Lidovky.cz

Švýcarský parlament odmítl udělit milost manažerovi z kauzy Mostecké uhelné společnosti

Ekonomika

  12:19
Bern/Praha - Švýcarský parlament ve středu zamítl žádost o milost, kterou podal bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti (MUS) Petr Kraus. Informoval o tom list Tagblatt i další švýcarský média. Federální soud v Bellinzoně v roce 2013 odsoudil šest manažerů MUS za podvod a praní špinavých peněz. Kraus tehdy dostal tříletý trest odnětí svobody.

Bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) Petr Kraus (vlevo) a Oldřich Klimecký 26. listopadu 2018 u Městského soudu v Praze. foto: ČTK

O milost požádal na počátku tohoto roku, kdy byl stále ve švýcarském vězení. Od poloviny září je však již na svobodě a zpět v Česku. Krausův právník na dotaz ČTK označil postup švýcarských orgánů za absurdní.

Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy Mostecká uhelná, je ve vězení

O udělení milosti ve Švýcarsku rozhodují na společném zasedání obě komory parlamentu - Národní a Stavovská rada. Podle švýcarských médií se ve středu švýcarští poslanci zabývali žádostí o milost poprvé po dvanácti letech. Zamítnutí doporučila už dříve parlamentní komise, která se udílením milostí zabývá a která se počátkem září sešla poprvé od roku 2008. Zákonodárci se ve středu s jejím názorem ztotožnili.

Milost se podle švýcarských médií v zemi obvykle udílí jen v případě, že se závažné skutečnosti, okolnosti nebo důkazy objeví až po verdiktu nebo je nebylo možné při rozhodování soudu zohlednit. Parlament rozhoduje o milostech pouze tehdy, když rozsudek vynesl spolkový soud. V ostatních kauzách mají rozhodovací právo jednotlivé švýcarské kantony.

Krausův právník Petr Balcar na dotaz ČTK uvedl, že jeho klient podal ve Švýcarsku žádost o milost na počátku tohoto roku, tedy ještě v době, kdy si odpykával ve vězení trest. Žádal podle něj přitom jen o odpuštění zbytku trestu, aby se mohl osobně zúčastnit hlavního líčení u Městského soudu v Praze, kde se projednává kauza MUS. „Více jak před týdnem však trest celý vykonal a je již zpět v ČR,“ uvedl Balcar. To, že švýcarský parlament o milosti rozhodoval až v okamžiku, kdy se jeho klient ocitl na svobodě, podle právníka „ukazuje absurditu konání švýcarských justičních orgánů“.

Komise nenabyla dojmu, že by dotyčný litovat

Komise švýcarského parlamentu, která zamítnutí milosti doporučila jednomyslně, ve zdůvodnění mimo jiné uvedla, že líčení v Praze by bylo možné se zúčastnit i prostřednictvím videokonference. Podmínkou udělení milosti ve Švýcarsku podle předsedy komise Daniela Fässlera navíc je i to, aby dotyčný svého činu litoval. „Že ukáže lítost a uzná svou chybu,“ uvedl důvody Fässler. Podle něj ale komise nenabyla dojmu, že by tomu tak v případě odsouzeného Čecha bylo.

V kauze vytunelování MUS čelil Kraus obžalobě také u pražského městského soudu. Loni v září bylo ale jeho stíhání zastaveno, neboť soud dospěl k závěru, že skutky, za které jej český stát obžaloval, jsou totožné se těmi, za něž Krause už odsoudili právě ve Švýcarsku. Podle švýcarské parlamentní komise žádal Kraus o propuštění, aby mohl u soudu v Česku svědčit ve prospěch dalšího obžalovaného a potažmo prokázat i svou nevinu. Po osvobození u českého soudu by tak mohl Kraus usilovat o revizi rozsudku i ve Švýcarsku.

Koláček z Mostecké uhelné má za týden nastoupit do švýcarského vězení. Neuposlechnu, uvedl

Za podvodné ovládnutí MUS potrestal švýcarský soud v roce 2013 šest mužů - Jiřího Diviše, Marka Čmejlu, Antonia Koláčka, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. De Groote jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody. Koláčkovi s Krausem odvolací soud zamítl žádosti o zkrácení trestu, a verdikt se tak pro ně stal pravomocným.

Koláček ale do švýcarského vězení odmítl nastoupit s tím, že se chce účastnit soudního líčení, které se ve stejné kauze koná v Česku. Krause poslal soud do vězení na 36 měsíců, z toho na 16 měsíců nepodmíněně. Bývalý manažer dostal také podmíněnou pokutu se zkušební dobou dvou let. Za mříže zamířil nedobrovolně až v květnu loňského roku poté, co ho švýcarská policie zadržela na ženevském letišti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.