Lidovky.cz

Razie z Bruselu mířila do Českých drah. Vadily obchody s vagony

Ekonomika

  18:21
PRAHA - České dráhy byly jednou z několika železničních firem, které na přelomu června a července důkladně prověřili úředníci Evropské komise kvůli možnému kartelu. O razii už dříve informoval právě Brusel, jména firem však neprozradil. Státní dopravce případ oficiálně odmítl komentovat, ve středu však tuto nepříjemnost probírala jeho dozorčí rada.

Ilustrační foto. foto: České dráhy

Zjištění serveru Lidovky.cz potvrdilo, že cílem úředníků zaměřujících se v Evropské komisi na hospodářskou soutěž, bylo na začátku léta i sídlo Českých drah. Důvodem neohlášené návštěvy bylo podezření, že podnik se spřízněnými státními dopravci domlouval obchody diskriminující soukromou konkurenci.

Pokud se provinění prokáže, hrozí drahám vysoká pokuta – až do výše deseti procent ročního obratu. Komise se zaměřila na prodej ojetých vozů z let 2011 až 2013.

Kolik nových vlaků dostane váš kraj? Stát dokončuje plán na obří nákupy souprav

„Po provedení výše zmíněné kontroly příslušný útvar GŘ pro hospodářskou soutěž zváží, zdali věc uzavře, nebo zašle sdělení o námitkách, přičemž oběma těmto případům může předcházet dodatečná fáze vyšetřování,“ napsal vedení drah Heinrich Mørch z Evropské komise.

Jeho lidé se probírali nejrůznějšími dokumenty, došlo i na zkoumání počítačů či mobilních telefonů. Návštěvu z Bruselu ve středu podle informací serveru Lidovky.cz probírala i dozorčí rada Českých drah. „Vzali jsme věc na vědomí,“ potvrdil člen dozorčí rady Jaroslav Pejša s tím, že ke kontrole s kolegy nepřijímali žádné stanovisko.

Bruselští úředníci nyní prověří, zda si státní dopravci vzájemně nepomáhali na úkor konkurence. Prověrka, k níž v Českých drahách došlo mezi 28. červnem a 1. červencem, zasáhla také rakouské dráhy ÖBB a slovenského dopravce ZSSK.

Oficiální ticho

Zatímco rakouské ÖBB a slovenský antimonopolní úřad návštěvu z Bruselu už dříve potvrdily, dopravce z Česka o ni stále mluvit nechce. „České dráhy se k činnosti a zprávám Evropské komise nevyjadřují,“ odvětil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Skoupí jsou i zástupci Bruselu. „Evropská komise nemůže poskytovat informace ohledně detailů ani společností zahrnutých do prováděného šetření,“ uvedla mluvčí českého zastoupení komise Karolína Kottová.

Případ superpokuty za nákup vlaků Railjet končí. Není důvod trestat, uznal úřad

V dřívějších prohlášení zaznělo, že komise „má obavy, že tyto podniky mohly uzavřít dohody s cílem vyloučit konkurenční provozovatele osobní železniční dopravy z trhu, což je v rozporu s antimonopolními pravidly Evropské unie,“ uvedli bruselští ve svém prohlášení.

Až agentura AFP zmínila, že kontroloři cílili na podniky v Rakousku, na Slovensku a v Česku.

Červnová kontrola byla už druhou podobnou prověrku v poslední době. Na konci dubna navštívili podnik evropští kontroloři spolu se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Tehdy se zaměřili na možné zneužití dominantního postavení na lukrativní trase Praha – Ostrava.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.