Lidovky.cz

Najíždět autem na úřední osobu je trestný čin, rozhodl soud

Ekonomika

  7:00
BRNO - Lidé, kteří na úřední osobu najíždějí autem nebo jí tím vyhrožují, se dopouštějí trestného činu, a nikoliv jen přestupku. Není přitom podstatné, zda někoho zraní. Rozhodl tak Nejvyšší soud. Právní větu, která justici poslouží jako vodítko při posuzování podobných případů, novinářům poskytl mluvčí soudu Petr Knötig.
V autě (ilustrační foto)

V autě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pachatel trestného činu násilí proti úřední osobě za použití automobilu jako zbraně nemusí úřední osobu bezprostředně ohrozit na zdraví nebo životě. "Poněvadž zákon u této skutkové podstaty nevyžaduje způsobení újmy na zdraví, postačí, použije-li pachatel k útoku pohybujícího se automobilu jako prostředku násilného působení na výkon pravomoci úřední osoby," stojí v právní větě.

ČTĚTE TAKÉ:

Soud se konkrétně zabýval případem muže, jenž se v roce 2010 na Václavském náměstí v Praze vměšoval do zákroku policie proti jeho matce, která se údajně dopustila dopravních přestupků. Nejprve dva policisty slovně napadal, poté odmítl prokázat totožnost, nakonec nasedl do auta a malou rychlostí na ně opakovaně najel.

Obvodní soud pro Prahu 1 muže potrestal za násilí proti úřední osobě půlročním vězením s podmíněným odkladem dva roky. Městský soud v Praze pak rozsudek potvrdil. Muž podal dovolání, v němž tvrdil, že se nedopustil trestného činu, protože autem najížděl pomalu a opatrně. Omlouval svůj čin také tím, že jednal v emočně vypjaté situaci. Navrhl, aby se případem zabývala pouze přestupková komise.

"Senát Nejvyššího soudu však jeho dovolání odmítl jako zjevně neopodstatněné, protože použití vozidla proti úřední osobě je trestný čin," uvedl Knötig.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.