Lidovky.cz

Britští investoři žalují Pivovary Lobkowicz o půl miliardy. Skupina měl ručit za firmu, která nesplácela dluh

Ekonomika

  22:20
Praha - Pivovary Lobkowicz Group (PLG) žaluje o téměř 21 milionů eur (přibližně 566 milionů Kč) britská investiční skupina Chayton Capital. Podle serveru E15.cz, který ve středu o případu informoval, pivovary ručily za firmu Renergy, která skupině Chayton nesplatila dluh. Českou pivovarnickou skupinu ovládá čínská společnost CITIC Europe Holdings. Ta tvrdí, že záruky vystavil v roce 2012 tehdejší ředitel PLG Zdeněk Radil v rozporu se zákonem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Pivo, Bier & Ale

České dráhy vyhrály nad RegioJetem. Nemusejí vracet Správě železnic 7 miliard

Žalobu na Pivovary Lobkowicz Group a její dceřiné společnosti podala ke krajskému soudu v Praze britská Chayton Capital prostřednictvím společnosti Chayton Sava. „Jedná se o plnění v souvislosti s investicí PLG v Polsku,“ řekl webu E15.cz ředitel Chayton Capital Jaromír Peklo.

Podle serveru šlo o investici do polského pivovaru Fuhrmann, kterou řídil bývalý šéf PLG Radil. Realizovat ji měl přes firmu Renergy, za niž se zaručila PLG a její pivovary. Renergy však peníze skupině Chayton Capital nevrátila, ačkoliv jí to před rokem nařídil soud. Britští investoři se proto obrátili na PLG coby na ručitele.

Podle současného majitele pivovarnické skupiny, čínské společnosti CITIC, nejde o klasický obchodní spor. „Podle našeho přesvědčení se jedná o trestný čin podvodu a porušování povinností při správě cizího majetku,“ řekla E15 ředitelka public relations CITIC Europe Holding Silvie Špryňarová. 

„Údajné záruky vystavené za PLG panem Zdeňkem Radilem, který se dnes skrývá před spravedlností, byly v roce 2012 vystaveny v rozporu se zákonem,“ dodala mluvčí. CITIC zároveň upozorňuje, že záruky nebyly zachyceny v účetnictví PLG, a to ani v době, kdy se s akciemi obchodovalo na pražské burze.

Spor mezi společnostmi Chayton Capital a PLG řeší kromě české justice i soudy v Polsku a na Kypru. Podle Špryňarové skupina Chayton podala deset podnětů k polským soudům. „K dnešnímu dni jich bylo polskými soudy osm rozhodnuto ve prospěch společnosti PLG a zamítnuto,“ řekla Špryňarová serveru E15.cz. Podle Pekla však šlo pouze o formální rozhodnutí, která se netýkala postaty sporu.

Elektřina zlevní. ČEZ sníží cenu pro domácnosti o zhruba devět procent, lidé ušetří několik stovek korun

Skupinu PLG tvoří pivovary v Protivíně, Uherském Brodě, Jihlavě, Hlinsku, Klášteře nad Jizerou, Vysokém Chlumci a Černé Hoře. Mezi hlavní značky patří Lobkowicz, Rychtář, Klášter, Platan, Ježek, Černá Hora a Uherský Brod. V roce 2018 se PLG propadly do ztráty 455,1 milionu korun po předchozím zisku 81,3 milionu korun z roku 2017. Roční výstav PLG je kolem 1,3 milionu hektolitrů, uvádí skupina na svém webu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.