Lidovky.cz

Nebe zůstane prázdné do pondělí, společnosti testují letouny v prachu

Ekonomika

  9:13aktualizováno  18:35
PRAHA - Vzdušný prostor nad ČR zůstane pro leteckou dopravu kvůli oblaku sopečného prachu z Islandu a meteorologickým podmínkám uzavřen do pondělních 12:00, tedy o dalších 24 hodin. Rozhodl o tom řídící štáb, oznámil mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Kolaps evropského a transatlantického letového provozu tak už trvá čtvrtý den, i v ČR byly dosud zrušeny stovky odletů a příletů.

Pracovník zakrývá motory letadla před popelečným mrakem z islandské sopky foto: ČTK

Některá letiště v Německu a Polsku již částečně obnovila provoz, i když jen omezeně a pouze do osmé hodiny večerní. Česko s něčím podobným zatím nepočítá.

Zatím není jasné, jak dlouho situace potrvá, odhady se různí. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by severozápadní vítr mohl příští týden nad ČR přivát další sopečný prach od Islandu, vývoj ovšem bude hodně záležet na aktivitě sopky, která všechny současné potíže způsobila. Světová zdravotnická organizace dnes ujistila, že lidem kvůli mraku popela vážnější zdravotní potíže nehrozí.

Mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová to potvrdila s tím, že pro dnešek bylo zrušeno 192 příletů a 199 odletů, pro pondělní dopoledne 80 odletů a 90 příletů. Stovky letů muselo letiště zrušit už v pátek a v sobotu. Kvůli pozastavení letů nabídlo letiště od dnešních 09:00 do 16:00 exkurze v letištních prostorách.


Kromě dopravních letadel dál nelétají ani vrtulníky záchranné služby. I pro ně platí uzávěra do pondělních 12:00, uvedla asociace záchranářů. V Česku se nelétá už od pátečního poledne, podobně jako jinde v Evropě. Veškerý letecký provoz dnes od osmi hodin přerušilo Bulharsko. V sobotu večer země oznámila jen částečná omezení, nyní přerušení platí pro všechna letiště, včetně sofijského.

Dvě hlavní čínské letecké společnosti zrušily většinu letů do Evropy. Air China anulovala většinu spojů z Pekingu do Paříže, Frankfurtu nad Mohanem, Londýna a Moskvy. China Southern Airlines oznámila zrušení linky z Pekingu do Amsterdamu. V sobotu bylo také zrušeno téměř 84 procent amerických letů do Evropy a z ní.

Vzdušný koridor uzavřelo i Bulharsko, létat umožňuje Švýcarsko
Německo v neděli do osmé hodiny večerní částečně obnovilo provoz několika letišť včetně Berlína a Frankfurtu nad Mohanem. Letiště ve Frankfurtu a nedalekém Hahnu byla dočasně otevřena pro lety severním směrem, zatímco letiště v Berlíně, Erfurtu, Lipsku a Hannoveru pro lety na východ. "V mraku popela se východním směrem objevila díra," vysvětlila mluvčí letecké kontroly.

Polsko od nedělní čtvrté odpolední otevřelo vzdušný prostor nad střední a severní částí země. Letadla mohou startovat a přistávat ve Varšavě, Gdaňsku, Bydhošti, Štětíně, Poznani a Lodži. Polský letecký úřad situaci nadále sleduje, nevylučuje, že ve večerních hodinách se počasí může zhoršit, řekl mluvčí úřadu Grzegorz Hlebowicz.

Zatím se nelétá nad Británií, nad severní Itálií a Francií, včetně Paříže. Létání v určitých letových hladinách naopak umožňuje Švýcarsko, i když i tam platí omezení do dvou odpoledne. Švýcarský úřad civilního letectví však v sobotu začal povolovat přelety ve výšce nejméně 11 kilometrů.

Lidé, kteří uvízli na evropských letištích kvůli nebezpečí vulkanického popelu z islansdské sopky Eyjafjöll

Zrušení letů mělo původně platit jen do sobotního rána, pak ale bylo postupně prodlouženo do dnešních 12:00, situace se ale nezlepšila ani jinde v Evropě.

KLM a Lufthansa zkoušejí létat
Sobotní testovací lety předních leteckých společností KLM a Lufthansa nad Nizozemskem a Německem byly úspěšné a neodhalily na strojích žádná viditelná poškození sopečným popelem.

Nizozemsko dnes plánuje další testy, které mají zjistit bezpečnost letového prostoru, který byl pro civilní lety uzavřen kvůli vulkanickému mračnu z Islandu. Aerolinky věří v částečné obnovení letů. Oznámila to dnes agentura Reuters.

"Letecké testy společnosti KLM v Nizozemsku ... proběhly úspěšně. Také několik testovacích letů provedených v zahraničí bylo bezpečných. Cílem těchto letů je zjistit možné riziko působení (vulkanického) popela na části letadel," uvedl podle Reuters nizozemský ministr dopravy Camiel Eurlings.

Společnost KLM vyzkoušela dva stroje Boeing 737-800 nad nizozemským územím v obvyklé výšce deseti kilometrů, ale také v 13 kilometrech a dalších letových hladinách.

Anketa

Měla by letadla začít létat?

Ano. Sopečný mrak je jen nafouklá bublina. 894
Ano, ale jen pokud dopadnou další testy úspěšně. 940
Ne. Pokud existuje riziko, tak nesmí vzlétnout žádné letadlo. 4328
Nevím. 450

Nezávislé testy provedla v sobotu i německá Lufthansa, která uskutečnila lety deseti strojů z Mnichova do Frankfurtu nad Mohanem, převážně v letové hladině 3000 metrů. Přepravce však vyzkoušel podmínky i v osmitisícové výšce.

Do dvou odpole uzavřely své výsostné vzdušné prostory Rakousko, Belgie, Irsko, Nizozemsko, pobaltské státy a Polsko. Nad Dánskem se nebude létat do pondělí dvou hodin v noci. Finsko oznámilo zrušení obchodních letů do pondělí pět hodin odpoledne. Nejméně do pondělí se nebude létat také nad Švédskem. Nad Českou republikou se zatím nesmí létat do pondělního poledne.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.