Lidovky.cz

Ekonomika

Aukce frekvencí proběhla nečekaně rychle. Osm otázek a odpovědí, co přinesou noví operátoři


ilustrační snímek | foto: Vodafone

Premium Analýza
PRAHA - Aukce kmitočtů Česku čtvrtého plnohodnotného operátora nepřinesla. Pásmo 700 MHz, určené pro budování sítí 5G, si rozebrala nynější velká trojka O2, T-Mobile a Vodafone. Žádný nový hráč o něj zájem neprojevil, bylo by to pro něj moc drahé. Své příděly v pásmu 3,5 GHz, které slouží k lokálnímu pokrytí, však vydražily další dvě společnosti, CentroNet a Nordic Telecom.

HAVLÍČEK: Vítězem 5G aukce jsou spotřebitelé a průmysl

Nordic stály nové frekvence 168 milionů korun, CentroNet nakoupil širší pásmo za 628 milionů korun. Díky pravidlům tzv. národního roamingu tak získaly celkem „levně“ přístup na celorepublikový trh, bez nutnosti zaplatit zhruba 1,5 miliardy za frekvence a další desítky miliard pak investovat do budování vlastních sítí.

Jaké změny to přinese zákazníkům?

1. Kdo co v aukci získal?

V aukci se dražily dva druhy frekvencí. Ty v pásmu 700 MHz se používají pro pokrývání velkého území a případný nový hráč v něm měl vyhrazen jednu třetinu draženého spektra. Tyto frekvence by mu umožnily vybudovat vlastní síť, jíž by pokryl celé Česko. Jenže nikdo takový se nenašel a frekvence v této části spektra si rovným dílem rozdělily T-Mobile, O2 a Vodafone.

Pořízení frekvencí v tomto pásmu přináší povinnost poskytovat oprávněným zájemcům takzvaný národní roaming. Tuto povinnost bude mít O2, nicméně nabídnout národní roaming samozřejmě mohou i ostatní operátoři.

Vítězní operátoři mají nyní měsíc na dohodu o 5G. Jde o faktické rozdělení spektra

Pásmo 3,5 GHz pak slouží ke kapacitnímu pokrývání v místech s hustým zalidněním a je pásmem, které přinese i vysoké přenosové rychlosti v 5G sítích. Zároveň držení frekvencí v tomto pásmu opravňuje držitele k využívání národního roamingu, tedy použití sítě některého ze stávajících operátorů k poskytnutí vlastních služeb.

I tady získali stávající operátoři to, co vlastně mohli, a frekvence pořídili právě i „noví hráči“ Nordic Telecom a CentroNet. Žádat o národní roaming bude moci i společnost Poda, která v aukci neuspěla, ale podobně jako Nordic už drží frekvence v příbuzném pásmu 3,7 GHz, na něž se pravidla o roamingu vztahují také.

2. Budeme tedy mít šest operátorů?

Tak jednoduché to není. Když pomineme fakt, že zatím přesně neznáme záměry jednotlivých uchazečů, je tu samotná komplikovaná problematika mobilních operátorů. Ostatně Nordic Telecom v Česku funguje už dlouho a v některých oblastech dovede „velké trojce“ konkurovat, ale za plnohodnotného čtvrtého operátora považován obecně není. A výsledky aukce na tom vlastně nic nezmění.

Aukce kmitočtů Česku čtvrtého plnohodnotného operátora nepřinesla. Pásmo 700...

Národní roaming sice umožňuje teoreticky až třem firmám nabízet celoplošné mobilní služby, a z tohoto pohledu se tedy můžeme skutečně dočkat až tří nových mobilních operátorů. Jenže ti budou v mnohém závislí právě na poskytovateli národního roamingu, a tak jejich schopnost vést se stávajícími operátory cenovou válku bude omezená.

3. Proč si tedy nový hráč nekoupil vyhrazený blok?

Protože to pro něj nebylo výhodné. Stát sice vyhradil blok novému hráči, ale zároveň udělal hodně lákavé podmínky pro pásmo 3,5 GHz a národní roaming. A jakkoli to zní zvláštně, tyto dvě výhody jdou proti sobě. Blok v pásmu 700 MHz by nového hráče stál asi 1,4 miliardy a vybudování celoplošné mobilní sítě je odhadem otázkou řádově deseti miliard korun. Nový hráč by tak vlastně musel investovat 11,5 miliardy korun, přičemž by měl na začátku nula zákazníků a jeho vlastní pokrytí by bylo mizerné.

