Lidovky.cz

'Mapa smrti' chce vychovávat řidiče

  20:09
PRAHA - Oběti dopravních nehod mají na internetu svůj virtuální památník, který by měl řidiče přimět k opatrnosti. Na první pohled jde o běžnou elektronickou mapu České republiky, kde je však jeden unikátní údaj. Kromě silnic, různě velkých obcí a benzínových čerpadel jsou na ní vyznačeny také malé černé křížky označující místa tragických dopravních nehod, při kterých zemřel člověk.
Pomník obětem dopravní nehody - ilustrační foto.

Pomník obětem dopravní nehody - ilustrační foto. foto: www.pruvodcesilnicemi.czReprofoto

Nejde však jen o pouhý křížek v místě nehody. Když na něj návštěvník stránky najede kurzorem myši a stiskne tlačítko, dostane se na kompletní popis tragické nehody s celým jménem oběti a v některých případech i její fotografií.

Dozví se tak daleko více informací než z policejního zápisu. Například jako u nehody u Dlouhopolska ve východních Čechách:

 „Byl večer 8. 5. 2000, všichni se vracejí domů po prodlouženém a nádherně prosluněném víkendu ... Od Prahy přijíždí nákladní vozidlo s návěsem a objíždí vozidlo odstavené na kraji vozovky... přejíždí do protisměru, kde jede plně obsazená Škoda Octavia. Na místě umírají dva lidé, otec a syn... Ve vteřině je těžce zasažen život mladé rodiny ztrátou manžela, tatínka dvou malých dětí a jejich dědečka,“ píše v popisu nehody.

 „Jde nám o emoce. Nehody nám na stránku vkládají sami příbuzní obětí, kteří vědí o havárii často daleko více než policejní protokol. Toho člověka znali a věděli proč a kam jel a jaký byl,“ říká Bohuslav Haltmar, jednatel firmy Topograf, která netradiční projekt před měsícem spustila.

Topograf by chtěl svou smutnou mapou přimět řidiče k bezpečné jízdě. „Chceme, aby se řidiči poučili z chyb, které udělali jiní. Aby si zkrátka uvědomili, že jsou také účastníky dopravního provozu a že stačí malá nepozornost, a vše skončí. Stručné policejní statistiky jim toto neprozradí. Příběhy zemřelých by jim toto nebezpečí mohly přiblížit,“ vysvětluje smysl projektu Haltmar.

Měsíc starý web má však své porodní bolesti. Hlavním jeho nedostatkem je malý počet záznamů. Vloženo jich sem bylo pouze dvacet tři. „Když jsme mapu spouštěli, byla návštěvnost docela vysoká. Teď postupně klesá. Dá se říct, že každých čtrnáct dní nám sem někdo vloží nehodu. To je hrozně málo. Chtěli bychom tak náš projekt upravit. Nehody bychom na internet vkládali sami, na základě policejních údajů. Příbuzní oběti už by náš stručný záznam jen rozšířili,“ říká Haltmar.

Dalším problémem elektronické mapy tragických nehod je její značná nepřehlednost. Křížky se totiž v záplavě dalších běžných údajů ztrácí. Nalézt místo nehody je tak dost obtížné.

To by se ale mělo v budoucnu zlepšit. Topograf chce totiž mapu rozdělit do několika vrstev. Návštěvník webu by si tak zobrazil pouze ty údaje, které chce opravdu vidět.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.