Lidovky.cz

Ekonomika

Škoda či Hyundai chystají rozsáhlé očkovací akce zaměstnanců. Vakcíny ale zatím koupit nemůžou

ilustrační snímek | foto: Petr LundákMAFRA

Premium
Praha - Firmy budují očkovací centra, ve kterých chtějí nabídnout vakcínu proti covidu-19 svým zaměstnancům. Očkovací látku ale zatím jako soukromé subjekty nakupovat nemohou. Veškerá distribuce musí projít přes ministerstvo zdravotnictví.

Vzít očkování do vlastních rukou plánuje řada velkých zaměstnavatelů v Česku. Jsou mezi nimi například automobilky Škoda Auto nebo Hyundai. Firmy začínají budovat očkovací centra, vakcínu chtějí nakoupit, jakmile bude dostupná na běžném komerčním trhu.

„Na očkování vlastními silami se připravujeme. Máme vlastní zdravotnické zařízení v areálu naší společnosti a kromě toho ještě rehabilitačně-léčebné ‚centrum zdraví‘ umístěné mimo vlastní areál. Obě tato místa můžeme využít jako očkovací centra,“ řekl mluvčí automobilky Hyundai Petr Michník.

Automobilky zvládnou naočkovat stovky lidí denně.

Naočkovat by mohli asi 300 zaměstnanců denně. Zároveň vedení počítá, že aplikuje vakcínu také jejich rodinným příslušníkům nebo zaměstnancům dodavatelů, kteří sídlí v areálu.

Oproti Izraeli máme zpoždění 25 let, říká expert. Pacienti se tam na očkování objednávají po třech minutách

Na rozsáhlou očkovací akci se ve velkém připravuje také Škoda Auto, která už ve svých třech závodech připravuje 15 stacionárních očkovacích center a k tomu tři mobilní. Už má zajištěno patřičné množství jehel a tuberkulinových stříkaček. Za jeden den by mohla společnost naočkovat asi 1200 zaměstnanců.

Oběma firmám ale chybí zásadní věc – očkovací látka. „V tuto chvíli není podle Vakcinační strategie možné vakcínu nakoupit a prodávat jinak než přes ministerstvo zdravotnictví. Jakmile bude možné vakcíny pro zaměstnance zakoupit, ihned tak učiníme,“ řekl Tomáš Kotera, mluvčí Škody. Veškeré nákupy očkovacích látek pro jednotlivé členské země EU se nyní realizují prostřednictvím Evropské komise.

Odlehčí přetíženému systému

„Očkovací látky jsou nyní majetkem Česka, zastoupeného ministerstvem zdravotnictví (MZ), a není tedy možné jakkoliv převést vlastnické právo z MZ na soukromé subjekty. Tento přístup soukromých subjektů nicméně MZ vítá a rozhodně se takové spolupráci nebrání, například sdílením očkovacích center v lokalitách, které jsou v jejich vlastnictví a disponují vysokou koncentrací zaměstnanců,“ reagovala pro Lidovky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Automobilky ale nejsou jediné, kdo mají o očkování takzvaně po vlastní ose zájem. Očkovací centrum by zvládlo postavit třeba i OKD, které zaměstnává asi 4600 lidí. „Logisticky máme vše vymyšleno tak, že bychom v případě dostatku vakcíny zvládli naše zaměstnance také očkovat,“ reagovala pro LN Naďa Chattová, mluvčí OKD.

Podobně vidí situaci společnost ČEZ, která zaměstnává více než dvě desítky tisíc lidí. Zaměstnance zvládne naočkovat údajně už během jara, pokud jí to vláda umožní. „Vakcína zatím není dostupná na komerčním trhu, pouze pro státy. ČEZ je v kontaktu s ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem průmyslu, protože očkovací strategie schválená vládou počítá i se zaměstnanci kritické infrastruktury, kam ČEZ spadá. Využijeme k očkování i našich podnikových lékařů a poskytovatelů lékařských služeb,“ řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Na Moravě se chce spoléhat na vlastní lékaře například firma Mesit, výrobce letecké či vojenské techniky z Uherského Hradiště, ve které pracuje asi tisícovka lidí. „Máme zajištěny lékařské kapacity, které jsou připraveny samotné očkování našich zaměstnanců realizovat. Velmi rychle dokážeme upravit i dostatečně velké prostory konferenční místnosti v hlavní budově Mesit holding tak, aby plně vyhovovaly potřebným hygienickým požadavkům,“ potvrdil LN personální ředitel Jan Šebek Cholewa.

Díky tomu, že se do vakcinace zapojí závodní lékaři, přispějí podniky podle Svazu průmyslu a dopravy ČR k rychlejšímu proočkování lidí v republice. Firemní lékaři navíc uleví praktikům a celému systému. „Věříme, že pokud se do České republiky dostanou vakcíny rychleji, tak vláda zahájí druhou fázi očkování dříve než v květnu. Odlehčíme tím i přetíženému zdravotnickému systému,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.