirátor je vyrobený z průhledného silikonu a po jeho stranách se nachází dva filtry. foto: Seeus95

Washington - Téměř celý svět je kvůli snahám o zamezení šíření nákazy covid-19 zahalen do roušek a respirátorů. I přes mnohé nespokojené hlasy poukazující na jejich diskomfort jde však stále o jediný účinný prostředek, který je schopný šíření viru zabránit. Američtí designéři proto přišli s návrhem silikonového respirátoru třídy N95, který sám drží na obličeji.
  21:24

V crowdfundingové kampani na platformě Kickstarter se těší ohromné podpoře přispěvatelů, kteří na jeho výrobu přispěli už téměř 6,8 milionu korun.

Bývalá profesorka designu a materiálových technologií na amerických univerzitách Columbia a Parsons Alice Min Soo Chunová spolu se svým týmem pracuje na unikátním silikonovém respirátoru Seeus95, který má díky technologii a designu disponovat míře vysokého komfortu, ale i ochrany. Ta se má rovnat účinnosti respirátorů třídy N95, který je společně s užitím chirurgické roušky považován za nejúčinnější ochranu před nákazou koronaviru.

Hlavní výhodou respirátoru je podle designérů fakt, že sám přilne k pokožce...
Hlavní výhodou respirátoru je podle designérů fakt, že sám přilne k pokožce...

Respirátor je vyrobený z průhledného silikonu a po jeho stranách se nachází dva filtry. Jako jeho hlavní výhodu designéři uvádí, že sám přilne k tváři a není ho tedy potřeba nijak uchycovat k hlavě nebo uším, jako je tomu např. u klasických roušek nebo respirátorů. Designéři zároveň v kampani vyzdvihují fakt, že je respirátor průhledný a jeho nositelům je tak vidět do tváře.

Výhodou silikonové masky má být i její udržitelnost, protože je možné ji opakovaně desinfikovat. Navíc filtry, které má uvnitř zabudované, jsou vyměnitelné a masku tak lze opakovaně používat a šetřit životní prostředí.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doposud respirátory Seeus95 neposuzovalo a je tedy třeba, aby masky prošly dalším testováním a byly odborně posouzeny. V současné době designéři ve spolupráci s laboratoří MIT Lincoln Laboratory provádějí testování filtrů.

Chunová pro výrobu respirátorů Seeus95 založila na crowdfundingové platformě Kickstarter kampaň, která se těší z nebývalé podpory přispěvatelů. Samodržící silikonové masky doposud finančně podpořilo přes tři tisíce lidí, kteří původní cílovou částku 25 000 dolarů svými příspěvky výrazně přesáhli a projekt má nyní ve fondu více než 300 000 dolarů (téměř 6,8 milionu korun).

Crowdfunding s sebou obecně přináší jisté riziko, protože ne všechny projekty, na něž jsou v kampaních peníze vybírány, jsou nakonec realizovány. Web Business Insider však podotýká, že hlavní designérka silikonových respirátorů Chunová již prostřednictvím crowdfundingových kampaní již čtyři projekty realizovala.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.