Lidovky.cz

Ekonomika

Sedláci i velká jména českého byznysu ve velkém skupují ornou půdu. Je to výhodná investice, říkají

Pole lákají i české boháče. | foto: Pixabay.com

Premium
PRAHA - Stejně jako jiné typy nemovitostí považují investoři i ornou půdu za bezpečnou investici, která je má uchránit před inflací. I přesto ale mají české latifundie „zlatá léta“ již za sebou.

Energetický metabolismus zemědělství v Česku a Polsku po pádu komunismu

Realitní magnát Radovan Vítek, uhlobaron Pavel Tykač nebo podnikatel Otakar Moťka – velká jména českého byznysu, jež v minulosti investovala do nákupu zemědělské půdy. Loni se řady investorů, kteří nepodnikají v zemědělství, ale přesto si pořídili zemědělské lány, opět rozšířily.

Ceny zemědělské půdy se loni zvedly, meziročně v průměru o skoro čtyři procenta, a to i přes pandemii koronaviru a řadu restriktivních omezení. Vyplývá to z analýzy společnosti Farmy.cz, která monitoruje pohyb tržních cen zemědělské půdy. Pandemie sice obchod se zemědělskou půdou citelně přibrzdila na počátku loňského roku, v létě se ale transakce již naplno rozeběhly.

„K rychlému oživení na trhu pomohl veřejný příslib ministryně financí ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí,“ upřesňuje Jaroslav Urban, majitel serveru Farmy.cz. Daň dle zákona odváděl kupující, a to ve výši čtyř procent z kupní ceny.

Na konci loňského roku se za hektar půdy platilo v průměru téměř 254 tisíc korun. Nejdražší je půda v okolí Prahy a dále pak v nejúrodnějších oblastech Česka, které najdeme v okresech Olomouc, Hradec Králové, Kolín a Mladá Boleslav.

„Kupujícími jsou i nadále v převažující míře zemědělci. Podíl nezemědělských investorů však v roce 2020 vzrostl na 41 procent proti 37 procentům v roce předcházejícím,“ dodává Jaroslav Urban. Do polí vložilo již v minulosti peníze mnoho českých byznysmenů. Například realitní magnát Radovan Vítek, majitel společnosti CPI. Ten v roce 2019 koupil zemědělské družstvo Avena, kterému patří zhruba 1200 hektarů půdy. Nešlo o první Vítkovu akvizici tohoto druhu. V roce 2014 získal firmu Spojené farmy, jež měla v portfoliu 20 tisíc hektarů. V souvislosti s investicemi do zemědělské půdy se také často hovoří o uhlobaronovi Pavlu Tykačovi či podnikateli Otakaru Moťkovi, kterému patří mimo jiné textilka Veba.

Miliardáři fandí ornici

J&T Banka každoročně publikuje Wealth Report, v němž mapuje, jak čeští a slovenští dolaroví milionáři hodnotí jednotlivé druhy investic. „Podle našeho průzkumu investoři vyhodnocují zemědělskou půdu stále jako zajímavou investici,“ říká analytik J&T Banky Pavel Ryska. Dle zatím posledního Wealth Reportu, který byl zveřejněn v listopadu loňského roku, fandí zemědělské půdě přibližně pětina českých i slovenských dolarových milionářů.

Zájem investorů o zemědělskou půdu nicméně vrcholil okolo roku 2016. Tehdy také pozemky razantně zdražovaly. V letech 2015 až 2017, jak vyplývá ze statistik Farmy.cz, neklesl meziroční nárůst cen pod deset procent, v roce 2016 dokonce překonal dvacet pět procent.

Zatímco kultura, gastronomie či obchody prožívají hibernaci a úřadům práce tak...
„Je to náročné. Nesu to docela negativně, jako bedňák a technik osvětlovač jsem...

Důvodem, proč zakoupit zemědělské lány, není ani tak samotný nájem. „Nájemní výnos ze zemědělské půdy se už několik let pohybuje okolo dvou procent ročně,“ říká Pavel Ryska a poukazuje na to, že v případě bytů či komerčních realit je to mezi čtyřmi až šesti procenty. Jenže ve prospěch půdy hovoří nižší riziko v porovnání s jinými realitními investicemi.

Ceny zřejmě dál porostou

„Půda se obvykle pronajme na několik let, přičemž nájemce má poměrně jisté výnosy vzhledem k několikaletým dotačním programům do zemědělství od státu a EU. To vede k tomu, že i placení nájmu majiteli půdy je spolehlivé a bez častých výpadků,“ vysvětluje Pavel Ryska, proč jsou investoři ochotni přijmout nižší nájemní výnos. Navíc atraktivitu půdy dnes zvyšuje také to, že některé typy realit zažívají otřesy kvůli vládním restrikcím. Zemědělská výroba a půda jimi nijak zasažena není.

Letos se dle očekávání ceny zemědělské půdy opět zvednou, nepůjde ale o nijak dramatický růst. „Současné úrokové prostředí podle mého názoru bude ceny realit obecně nadále podporovat. Roste množství peněz v ekonomice, velcí investoři mají přístup k velmi levnému financování, a hledají-li poměrně jistou investici, zemědělská půda bude mezi jejich cíli,“ je přesvědčen Pavel Ryska.

Obdobný názor zastává i Jaroslav Urban. „Jako většina nemovitostí je zemědělská půda vnímána jako investice chránící úspory proti inflaci,“ dodává s tím, že letošní zdražení zemědělské půdy by se mělo pohybovat v řádu jednotek procent.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.