Lidovky.cz

Značky na přání? Počkáme si ještě rok

Ekonomika

  9:59
PRAHA - Nelegální kupčení s prominentními poznávacími značkami potrvá v Česku ještě minimálně rok. Nový centrální registr vozidel, který by tuto korupci zatrhl, totiž dříve hotov nebude.

ilustrační foto foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Mají se rozdávat zcela náhodně. Namísto toho končí prominentní poznávací značky téměř neomylně na drahých, luxusních vozech. Korupce při jejich vydávání v Česku jen kvete.

A ještě rok pokvete. Ministerstvo dopravy totiž uvažuje o tom, že by nechalo vytvořit zcela nový centrální registr vozidel teprve v polovině roku 2012. Bez něj se nynější kupčení se značkami nezmění. Současný registr, který spravuje ministerstvo vnitra, je totiž natolik zastaralý, že nedovoluje přidání jakékoli aplikace, která by umožnila prodej značek na přání.

ZRYCHLÍ SE JÍZDA NA SILNICÍCH?

Ten je přitom běžný ve všech okolních zemích. Vytvoření nového registru musí předcházet jeho předání z vnitra na dopravu. Tato první část se už zvolna rozbíhá. "K poslednímu červnu ministerstvo vnitra vypovědělo smlouvu na zajištění provozu registru. Pro nás to znamená, že bychom ho do konce roku chtěli ve stávající podobě převzít," říká mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Vybudování nové, chytřejší databáze by mělo následovat. "Budeme se snažit, aby v příštím roce nový registr vznikl, a značky by se tak mohly normálně prodávat. Naší prioritou jsou ale v současné době jiné věci, zejména zajištění dostatku peněz do našeho rozpočtu," řekl LN ministr dopravy Pavel Dobeš.

Prominentní SPZ

Příslib značek na přání už ale zněl z ministerstva dopravy v minulosti několikrát. Poslední nedodržený termín mluvil o spuštění nové databáze k lednu letošního roku. Důvodem odkladů byly většinou peníze – cena databáze se odhaduje na desítky milionů korun. Nové vedení ministerstva by však tato suma zastavit nemusela. Podle dopravního resortu by totiž celý registr měla zaplatit Evropská unie. Ministerstvo tedy uhradí jen platy pěti zaměstnanců, kteří se budou o systém starat.

BLINKR JE SOUČÁSTÍ KOMUNIKACE NA SILNICÍCH

Pokud ministerstvo tentokrát slib splní a databázi spustí, měly by značky na přání podle prvotních plánů stát od 10 do 15 tisíc korun. Výnosy z jejich prodeje by šly poté do státní kasy. Česko by se tak zařadilo po bok řady evropských zemí. Tam už totiž několik let funguje systém, kde se unikátní značky prodávají či draží.
Například na Slovensku si mohou zájemci vybrat na SPZ pět libovolných znaků, v přepočtu je to stojí čtyři tisíce korun, polské řidiče přijde totéž o tři tisíce dráže. Vůbec nejvíce zaplatí za tento výstřelek Dánové – až 23 tisíc korun.

Prominentní SPZ

Ještě daleko výnosnější jsou dražby. Například ve Velké Británii zaznamenali i případy, kdy zájemce o naprosto neobvyklou značku zaplatil v přepočtu 13 milionů korun. Celosvětovým rekordmanem je ovšem mladý byznysmen ze Spojených arabských emirátů, který před dvěma lety vydražil značku s číslem 1 za 244 milionů korun.
Prodeje značek nesou do státních rozpočtů zmíněných zemí nemalé peníze. Například Rakousko, kde značky prodávají už dvacet let, si za tu dobu přilepšilo o 65 milionů eur.

Křišťálová lupa 2011



V Česku nyní funguje podpultový prodej, na kterém se obohacují jen úředníci. Praxe je jednoduchá. Úřady, které "espézetky" přidělují, dostanou vždy balík nových značek. Z něj se následně vyberou ty unikátní, většinou se čtyřmi stejnými číslicemi, které se poté za úplatek předají zájemci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.