Lidovky.cz

Ekonomika

Zkrácení prodejní doby se vymstí, varují obchodníci. Řetězce už posilují směny kvůli náporu v sobotu a pondělí

Senioři přicházejí nakupovat dopoledne do supermarketu v Ústí nad Labem. foto: ČTK

Původní zpráva
PRAHA - Nová, přísnější opatření, která od středy začala platit pro obchody, sklidila vlnu kritiky. Podle obchodníků je zkrácení otevírací doby kontraproduktivní a povede ke zvýšení koncentrace lidí na prodejnách v jiných časech. Nedělní uzavření obchodů s potravinami podle nich zaručí kumulaci lidí v sobotu a v pondělí.
  5:00

„Uzavření obchodů v neděli bude znamenat zvýšenou koncentraci zákazníků na prodejní ploše, a to především v sobotu a v pondělí. Stále více zákazníků využívalo k nákupu také večerní hodiny, kdy je na prodejnách obvykle méně lidí. Opět tak hrozí, že bude docházet ke zvýšenému počtu zákazníků na prodejně v jeden okamžik,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí sítě prodejen Tesco Václav Koukolíček.

Člověk v obchodním řetězci nakupuje v ochranném respirátoru.
Pracovnice samoobsluhy ve Světlé nad Sázavou dezinfikuje nákupní košíky.

Že se toto opatření mine se zamýšleným účinkem, se obává také síť obchodů Globus. „Myslíme si, že zavřít v neděli a zkrátit provozní dobu není úplně nejšťastnější nařízení. Předpokládáme, že se zákazníci rozloží do jiných dnů a koncentrace lidí v prodejnách se zvýší,“ souhlasí Lutfia Volfová, mluvčí Globusu. „O to spíš, když jsou zavřené restaurace, školy a školní jídelny, lidé jsou doma a vaří si sami, takže i víc nakupují,“ vysvětluje.

S uzavřenými školami a restauracemi pak podle Koukolíčka narostl zájem o čerstvé potraviny pro přípravu obědů, ale i hotových jídel, mraženého zboží a alkoholu. Na rozdíl od jarní první vlny se ale zákazníci nemusí obávat prázdných regálů, na podzim se obchodníci předzásobili.

A také hygienická opatření, například dezinfekce prodejen a vozíků, informační tabule i rozhlas nebo plexiskla u pokladen, se za poslední měsíce stala novým standardem. S omezením otevírací doby ale obchody zvažují další způsoby, jak maximálně snížit riziko přenosu viru. „Nově jsme se tedy rozhodli naše prodejny otevřít od sedmi hodin od rána, aby se ta doba prodloužila alespoň v rámci povolených časů,“ sdělila mluvčí Globusu. „Řešíme přerozdělení směn zaměstnanců, abychom zvládli případný nápor zákazníků o sobotách a následně i v průběhu pondělí,“ potvrdila mluvčí řetězce Billa Dana Bratánková. 

Zatímco Česká republika, co se omezení provozní doby obchodů s potravinami týče, následuje vzor Francie – bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) jej odůvodnil tím, že se sníží počet kontaktů mezi lidmi, čímž klesne i riziko dalšího šíření koronaviru –, jiné evropské země zvolily opačnou taktiku. „Realita je taková, že lidé chodí nakupovat úplně zbytečně. Myslím si, že skutečně stačí jít nakoupit dvakrát za týden. Nemusí chodit nakupovat v neděli,“ řekl Prymula.

S tím ale na Twitteru vyjádřil nesouhlas například prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Lidé se podle něj budou chtít v sobotu předzásobit a zásoby v pondělí doplnit. „Zbytečně se tak zvyšuje riziko jak pro zákazníky, tak pro zaměstnance obchodů,“ zdůraznil.

„Ať to nový ministr zváží“

Kvůli přehodnocení nařízení o omezení otevírací doby obchodů ve čtvrtek apelovala na nastupujícího ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) také opozice.

„Naprosto nerozumím zúžení otevírací doby obchodů,“ prohlásil předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra (ODS). I podle něj se toto opatření míjí účinkem, protože hrozí větší kumulace lidí v obchodech ve všední dny odpoledne poté, co lidi skončí v práci, a v sobotu. „Chci požádat nového ministra, jestli se toto opatření nedá přehodnotit,“ dodal Nytra.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.