Lidovky.cz

Spojené státy prodají Tchaj-wanu zbraně za téměř dvě miliardy dolarů

Ekonomika

  8:38aktualizováno  11:05
Tchaj-pej - Spojené státy schválily zbojní kontrakt s Tchaj-wanem za 1,8 miliardy dolarů (41 miliard korun). Podle Pentagonu prodají USA Tchaj-peji tři zbraňové systémy včetně odpalovačů raket, senzorů a dělostřeleckých systémů. Jak ve čtvrtek upozornil zpravodajský server BBC, krok zřejmě přispěje k napětí panujícímu nyní mezi Washingtonem a Pekingem. Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Peking na rozhodnutí Washingtonu zareaguje podle vývoje situace.

Simulace čínské invaze na Tchaj-wan. foto: CCTV Military

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a proti podobným obchodům v minulosti vždy protestovala. USA sice s Tchaj-pejí oficiální vztahy přerušily v roce 1979, ale udržují s ní neoficiální styky a dodávají zbraně s odůvodněním zajištění obranyschopnosti ostrova.

Čína zbrojí poblíž Tchaj-wanu, její armáda už provedla simulaci invaze. Jen krůček od útoku, říká bývalý generál

Mluvčí čínské diplomacie Čao Li-ťien na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že další prodej amerických zbraní Tchaj-wanu bude mít zásadní dopad na čínsko-americké vztahy. Čína podle něj bude reagovat podle vývoje situace.

Čína v minulosti nevyloučila vojenský zásah proti Tchaj-wanu, nedávno v oblasti uskutečnila vojenské cvičení. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O’Brien v září řekl, že si nemyslí, že je Čína připravená k invazi na Tchaj-wan, ale ostrov se podle něj potřebuje „posílit“ do budoucna.

MACHÁČEK: Čína může využít nepozorné Ameriky a zaútočit na Tchaj-wan

Podle tchajwanského ministerstva obrany nové zbraně pomohou ostrovu „vybudovat spolehlivé bojové kapacity“. Součástí kontraktu je 135 řízených střel, lehké mobilní odpalovací zařízení a monitorovací zařízení připojitelné ke stíhacím letounům.

Tchaj-wan v srpnu navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar a v září pak náměstek amerického ministra obchodu Keith Krach. Azara přijala prezidentka Cchaj Jing-wen a Čína jejich setkání ostře kritizovala jako špatný příklad pro ty, kdo usilují o nezávislost Thchaj-wanu, a také jako poškozování čínsko-amerických vztahů.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.