Lidovky.cz

Ceny pohonných hmot opět padaly

  16:25
Ceny pohonných hmot padají. U tuzemských čerpacích stanic se v uplynulém opět výrazně snižovalo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 zlevnil v průměru o 40 haléřů na 24,27 koruny. Cena nafty spadla o 38 haléřů na průměrných 26,69 koruny za litr. Vyplývá to z dnešních údajů společnosti CCS.

benzin foto: Tomáš KristLidové noviny

Podle analytiků budou ceny padat i v tomto týdnu. "Očekáváme opětovné snížení cen řádově o desetníky, silnější pokles lze očekávat v případě dieselu," dodal analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Ceny paliv klesají i v zahraničí. Například podle internetových stránek natankuj.sme.sk a tankovanie.sk klesla na Slovensku cena litru benzinu na současných téměř 30 slovenských korun za litr. To je od červnových maxim o 11 slovenských korun méně. V česku za stejné období zlevnil benzin o více než osm korun, když ještě počátkem června stál litr 32,70 Kč/l. Podobně zlevnila i nafta, která se prodávala za 35,11 kč/l.

Nejdražší benzin tankovali řidiči v Moravskoslezském kraji, kde litr stál 24,69 koruny, a v Libereckém kraji, kde byla jeho cena o pět haléřů nižší. Nejlevnější benzin byl ke koupi v Královéhradeckém kraji, kde za litr dali řidiči 23,90 koruny.

Jako jediní zaplatí při nákupu nafty více než 27 korun za litr řidiči v Moravskoslezském kraji, kde litr v neděli stál průměrných 27,06 koruny. Naopak nejlevněji pořídí naftu řidiči v Karlovarském kraji, kde litr byl za 26,36 koruny.

Ceny pohonných hmot klesaly v minulém týdnu ve všech krajích. Zlevnění litru benzinu o zhruba padesátník se dočkali řidiči v Jihomoravském, Libereckém a Olomouckém kraji. Nafta zlevnila ve všech krajích přibližně o 40 haléřů.

Reakce na zlevňování ropy
Tuzemské ceny pohonných hmot reagují se zpožděním na zlevňování ropy. To je podle analytiků důsledkem současné finanční krize, která snižuje poptávku po ropě, a tím i její ceny na světových trzích. Na počátku října stál barel ropy přes 90 dolarů, dnes dopoledne se ceny pohybovaly mírně nad úrovní 40 dolarů za barel.

Podle některých analytiků ale ceny dlouhodobě tak nízké nebudou. "Celý kolos výzkumu, těžby a distribuce ropy je nyní hodně na hraně nákladové únosnosti a globální investice do sítí se při těchto cenách příliš nevyplácí, což ukazuje, že se dá v blízké budoucnosti opět čekat nedostatek této komodity," dodal Procházka. Zvýšit cenu se snaží také Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Představitelé OPEC pravidelně ujišťují trhy o výrazném snížení těžby na prosincovém zasedání.

Kromě benzinu a nafty klesá také cena jiných druhů paliv. Cena zkapalněného plynu LPG ve srovnání s předchozím týdnem sestoupila o 19 haléřů na 15,09 koruny za litr. Cena stlačeného zemního plynu CNG se drží na 16,03 koruny za metr krychlový; jeden metr krychlový odpovídá jednomu litru benzinu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.