Lidovky.cz

Obchody začínají počítat zákazníky. Řetězce varují, že hrozí i hodinové fronty

Ekonomika

  5:00
Praha - Dlouhé fronty a čekání v zimě na obyčejný nákup potravin. I taková může být místy podle obchodních řetězců realita před prodejnami v Česku poté, co vláda od středy omezila maximální počet zákazníků uvnitř provozoven. Aby se dál snížilo riziko šíření koronaviru, musí mít nově každý pro sebe 15 metrů čtverečních plochy.

ilustrační snímek foto:  Michal Šula, MAFRA

„Omezíme počet nákupních vozíků na příslušný počet pro danou prodejnu, aby bylo nařízení splněno. Zákazníkům bude umožněn vstup jen s nákupním vozíkem. Ostraha bude moci díky tomu počty zákazníků snáze kontrolovat,“ reagoval pro Lidovky.cz Tomáš Kubík, mluvčí řetězce Penny, který má v Česku nejvíce supermarketů.

Model uvolňování zvýší riziko nákazy, lidé budou čekat hodinu ve frontě před obchody, říkají prodejci

Obvyklá plocha většiny prodejen této značky se pohybuje od 700 do 830 metrů čtverečních. Na základě aktuálního vládního nařízení se tak do klasického Penny marketu vejde maximálně zhruba padesátka zákazníků. „Očekáváme, že v některých, zvláště frekventovaných prodejnách mohou vzniknout fronty,“ doplnil Kubík.

S dlouhým čekáním zákazníků počítá i diskont Lidl. „Naše zkušenosti od zahraničních kolegů ukazují, že při omezení počtu osob vzniknou před prodejnami fronty desítek až stovek osob. Mohlo by tak docházet až k více než hodinovému čekání na vozík, navíc s přihlédnutím k ročnímu období za poměrně chladného počasí,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Drobnou náplastí pro zákazníky budiž, že nakupovat mohou o hodinu déle – do 21 hodin. Provozní doba obchodů se totiž sjednotila se zákazem vycházení.

O plánu restrikcí diskutovali podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) zástupci vlády se zaměstnavateli i podnikateli zhruba týden. S Hospodářskou komorou a Svazem obchodu a cestovního ruchu se přitom na limitu 15 metrů čtverečních na osobu neshodli.

„Systém ale bez problémů funguje například na Slovensku. Je pravda, že je provoz náročnější, musí se řešit řízení front, ale díky vzájemné toleranci a disciplinovanosti to tamní obchodníci zvládají v klidu,“ upozornil Havlíček.

Někteří lidé museli čekat.
Některé sítě omezily nákupní košíky a vozíky na takový počet, který odpovídá...

Svaz obchodu ale podle jeho prezidenta Tomáše Prouzy vládu opakovaně upozornil na to, že 15 m2 je odborně nijak nezdůvodněný limit a způsobí koncentraci lidí před prodejnami. Podle Prouzy nebude kvůli restrikci obslouženo 20 až 30 procent lidí. Další budou v nákupní špičce čekat až hodinu ve frontě před obchodem.

Pravidla nového systému. Podívejte se, jak se budou otevírat obchody či restaurace podle pásma rizika

Potravinářské řetězce si stěžují hlavně na minimum času na přípravu. Ještě v pondělí totiž nebylo jasno v tom, kdy začne opatření platit. „Například jsme poptali IT vybavení, které samostatně dokáže kontrolovat počty zákazníků. Žádná IT firma ale bohužel není schopna nic podobného instalovat na stovky prodejen během jediného svátečního dne,“ řekl pro Lidovky.cz Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodu Albert.

Ten spadá pod nizozemský Ahold, jenž v Česku provozuje více než tři stovky supermarketů a hypermarketů. Ty se liší mimo jiné svou rozlohou. Prodejní plocha supermarketů se pohybuje od 400 do 2500 m2. Nad dva a půl tisíce už jde o hypermarkety, kam spadá i německý Kaufland či Globus. Najednou tam tak mohou od středy nakupovat i stovky zákazníků.

Čekání na mraze

Naopak maloobchodní síť COOP provozuje malé obchody na vesnicích, které svou prodejní plochou nepřesahují pár desítek metrů čtverečních. „Nejmenší prodejna má 50 metrů čtverečních.

Dodržování bude nesmírně obtížné. Hlavní komplikace ovšem spadne na zákazníky a zaměstnance. Zákazníci budou odkázáni čekat před prodejnami, což v mrazivých podmínkách může být například pro seniory nebezpečné. A zaměstnanci jsou už nyní na hranicích kapacit,“ řekl pro Lidovky.cz Lukáš Němčík, šéf komunikace COOP.

Na opatření se připravuje také Globus, detaily ale mluvčí společnosti Lutfia Volfová neuvedla. Hypermarkety Globus jsou podle ní po hygienické stránce velmi bezpečné obchody, protože jsou svou plochou největší mezi tuzemskými prodejnami.

„Ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a ministerstvem průmyslu a obchodu řešíme nyní implementační pravidla pro metodiku PES. Chceme zajistit bezpečné nakupování pro všechny naše zákazníky,“ uvedl mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček.

Podle Havlíčka je šance, že se obchody otevřou ještě před Vánoci. Nelze ale slíbit přesné datum, řekl

Omezení 15 m2 na jednoho člověka má podle modelu uvolňování PES platit od třetího stupně pohotovosti. V prvním, nejmírnějším stupni budou moci na 15 m2 provozní plochy nakupovat maximálně čtyři lidé. Ve druhém stupni se počet zákazníků snižuje na dva. Uvnitř obchodů nadále platí pravidlo, že by se nakupující neměli potkat blíže než na dva metry.

Všechny ostatní obchody, jež nespadají do výčtu výjimek, zůstávají nadále zavřené. Mezi provozovny s vládní výjimkou však vláda nově zařadila salony pro kočky a psy. Zároveň požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o třicet dní, tedy do 20. prosince.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.