Lidovky.cz

Ekonomika

Čeští a němečtí zbrojaři budou spolupracovat při výrobě taktických vojenských vozidel

Tatra. foto: Ivo Helikar

Praha - Česká společnost Czechoslovak Group (CSG) bude spolupracovat s německým zbrojařským podnikem Rheinmetall při výrobě taktických vojenských vozidel. Založí společný podnik, který ve svém názvu ponese jméno české firmy Tatra.
  12:12aktualizováno  12:43

Podnik bude sídlit v Kopřivnici v Moravskoslezském kraji v areálu firmy Tatra. Jeho vznik by měl přinést nová kvalifikovaná pracovní místa. V tiskové zprávě to sdělil za CSG jeho tiskový zástupce Andrej Čírtek.

Obrana podepsala miliardovou smlouvu na nákup terénních Toyot od české firmy

Zástupci obou firem ve středu podepsali na Pražském hradě memorandum o porozumění v oblasti taktických vojenských vozidel. Podpisu byl přítomen prezident Miloš Zeman.

Rheinmetall patří mezi největší evropské zbrojní firmy. V ČR se uchází o zakázku na výrobu 210 pásových bojových vozidel pěchoty. Podobnou zakázku nedávno firma vyhrála v Maďarsku. Právě na země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko) se chtějí obě firmy při spolupráci zaměřit.

„V rámci tohoto nového strategického partnerství obě společnosti umožní přenos obranných technologií mezi Německem a Českou republikou za účelem realizace projektů ve státech visegradské čtyřky i v jiných zemích,“ uvedl Čírtek. CSG se podle něj pro Rheinmetall stane klíčovým českým výrobním a obchodním partnerem. Do spolupráce budou zapojeny jako dodavatelé další české obranné společnosti.

Strnadova CSG poprvé investuje v západní Evropě. Se souhlasem španělské vlády kupuje výrobce munice

Společný podnik chtějí firmy založit v areálu kopřivnické Tatry. Právě tuto značku bude mít v názvu. CSG se podle Čírtka může zapojit do spolupráce se skupinou Rheinmetall rychle. Uvedl, že společný podnik znamená, že se česko-německé vztahy rozšíří do strategické průmyslové oblasti. „V Moravskoslezském kraji vznikne nový strategický podnik, který nebude žádnou montovnou, ale vývojářem i výrobcem moderních obranných technologií,“ dodal. Český obranný průmysl tak podle něj rozšíří své schopnosti v oblasti pásové pozemní techniky a ve společném podniku i mezi dodavateli tak vzniknou nová kvalifikovaná pracovní místa.

„Těšíme se na spolupráci s Rheinmetallem a pevně věříme, že naše kooperace bude milníkem v modernizaci ozbrojených sil i českého obranného průmyslu,“ uvedl majitel CSG Michal Strnad. „Je zde potenciál, aby se skupina Czechoslovak Group stala partnerem Rheinmetallu v České republice i mimo ni v oblasti náhrady a modernizace bojových systémů,“ dodal. Podle předsedy představenstva Rheinmetallu Armina Pappergera se CSG může zapojit do stávajícího globálního dodavatelského řetězce pro široké spektrum obranných produktů německé firmy.

Tržby Strnadovy CSG loni atakovaly 30 miliard korun, dařilo se Tatře i dalším firmám

Čírtek poznamenal, že dojednané partnerství není závislé na domácích projektech a zakázkách, ale má dlouhodobý potenciál, protože výrobní kapacity Rheinmetallu jsou vytížené a potřebuje kvalitní české dodavatele. „Rheinmetall a CSG jsou připraveny ve společném podniku investovat do rozvoje výrobních kapacit i vývoje nových technologií,“ uvedl. Prvním krokem v rámci společného podniku podle něj bude přenesení výroby technických skupin a podskupin pozemní techniky v rámci projektů, na kterých Rheinmetall aktuálně pracuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.