Lidovky.cz

Zastavte šikanu Čechů na hranicích, žádají europoslanci

Ekonomika

  7:05
ŠTRASBURK - Německé hraniční kontroly českých řidičů porušují princip volného pohybu osob v rámci EU a autodopravcům způsobují citelné ztráty. S takovými argumenty vystoupili ve Štrasburku čeští europoslanci, kteří vyzvali Evropskou komisi, aby se problémem začala vážně zabývat.
Německá policie - ilustrační foto.

Německá policie - ilustrační foto. foto: Reuters

Hraniční kontroly se zeměmi, které sousedí s Českou republikou, již sice oficiálně skončily s rokem 2007, přesto je stále běžné, že jen kousek za hranicemi musí čeští řidiči své doklady zahraničním policistům předkládat. Praxe je to běžná zejména na území Bavorska.

Schengenský prostor

Součástí schengenského prostoru je nyní 26 zemí včetně Česka, které spolu s dalšími východními státy EU do něj vstoupilo na konci roku 2007. Kromě unijních států s výjimkou Irska, Velké Británie, Kypru, Bulharska a Rumunska ho tvoří i Norsko, Island, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

Hraniční kontroly zmizely o půlnoci z 20. na 21. prosince 2007.

Podle údajů českých dopravců kvůli tomu za hraniční čárou stojí až na 40 minut každý druhý autobus.

„Tyto kontroly jsou systematické, zaměřené na české autobusy a probíhají v příhraničních oblastech. Zcela jasně tedy nahrazují hraniční kontroly, kterých jsme se zbavili vstupem do schengenského prostoru,“ míní europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Právě čeští europoslanci proti kontroverzním kontrolám nedávno ostře vystoupili. Mimo jiné jim vadí, že zdržení způsobují českým dopravcům značné finanční ztráty. Šéf klubu evropských poslanců ODS se tématu dlouhodobě věnuje a o výzvě nedávno informoval na svých webových stránkách.

„Kontroly narušují princip volného pohybu osob i svobodu podnikání na vnitřním trhu Unie,“ upozorňuje Zahradil. Vysvětlení Evropské komise, která na dodržování pravidel Schengenu dohlíží, žádá i europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

„Proč Evropská komise mlčí, proč nezahájila šetření?“ ptala se nedávno lidovkyně ve na jednání parlamentu. Podle eurokomisařky pro vnitro Cecilie Malmströmové se její úřad stížnostmi zabývá, z české strany jí ale chybí podrobnější údaje.

Výjimečné situace

Kontroly na hranicích v rámci Schengenu jsou povoleny jen ve výjimečných situacích, jako jsou rizikové sportovní akce nebo vrcholné mezinárodní konference.

Za normálních okolností mohou lidé uvnitř Schengenu cestovat, aniž by na hranicích podstupovali prohlídky.

„V květnu jsme požádali tři české dopravní společnosti o pomoc s informacemi za delší dobu a věříme, že budeme mít další podklady do října, což nám umožní přijít s lepší analýzou,“ reagovala Malmströmová.

Němci se obávají kriminálníků

S četnými kontrolami v příhraničních oblastech se potýkají i Poláci. Důvodem k raziím má být rostoucí počet pašeráků drog a lidí, které se při nich podaří zadržet.

„Setkáváme se s vysokým počtem kriminálních činů. Máme povinnost chránit majetek občanů,“ uvedl pro Českou televizi saský premiér Stanislaw Tillich. Německo přitom samo ostře kritizovalo namátkové kontroly, které loni na několik měsíců obnovilo Dánsko.

Vrátí se kontroly na hranicích?

O úpravě pravidel v rámci schengenského prostoru, v němž mohou lidé cestovat bez hraničních kontrol, se začalo intenzivně mluvit v dubnu. Německá média tehdy napsala, že Německo a Francie chtějí společně prosadit, aby schengenské země mohly obnovit kontroly na hranicích až na 30 dní.

ČTĚTE TAKÉ:

O obnovení kontrol by přitom rozhodovaly samy národní vlády. Francie se totiž dlouhodobě potýká s přílivem ilegálních imigrantů z Afriky a Asie.

Německo-francouzskou iniciativu odmítla Evropská komise, ale o změně pravidel Schengenu, který nyní sdružuje 26 zemí včetně ČR, se dál intenzivně diskutuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.