Lidovky.cz

Ekonomika

Černý trh v době pandemie: cestující z Británie falšují certifikáty testů na covid ve velkém

Londýnské letiště Heathrow foto: Reuters

LONDÝN - Cesty do zahraničí se za současné situace neobejdou bez komplikací. Jednou z nich je i tisícikorunový výdaj za test na koronavirus, který od cestujících při příjezdu vyžaduje většina zemí. Někteří pasažéři si cestu za současných podmínek raději rovnou rozmyslí.
  5:00

Ti „kreativnější“ však ve snaze ušetřit přišli na to, že certifikát o negativním výsledku testu lze celkem snadno zfalšovat. A navzdory přísným opatřením jim takové „fígle“ často procházejí. Kromě jednotlivců, kteří si vystačí s „tužkou a gumou“, už Spojené království sleduje dokonce jakýsi černý trh s tímto podnikáním. Falešný test se na něm dá pořídit několikanásobně levněji než oficiální cestou. 

Letiště Václava Havla zeje prázdnotou, ČSA rozlétávají první linky.
Letiště Václava Havla zeje prázdnotou, ČSA rozlétávají první linky.

Vlastní zkušenosti s falšováním testů popsalo několik cestujících pro britský list Lancashire Telegraph. „Je to docela jednoduché,“ svěřil se muž z britského Blackburnu, jak z oficiálního testu svého kamaráda udělal svůj vlastní. „Každý zná někoho, kdo testem s negativním výsledkem prošel. V něm pak stačí na počítači přepsat jméno a datum narození podle svého. Také je důležité přizpůsobit datum testu,“ říká s tím, že pak už hotový certifikát stačí jen uložit nebo vytisknout. Jeho cesta do Pákistánu, který od 5. října vyžaduje testy, jež nesmějí být starší 96 hodin, pak proběhla bez problémů.

A právě pro tisíce Pákistánců, kteří ve Spojeném království dlouhodobě žijí nebo pracují, ale čas od času létají domů za rodinou, je v přepočtu několik tisíc korun za covid test zásadní položkou v rozpočtu.

S tím, jak se potřeba negativního certifikátu stala v posledních měsících novým standardem, se podle listu Lancashire Telegraph v zemi rozmohl nový byznys.

Nový byznys pro cestovky

Například zhotovitelé v severoanglickém Blackburnu si za falešný dokument účtují 50 liber (1500 korun). Za last minute certifikát pak zájemci v anglickém Bradfordu zaplatí zhruba trojnásobek – přičemž oficiální cestou by vyšel ještě minimálně dvakrát dráž.

Do ztrát se kvůli omezení mezinárodního cestování dostala nejedna firma z cestovního ruchu. Do nekalých praktik se proto nezdráhají pouštět ani samotní zprostředkovatelé turistických cest.

„Potřebovali jsme covid test pro příbuzného a obrátili jsme se na zprostředkovatele plánované cesty,“ vypráví deníku svou předletovou zkušenost další cestující, který si přál zachovat anonymitu. „Cestovní agent nám sdělil, že se nemusíme obávat – pokud by prý vyšel pozitivní výsledek, stejně nám za 50 liber vystaví negativní certifikát,“ dodal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.