Lidovky.cz

Česká národní banka ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny

Ekonomika

  15:48aktualizováno  19:29
Praha - Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték. ČNB o tom informovala na tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

„V tuto chvíli není nezbytné znovu zavádět limity ukazatelů zrušené na jaře, či zpřísňovat jiné podmínky pro poskytování hypoték. Cítíme však potřebu opět upozornit, že nad určitými hranicemi dluhu - osminásobku ročního čistého příjmu a 40 procent čistého měsíčního příjmu - považujeme hypoteční úvěry za značně rizikové,“ uvedl ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait.

Průměrná sazba hypoték v říjnu klesla posedmé v řadě. Tak nízko byla naposledy v březnu 2017

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

„Významným zdrojem systémových rizik v domácí ekonomice je obnovené roztáčení spirály mezi dluhovým financováním nákupu rezidenčních nemovitostí a jejich rychle rostoucími cenami,“ uvádí zpráva Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory. Ve čtvrtek ji projednala bankovní rada.

Pokles ekonomické aktivity a pozvolna se zhoršující situace na trhu práce se přitom podle banky prozatím nepromítly do vývoje na hypotečním trhu. Objem skutečně nových úvěrů na bydlení i hypotečních úvěrů byl v prvních devíti měsících letošního roku rekordní, upozornila ČNB. Nicméně očekává, že dopady epidemie koronaviru se postupně projeví a dynamika úvěrů na bydlení oslabí, podobně jako růst cen nemovitostí.

„Byly jsme překvapeni vývojem trhu v posledních měsících. Očekávali jsme, že v době krize se většina trhu, včetně trhu nemovitosti, utlumuje. Nicméně zde to neplatí,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

ČNB dále informovala, že finanční instituce při poskytování hypoték převážně dodržují doporučené limity hypotečních ukazatelů. „Nicméně někteří hráči na hypotečním trhu akceptovali zejména ve druhém čtvrtletí 2020 vyšší než doporučené úvěrové riziko. Na tyto poskytovatele se v následném období zaměří dohled ČNB, který posoudí, zda mají vytvořené dostatečné rezervy pro krytí zvýšeného rizika,“ uvedla banka.

Rezerva na ochranu úvěrového trhu zůstává na 0,5 procenta

Beze změny zůstala také rezerva na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazba proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta. 

„V případě naplňování výrazně nepříznivějšího scénáře je ČNB připravena tuto rezervu plně uvolnit. Naopak v případě odeznívání rizik spojených s epidemií, oživování ekonomické aktivity a pokračujícího jen omezeného naplňování rizik bude žádoucí sazbu rezervy opět postupně zvyšovat,“ uvedla banka.

Ponechání proticyklické rezervy na současné úrovni se podle analytika České bankovní asociace (ČBA) Miroslava Zámečníka dalo očekávat. Tento krok vysvětlil tím, že si ČNB nechává možnost jejího uvolnění pro případ, že by se situace zhoršila proti tomu, jak ji vidí vzhledem ke svému základnímu scénáři. S tím souvisí i fakt, že zatím není dostatek informací o skutečném stavu úvěrového portfolia bank. ČNB tedy vyčká, co banky nahlásí po ukončení splátkového moratoria a propsáním druhé vlny pandemie do schopnosti dlužníků splácet své závazky v příštích měsících, dodal.

Trh hypoték letos dosáhne 230 miliard korun, překoná i nejúspěšnější roky

ČNB pouze zvedla varovný prst na některé poskytovatele, namísto aby měnila pravidla pro všechny, řekl analytik skupiny Natland Petr Bartoň. I když banka považuje některé nemovitosti za předražené, situace podle ní není hrozivá a v rámci ekonomické obnovy po ‚lockdownech‘ se skutečná hodnota do nemovitostí vrátí, a pomine tak i riziko pro poskytovatele. „Tváří v tvář nejistotě, kdy ekonomické oživení přijde, banka sděluje, že ať přijde kdykoli, ona zařídí na hypotečním trhu stabilitu,“ vysvětlil.

ČNB proticyklickou kapitálovou rezervu využila poprvé na konci roku 2015, kdy ji s platností od 1. ledna 2017 stanovila na 0,5 procenta. Naposledy se sazba změnila letos 18. června, kdy bankovní rada sazbu snížila na 0,5 procenta s platností od 1. července z jednoho procenta.

Rezervu by měly banky vytvářet v době růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Efektem může být zpomalení růstu úvěrů.

Proticyklická kapitálová rezerva je jedním z opatření ve směrnici EU o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi a investičními podniky (CRD IV). Vedle toho existují kapitálová rezerva ke krytí systémového rizika a bezpečnostní rezerva.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.