Lidovky.cz

Alternativy k vlastnímu autu? V Česku přibývá sdílených vozů a spolujízd

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Alternativ k vlastnímu automobilu v Česku přibývá. Zatímco internetové zprostředkování autostopu je už relativně běžné, komunitní sdílení aut se po řadě let fungování začíná dynamičtěji rozvíjet teprve v posledních měsících. Jen za týden využije nabídku spolujízdy přes vyhledávací portál Jízdomat.cz téměř 2000 pasažérů, řekl ČTK zakladatel služby Jan Mittner. Sdílených aut v rámci carsharingu jsou v Česku zatím zhruba tři desítky.

Nová Škoda Octavia RS. foto: Škoda auto

Přibližně 120 lidí se střídá o 15 vozidel nejstaršího tuzemského carsharingového družstva Autonapůl, které v tuzemsku působí od roku 2003. Obecně zákazníci za sdílení aut platí paušální poplatek a poté stanovenou sumu za ujeté kilometry a dobu, po kterou si automobil vypůjčují. Ceny se u českých carsharingových společností pohybují od dvou do 90 korun za hodinu a od pěti do šesti korun za ujetý kilometr. V ceně jsou pak zahrnuté veškeré poplatky včetně paliva.

Fenomén půjčování vozidel

Zatímco v minulých letech působilo Autonapůl jako prakticky jediná služba nabízející možnost sdílení automobilu, od konce loňského roku carsharingových společností začalo narůstat.

"Aktuálně máme dvanáct aut, ale do konce roku by jich mělo být sto," řekla ČTK Jana Leppeltová ze společnosti CAR4WAY, která vznikla vloni v listopadu a specializuje se na půjčování vozidel v Praze. Příchod nových vozidel je podle ní závislý především na jednáních s městskými částmi ohledně získávání parkovacích míst.

Nový fenomén půjčování vozidel začínají podporovat i radnice. V Praze například magistrát v rámci nové koncepce parkovacích zón přímo s místy vyhrazenými pouze pro carsharing. Radnice v Liberci naopak nabídla lidem, kteří budou ochotni místo vlastního vozidla sdílet automobil s jinými, desetiprocentní slevu na roční kupón pro městskou hromadnou dopravu.

Zatímco sdílených aut přibývá zatím spíše pomalu, objem spolujízd domluvených přes internet se každým rokem podle statistik Jízdomatu zhruba zdvojnásobuje. Aktuálně je v tomto v Česku největším webu zaměřeném na spolujízdu registrováno na 75.000 lidí. Kromě tohoto webu v Česku existují například stránky Autostop.cz, Jeduzakorunu, nebo Waybook.cz. Nabídky na spolujízdu do systému vkládají přímo řidiči, kteří mají v autě volná místa a kteří shání spolucestující, kteří se s nimi podělí o náklady za palivo.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.