Lidovky.cz

Čeští exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 miliard korun. Jde o návrat až pět let zpět

Ekonomika

  16:54aktualizováno  19:00
Mladé Buky - Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl kvůli krizi vyvolané pandemií koronaviru klesnout o 300 až 500 miliard korun z loňských rekordních 4,57 bilionu korun. Dostal by se tak na úroveň mezi roky 2016 a 2017, tedy o čtyři až pět let zpět. U příležitosti čtvrtečního Exportního fóra v Mladých Bukách na Trutnovsku to řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ŠKODA AUTO

Výrazně zasažené je i hotelnictví. V regionech zvažuje dočasné uzavření do konce roku třetina hotelů, v Praze téměř polovina. Ve středu hygienici odhalili 2932 nakažených, to je třetí nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. ve čtvrtek zatím přibylo 1400 případů. V nemocnicích je s covidem více než 1000 lidí. Od pondělí se ve většině země minimálně na 14 dnů zavřou střední školy, výjimkou jsou například Olomoucký a Královéhradecký kraj. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) plánuje, že se Češi budou muset registrovat při návštěvě hospod a restaurací.

Od března se v zemi nakazilo více než 72 000 lidí. Dosud se jich 34 093 vyléčilo, 676 zemřelo. V Česku je nyní 37 393 nakažených, nemoc má u většiny z nich mírný průběh. Počet hospitalizovaných ale roste. V nemocnicích je 1028 lidí s covidem-19, tedy víc než pětinásobek počtu ke konci srpna. Víc než pětinásobně vzrostl také počet lidí ve vážném stavu. Na jednotce intenzivní péče je i europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. „Bohužel se u mě situace s covidem zkomplikovala. Přidal se k tomu zápal plic a problémy s dýcháním,“ uvedl na Twitteru.

Prymula ve čtvrtek při sněmovních interpelacích řekl, že zhruba dvě pětiny lidí s covidem-19 v nemocnicích nemá skoro žádné klinické příznaky a jejich onemocnění je naprosto nezávažné. V nemocnicích jsou jen kvůli nedostatků lůžek následné péče.

Podle Asociace exportérů by se letošní vývoz mohl vrátit na úroveň mezi roky 2016 a 2017. Při optimistickém vývoji bude pokles 300 miliard Kč. Do odhadů ale vstupuje řada neznámých. Řada z nich se začne projevovat od pondělí, kdy začne platit nouzový stav. „Nevíme, jak dlouho budou opatření trvat, jak se budou vyvíjet a jaký to může mít dopad do průmyslu a exportu,“ řekl místopředseda asociace Otto Daněk. Míní, že opaření neskončí za avizované dva týdny, ale spíše za měsíc až šest týdnů.

České pivo je exportní tygr. V jeho vývozu v rámci Evropy porážíme i mnohem větší konkurenty

V hotelnictví bude obnovení oboru trvat minimálně tři roky, řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek. Češi zahraniční klientu nejsou schopni nahradit. Zásadní bude obnovení leteckých spojení s Prahou. Většina hoteliérů podle průzkumu AHR odhaduje svou návštěvnost do konce roku mezi šesti a deseti procenty. V Praze tak uvažuje o uzavření do konce roku 47 procent hotelů, v regionech 30 procent. Dalších deset procent hotelů je zavřeno už od března.

Ve většině země se od pondělí také zavřou střední školy a přejdou na distanční výuku. Uzavření se ale bude týkat například i základních uměleckých škol a středisek volného času. Neplatí to ale pro všechny regiony. Příznivá epidemická situace je podle hygieniků například v Olomouckém nebo Královéhradeckém kraji, kde by střední školy měly zůstat otevřené. Až na výjimky nebudou ale možné sportovní aktivity a výuka zpěvu. Prymula ve čtvrtek poslance ujistil, že v ZŠ vláda dálkovou výuku zavádět nechce.

Žádná z mládežnických organizací, jako jsou turistické oddíly dětí, skauti nebo hasiči, zatím činnost nepřerušila. Tyto organizace se z právního hlediska liší od středisek volného času nebo domů dětí a mládeže, a nebudou se na ně vztahovat tedy ani nařízení, která hygienici v krajích vyhlašují pro centra volného času, vyplývá z vyjádření předsedy České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

Prymula ve čtvrtek uvedl, že lidé se budou muset zřejmě v restauracích a hospodách zapisovat. Podobné opatření platí například v Německu. Ministr také uvedl, že se chystá masivnější kampaň ve prospěch rozšíření mobilní aplikace eRouška, kterou zatím používá zhruba 560.000 lidí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.