Lidovky.cz

Vydělat si 50 milionů v DPP nejde, říká Dvořákův předchůdce

Ekonomika

  13:40
PRAHA - Mohl si bývalý generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák vydělat ve své funkci 50 milionů korun? Určitě ne, uvedl pro Lidovky.cz jeho předchůdce ve funkci Tomáš Jílek.

"Za poslední dva roky neručím, ale předpokládám, že k žádným výrazným změnám nedošlo," říká Jílek, který byl členem představenstva DPP až do září 2010.

Sám Jílek měl podle svých slov základní měsíční plat 80 tisíc korun, ovšem s nárokem na 100% bonus v případě splnění určitých parametrů, týkajících se především hospodářského výsledku společnosti.

"Odměny se udělovaly ročně, přičemž pokud byly pololetní výsledky příznivé, v září či v říjnu se vyplácela 30-40% záloha," vysvětluje Jílek.

ČTĚTE TAKÉ:

V nedělním pořadu České televize Dvořák uvedl, že si za posledních šest až sedm let vydělal 50 milionů korun a že je ochotný ukázat daňová přiznání novinářům. "Jsou v tom i mé příjmy z podnikatelské činnosti," vysvětlil vysokou částku.

Bývalý šéf pražského dopravního podniku Tomáš Jílek.

Podle Jílka se Dvořák v televizním vysílání vyjádřil o svých příjmech poněkud nešťastně. "On mluvil o období celých 6-7 let, ředitelem dopravního podniku však byl pouze čtyři a půl roku," hájí Dvořáka jeho předchůdce. "Netuším jaké měl příjmy předtím. Navíc mohl mít i během funkce vedlejší výdělky například z pronájmu."

Pokud by Dvořák dosáhl každoročně na plný platový bonus, vydělal by si 1 920 000 korun ročně. Za 4,5 roku ředitelování (od dubna 2007 do prosince 2011) by si tak přišel na 8 640 000 Kč. Znamenalo by to, že jeho příjmy za dva roky před nastoupením do DPP a vedlejší výdělky během funkce činily přes 41 milionů.

Že není závislý jen na příjmech z dopravního podniku naznačovaly i fotografie z tiskových konferencí, kde měl Dvořák na ruce hodinky Zenith Defy Classic, prodávané za téměř půl milionu korun.

Z výročních zpráv DPP vyplývá, že roční mzdové náklady (bez sociálního a zdravotního pojištění) na dvacetičlenné vedení podniku se pohybovaly okolo 31 milionů korun. Na jednoho člena managementu, kam se kromě generálního ředitele počítají i odborní ředitelé a vedoucí jednotek, by tak vycházel plat 130 tisíc Kč. "Plat generálního ředitele byl nejvyšší, ale od platu ostatních členů vedení se nelišil příliš", uzavírá Jílek.

Jak Dvořák vydělal zbylých 41 milionů?

Dvořák na podzim roku 2006 ukončil své šestileté působení v čele televize Prima, poté například spolupracoval s think tankem eStat.cz. Dopravní podnik vedl od dubna 2007 do prosince 2011.

Chybějících 41 milionů vydělaných mimo DPP mohl Dvořák získat ze svého předešlého působení ve vedení TV Prima či ze členství ve statutárních orgánech 11 firem, které v daném období u Dvořákova jména eviduje obchodní rejstřík.

ČTĚTE TAKÉ:

Peníze mohl vydělat i prodejem či pronájmem nemovitostí, což ovšem nelze v katastru nemovitostí ověřit. On sám již dříve připustil, že nákupy domů či pozemků konzultuje se svou matkou, která je spolumajitelkou několika realitních kanceláří.

Majetkové poměry Martina Dvořáka se začaly přetřásat poté, co se objevila kauza předražených jízdenek pro dopravní podnik. Na provize z jejich výroby byla navázána advokátní kancelář Šachta & Partners. Od jednoho z pracovníků této kanceláře koupila Dvořákova matka za podezřele nízkou cenu vilu na pražské Hanspaulce.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.