Auto roku 2011: po letech zvítězil nad rodinnými vozy luxusní sporťák

Ekonomika

12:34
PRAHA - Mění se postoj české veřejnosti k autům snů? V prestižní anketě letos poprvé zvítězil "nepraktický a drahý" sporťák. Anketa Auto roku 2011 v ČR má překvapivého vítěze: stal se jím supersportovní Mercedes-Benz SLS AMG.

Mercedes Benz SLS AMG foto: ve spolupráci s Autoweb.cz

Do aktuálního ročníku ankety Auto roku bylo nominováno celkem 42 vozů, z nichž vzešlo pět finalistů: Alfa Romeo Giulietta v kategorii vozů nižší třídy, BMW řady 5 (vyšší třída), Ford C-MAX (MPV), Kia Sportage (SUV) a právě Mercedes-Benz SLS AMG (sportovní automobily).

BMW řady 5 (1996-2004)

O vítězi rozhodla odborná 38členná porota společně s veřejností. Podle pořadatelů se hlasování ve veřejné části ankety zúčastnilo 78 067 osob.

Alfa Romeo Giulietta

První místo "okřídleného" Mercedesu bylo velmi překvapivé. V anketách tohoto ražení se zpravidla vede dobře praktickým, rodinně zaměřeným automobilům s nepříliš vysokou pořizovací cenou.

Letos ovšem zvítězil dvousedadlový automobil s výkonem 571 koní, nejvyšší rychlostí 317 km/h a základní cenou 4 618 800 Kč – výsledek o to nečekanější, že moderní reinkarnaci legendárního Gullwingu vynesly na nejvyšší příčku hlasy široké veřejnosti. Odborná porota přisoudila první místo jinému z nominovaných vozů.

Kia Sportage

Anketu Auto roku 2011 v České republice vyhlašuje Svaz dovozců automobilů (SDA), sdružující importérské organizace většiny významných výrobců zastoupených na našem trhu.

Vítězové starších ročníků soutěže Auto Roku

V roce 2010 vyhrál Volkswagen Polo a Škoda Yeti obsadila čtvrtou pozici.

VW Polo - auto roku 2010

O rok dříve vyhrála Škoda Superb, která kromě poháru pro absolutního vítěze získala i prvenství v kategorii střední třídy.