Lidovky.cz

Ekonomika

Češi skupují investiční byty, proč zrovna během pandemie? Má to hned několik důvodů


ilustrační snímek | foto: ČTK

Premium Původní zpráva
PRAHA - Co Čech, to realitní investor, dalo by se říci s trochou nadsázky. Pandemie totiž šponuje zájem o investiční byty. Jak vyplývá z vyjádření developerů i realitních kanceláří, v některých projektech již investoři drtivě převažují nad těmi, kdo řeší nákupem nemovitosti svou vlastní bytovou situaci. Nejsilnější poptávka po investičních bytech je v Praze, lidé si je ale pořizují i v jiných lokalitách.

Koupě bytu se teď protáhne. Růst cen zastavila pandemie, k očekávanému poklesu nedošlo

Důvodem, proč jdou investiční byty na odbyt, je nejen kladný vztah Čechů k „cihlám“, kdy je považují za bezpečné uložení peněz, ale i výhodné úvěrové podmínky. Úroky u hypoték už od dubna klesají, podle Fincentra Hypoindex byly průměrné sazby v srpnu 2,11 procenta.

Na druhou stranu banky za krize mnohem více prověřují, komu peníze půjčují, a tak mnozí prvokupci, kteří by měli zájem o koupi bytu k vlastnímu bydlení, na hypotéky nedosáhnou.

Zájem je o Prahu i regiony

Ještě před vypuknutím pandemie podíl investičních bytů, tedy těch, které si lidé kupují na pronájem, což jim generuje pravidelný příjem, tvořil odhadem zhruba třicet až čtyřicet procent. I když přesné statistiky, jež by vypovídaly o počtu investorů, nejsou k dispozici, jejich podíl rozhodně roste. „V posledních měsících lze na trhu zaznamenat zvýšený investiční zájem o byty,“ potvrzuje trend Petr Hána, odborník na reality v poradenské společnosti Deloitte.

Jeho slova dokládají i lidé z realitního byznysu. „Na pražském trhu začíná aktuálně podíl investic do bytů převyšovat nákupy bytů za účelem vlastního bydlení,“ říká David Jirušek, mluvčí developerské společnosti Finep. Obdobnou zkušenost má i největší pražský rezidenční developer, společnost Central Group. Ta zaznamenala zvýšený zájem o menší jednotky v investorsky zajímavých lokalitách, jako je centrum či místa s dobrou dopravní dostupností, s obchody a možností zábavy v dosahu. „Vyjdeme-li tedy z prodejnosti těchto bytů, můžeme říci, že lidé více kupovali na investici,“ tvrdí Ondřej Šťastný, hlavní analytik Central Group.

Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa tvrdí, že především u projektů v širším centru Prahy s menšími byty tvoří ty investiční dokonce přes 80 procent celkových prodejů.

Drtivou většinu investičních bytů si kupující pořizují v Praze. Zájem o ně je ale i v dalších městech. „Pokud lidé hledají investiční byty, tak buď ve velkých městech, vedle Prahy je to Brno či Olomouc, kde z dlouhodobého hlediska neočekávají pokles cen, nebo v turisticky zajímavých oblastech, po kterých je v současnosti poptávka nejvyšší,“ říká Jan Štěp, spoluzakladatel portálu RealityMIX.

Investoři se ale poohlížejí i v méně exponovaných lokalitách. „U menších investorů se velké oblibě těší třeba Ústecko nebo Ostravsko, kde jsou ceny, a tedy měsíční splátky hypoték, v porovnání s nájmy výrazně nižší,“ říká Ondrej Spodniak, předseda představenstva investiční skupiny Premiot Group. Dodává, že čím dál od Prahy a velkých měst, tím může být relativní výnos vyšší.

Nakupují i Slováci a Ukrajinci

„Předpokládám, že novou poptávku po investičním bydlení táhne dobře zajištěná vyšší střední třída a zahraniční kupci, pro které jsou reality stále výhodnou investicí,“ tvrdí Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance. Jak uvádějí developeři, mezi jejich klienty, kteří mají zájem pořídit si investiční byt, převládají Češi.

Cizinci chtějí české domy a byty. Nejvíce zájemců pochází z USA, Německa a ze Slovenska

„Takřka výhradně jsou to jednotlivci nebo rodiny, jež mají možnost pořídit druhý byt pro své děti do budoucna a mezitím jej pronajímají. Mezi klienty jsou i lidé, kteří chtějí do nemovitostí uložit peníze nebo se zajistit na stáří,“ říká Ondřej Šťastný. Cizinci, coby kupující investičních bytů, tvoří jen jednotky procent celkové klientely. „Nejčastěji jsou to Slováci a Ukrajinci,“ upřesňuje Evžen Korec, předseda představenstva společnosti Ekospol.

Vedle fyzických osob jsou aktivní i institucionální investoři. „Roste podíl zahraničních fondů, a to nejenom ze zemí EU, ale také z Ameriky či Asie,“ upřesňuje David Jirušek z Finepu. Tito investoři mají zájem pořídit si celý bytový dům či část projektu. „Pro tento typ investorů chyběla na trhu nabídka. To se ale změní, dnešní pandemie a situace na trhu vše urychlí a trh tuto nabídku vytvoří. Nově tak vedle sebe budou fungovat jak nájmy malých individuálních investorů, tak také nájemní domy s plně vybavenými byty a nabídkou řady služeb a servisu,“ tvrdí David Jirušek.

Důvodů, proč v nejistých dobách pandemie nakupují Češi více investičních bytů než dříve, je několik. Roli hraje i psychologie. „Byty jsou v ČR již dlouhodobě vnímány jako uchovatel hodnoty a prostředek pro vlastní zajištění. Cihly jsou jistota,“ tvrdí Petr Hána ze společnosti Deloitte.

Ekonom Jan Bureš upozorňuje také na extrémně uvolněnou globální měnovou politiku. „Ta na jedné straně kredibilním kupcům snižuje náklady na financování, na straně druhé snižuje výnosy alternativních investic,“ říká Jan Bureš, který je přesvědčen, že na rozdíl od investiční poptávky opadne ta z řad zájemců o vlastnické bydlení. Hlavně prý půjde o prvonakupující. „Ti v důsledku kombinace vysokých cen a horší dostupnosti hypoték jednoduše na vlastní bydlení nemusejí dosáhnout,“ tvrdí ekonom Jan Bureš.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.