Lidovky.cz

Ekonomika

České lentilky pamatují ještě císařství. Stoletý příběh legendární sladkosti s hořkým koncem


Ilustrační foto. | foto: Facebook.com/lentilky

Premium Původní zpráva
PRAHA/HOLEŠOV - „Jde o tradici, proto nám je opravdu líto, že už se tu lentilky nebudou dělat,“ smutní místostarosta Holešova Pavel Karhan nad rozhodnutím potravinářské společnosti Nestlé přemístit po 114 letech výrobu oblíbené sladkosti do německého Hamburku.

Konec pravých českých lentilek. Po 114 letech se výroba stěhuje do Hamburku, budou chutnat jinak

Jako útěcha může nicméně místním sloužit, že ekonomický dopad spojený s přesunem produkce dvanáctitisícové město na Kroměřížsku nepocítí: „Zaměstnanost zůstane stejná, jelikož nekončí celá továrna,“ říká Karhan pro Lidovky.cz.

Lentilky, pojmenované podle svého vzhledu po čočce – francouzsky lentille –, se v Holešově začaly vyrábět už v roce 1907, kdy si je nechali patentovat bratři Philipp a Rudolf Kneislovi. Jejich zásluhou ve městě vznikla továrna, později pojmenovaná Sfinx, z níž budou lentilky putovat do světa už jen pár měsíců – do dubna 2021. 

Během více než stoleté existence prodělala cukrovinka mnohé změny – ve složení i v barevné škále. Původní receptura však není k dispozici. „Přece jen od jejich vzniku uběhly dvě světové války, znárodnění a privatizace, takže archiv se nedochoval,“ vysvětlila již dříve pro MF DNES mluvčí Nestlé Andrea Brožová.

V roce 1992 se firma stala součástí potravinářského koncernu Nestlé, který v zahraničí vyrábí mimo jiné bonbony Smarties, tedy velmi podobnou cukrovinku, jako jsou české lentilky, nicméně o tři dekády mladší. Smarties se ve Spojeném království totiž začaly vyrábět až v roce 1937, i tak však zůstávají celosvětově známější.

A jakými změnami v průběhu let lentilky prošly? Před dvaceti lety ze sáčků a krabiček zmizely hnědé čočky a naopak přibylo jednou tolik žlutých. Do roku 2000 totiž v jednom z osmi kotlů, ve kterých se lentilky barví, byla také hnědá barva. Ta byla na přelomu milénia „zrušena“ a i v tomto kotli se nyní lentilky barví dožluta. V současné době se tedy vyrábějí v sedmi barvách: žluté, modré, zelené, růžové, fialové, oranžové a již zmíněné žluté.

Návrat k přírodě

K jejich barvení výrobce využíval podle nejstarší dochované receptury z 90. let minulého století syntetická barviva. To už neplatí, od roku 2014 se používají přírodní extrakty (z mrkve, ředkve nebo rostliny světlice barvířské, přezdívané turecký šafrán). Proto už lentilky také nemají tak zářivé barvy, jako mívaly dříve. Stejně tak v minulosti využívané aroma vanilin nahradil v novém tisíciletí vanilkový extrakt.

Další změnou pak bylo přidání čokolády – její podíl v cukrovince se po úpravě receptury zvýšil z 50 na 53 procent.

K leštění povrchu barevných bonbonů se v minulosti využívala takzvaná vorvaňovina neboli tuk z lebeční dutiny vorvaně. Ani ta se v současné době již dávno nepoužívá.

Kromě lentilek se před revolucí vyráběly také mintelky, varianta s mátou a hořkou čokoládou. Na Vánoce se pak například prodávaly speciální edice lentilek jen se třemi „svátečními“ barvami – bílou, červenou a zelenou.

Změnu zaznamenaly lentilky samozřejmě také cenovou: zatímco v 60. letech stálo 50gramové balení zhruba 2,30 československé koruny, dnes je to za 28 gramů zhruba devět korun a za velkou tubu 60 gramů zaplatí zákazník přibližně 22 korun.

Vývoz do více než 30 zemí

Počátkem 80. let se výroba lentilek přesunula na velkokapacitní linky, které denně vyprodukovaly až dvacet tun těchto barevných čoček – ročně tak mohlo jít až o sedm tisíc tun. Tehdy se české lentilky vyvážely do Spojeného království, Kanady, Singapuru a dalších 35 zemí.

Jejich mezinárodní distribuci však omezila rostoucí popularita již zmíněných bonbonů Smarties a také amerických M&M’s firmy Mars, které se od Lentilek vzhledově liší jen velmi nepatrně, a to především vytištěným „m“ na každém kousku.

K podobnému kroku, tedy přesunu výroby a upravení receptury, již v minulosti přistoupila i společnost Mondelez International, které patří například značka Opavia. Mondelez vyrábí v Česku tradiční výrobky, jako jsou třeba sušenky Esíčka, Koka, Věnečky, Tatranky či Fidorka. Naopak přesunout výrobu do Polska se firma rozhodla třeba u dětských piškotů, u kterých zároveň dočasně změnila i tvar.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.