Čtvrtý velký mobilní operátor v Česku nebude, vyplývá z výsledků aukce telekomunikačního úřadu

Takže si uchazeči spočítali, že je pro ně jednodušší a levnější se drahému budování celoplošné sítě vyhnout a získat národní roaming bez nutnosti velkých investic.

4. Takže konkurence bude. Zlevní tarify?

To je otázka. Noví hráči sice velmi levně získají možnost oslovit v podstatě všechny zákazníky mobilních operátorů v Česku, na druhou stranu právě závislost na národním roamingu je omezuje. Zatím přesné podmínky toho, jak bude národní roaming fungovat, neznáme, ale jisté je, že za něj budou nováčci platit. A taková platba je náklad, nikoli investice – a to ovlivňuje schopnost tlačit na cenu výsledných tarifů.

Operátoři v národním roamingu budou mít o něco lepší podmínky a příležitosti než virtuální operátoři. Virtuálové český mobilní trh nijak nezměnili, a tak jen trochu lepší možnost ke změně stačit nemusí. Můžeme se domnívat, že se noví hráči zaměří na určité skupiny zákazníků a pro někoho jejich nabídka výhodná bude. Ale k možnostem plošné cenové války se stavíme skepticky.

5. Kdy se 5G a třeba nových tarifů dočkáme?

S 5G sítěmi už experimentují stávající operátoři teď a každý z trojice jím pokrývá alespoň pár míst v Česku (hlavně v Praze). Ukončení aukce umožní rozjet 5G plány naplno a velcí operátoři začnou sítě budovat brzy, nicméně k rozumnému pokrytí republiky se dopracujeme za několik let. To je ale přirozený a očekávaný vývoj. Co se nástupu nové konkurence týče, ta se bude muset chvíli rozkoukat, vyřešit národní roaming i další náležitosti. Nicméně otálet určitě nebude, takže do roka bychom výsledky jejich snah vidět mohli.

6. Kdo jsou Nordic Telecom a CentroNet?

Norcid Telecom je v podstatě známý hráč, firma, jež vznikla převzetím někdejšího operátora U:fon, který poskytoval mobilní služby v CDMA síti nestandardní frekvence 420 MHz. Nordic dnes drží právě tuto frekvenci a 80 MHz spektra v pásmu 3,7 GHz. K tomu teď přikoupil 20 MHz v pásmu 3,5 GHz. Firma na své síti nabízí především služby pevného bezdrátového internetu, poskytuje ale také IPTV služby a služby mobilního i pevného volání.

O2 díky úsporám zvýšila svůj zisk na 4,33 miliardy. Za tři čtvrtletí si operátor polepšil o osm procent

CentroNet je pro širokou veřejnost mnohem méně známá společnost, jde o součást skupiny Kaprain a investicím do telekomunikací se věnuje asi dvacet let.

Do skupiny Kaprain patří různí lokální poskytovatelé internetového připojení, které skupina v poslední době sdružuje především pod značku Nej.cz. Zákazníci v Praze a okolí mohou zase znát značku Centrio Plus.

7. Jak to, že aukce proběhla tak rychle?

Důvod je zcela jednoduchý: vzhledem k nastaveným podmínkám každý v aukci v podstatě koupil, co mohl a dávalo mu to smysl. Nikdo s nikým nesoupeřil, oproti vyvolávací ceně 5,4 miliardy získal stát necelých 200 milionů navíc. A jakkoli nebyla maximalizace výnosů do státního rozpočtu cílem aukce, tento nárůst je směšný.

8. Co bude se stížnostmi, jež proti aukci operátoři vznesli?

Svým způsobem se některé stížnosti stávají bezpředmětnými. Ano, stávajícím operátorům se i nadále některé podmínky a důsledky aukce nelíbí, nicméně situace se pro ně vyvinula lépe, než se vyvinout mohla. S většinou se nejspíš O2, T-Mobile a Vodafone smíří, některé spory (třeba části stížností k Evropské komisi) ale mohou nechat doběhnout – co kdyby náhodou dosáhly svého. Aukce ale nepřepsala mapu českého mobilního trhu, a tak ani případné zásahy Evropské komise – klidně i ve prospěch operátorů – vlastně nic dramatického nepřinesou.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.