Lidovky.cz

Ekonomika

Analýza: Začíná hra o marže z benzinu. Kdo začne první zdražovat?

Čerpací stanice. Ilustrační foto.

Čerpací stanice. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA - Ještě nedávno věštili někteří analytici další výrazný pokles cen benzinu. Realita je však méně optimistická. V minulých měsících si řidiči sice zvykli, že cenovky na totemech pump vytrvale klesají, ale už dobré dva týdny ekonomické podmínky naznačují konec příznivého trendu.
  8:00

Skutečnost, že pumpaři dosud (alespoň v průměru za celé Česko) stále, byť méně razantně zlevňují, není dána ropou ani burzovní cenou benzinu a nafty.

Základní surovina už delší dobu levnější není. Ani velkoobchodní cena rafinerských produktů. Spíš naopak. Za zlevnění u pump však mohou nižší marže distributorů a hlavně čerpacích stanic.

ČTĚTE TAKÉ:

Od minulého roku si pumpaři přilepšili na marži tolik, jako už dlouhé roky ne. A teď mají zatím z čeho brát. I když je otázka, jak dlouho jim to vydrží, a kdy se první z větších petrolejářských sítí utrhne, přestane zlevňovat nebo dokonce zdraží. Možná už ten čas nastává nebo nastane v nejbližších dnech.

„Naše propočty ukazují, že marže klesají už od minulého týdne. Vidět je to hlavně v Praze, kde ceny klesly víc než jinde v České republice, i když jsou stále nad republikovým průměrem,“ komentuje situaci Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum, která dlouhodobě sleduje ceny komodit ve světě.

„Uvidíme, jak se bude dál vyvíjet cena ropy, ale je zřejmé, že výrazné zlevňování u pump nás zatím nečeká. Teď to bude taková hra s maržemi.“

Čtyři koruny marže na litr

Hra s marží se týká především největších pumpařských sítí, které si berou v závislosti na lokalitě z litru pro sebe částky nízké i vysoké (například u dálnic). Mají největší podíl na trhu a tedy i největší vliv na průměrnou cenu v Česku. A mají dosud z čeho brát a v současné době tak snižovat cenu pro řidiče, přestože jinak jejich nákupní ceny rostou.

Marže v době největšího zlevňování ropy vzrostly z průměrných dvou korun z litru přibližně na dvojnásobek. Někde zůstaly menší, jinde – například u zmíněných dálnic – ale dosáhly až částky kolem osmi korun z litru. Jde o vysoké sumy, když si uvědomíme, že průměrná pumpa v Česku prodá za jeden měsíc kolem 120 tisíc litrů benzinu a nafty.

Z utržené marže jde část na zisk, část na mzdy, energie, poplatky bankám za platby kartou nebo na údržbu. Tyto náklady má ovšem většina pump podobné. Nejlépe je tak vliv dražší ropy vidět na těch pumpách, které si stále účtují marže co nejnižší. Třeba takové Tank Ono. Pravidelně reaguje na každou změnu velkoobchodních cen. Třicítka těchto čerpacích stanic už nezlevnila ani o haléř od 16. ledna.

Průměrná maloobchodní cena benzinu v současné době činí 29,40 koruny a je nejnižší od konce roku 2009. Stejnou cenu jakou nyní platíme za diesel (zhruba 29,50 koruny), jsme platili naposled na jaře 2010.

Málokdo čekal, že ropa někdy ještě zlevní o 60 procent, jako se tomu stalo od loňského léta, kdy stál barel přes 110 dolarů. Poslední obrovský propad ceny (ještě větší než ten současný) nastal v druhé polovině roku 2008, kdy ropa Brent zlevnila ze140 na 40 dolarů. Benzin tehdy zlevnil během pouhého půl roku z více než 32 korun na 24 koruny.

S tak dobrou cenou dnes řidiči počítat nemohou. V Rotterdamu na burze s benzinem a naftou, podle které se kalkulují velkoobchodní ceny v evropských zemích, zlevňovaly pohonné hmoty až do 23. ledna. Tuna benzinu tehdy stála 475 dolarů. Podobně tak i nafta. Ke dnešku však benzin zdražil o 65 a nafta o 50 dolarů.¨

To vše od té doby výrazně zvedlo, a nadále zvedá, velkoobchodní ceny i v Česku. V lokalitách, kde je malá konkurence pump, se už pokles cen zastavil. Jinde ještě trvá. Třeba v Praze, na jejímž území funguje 240 čerpacích stanic. Taková hustota nikde jinde není, nikde jinde se pumpaři navzájem tak bedlivě nesledují.

Zdražit by přitom chtěli všichni. Ale kdo tak učiní první, přijde na čas o zákazníky a prodělá.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.