Lidovky.cz

Rozhodnuto, autobusáci jsou do stávky. Může být masivní, varují řidiči

Ekonomika

  14:05
PRAHA - Vedení dopravních odborů vyzvalo ve středu ke stávce kvůli mzdám řidičů linkových autobusů. Řidiči v některých krajích zatím nedostali přidáno podle schváleného nařízení vlády. Rozsah stávky a přesné datum oznámí odbory s třídenním předstihem.

Ilustrační foto. foto: Wikipedia

Problémy podle odborářů přetrvávají v Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina. Zatím nemají jasno v tom, zda bude stávka celorepubliková, nebo se bude týkat pouze uvedených krajů.

Protest má politický podtext, řekl předseda jihomoravské pobočky Odborového svazu dopravy Libor Weinstein. Vláda a některé kraje podle něj nejednají tak, aby zajistily, že řidiči dostanou mzdy podle vládního nařízení z loňského října. Například právě na jižní Moravě se odbory dohodly na úterním jednání s vedením kraje a dopravci, že budou společně tlačit na vládu, aby situaci systémově vyřešila.

Dopravní odbory vyhlásily celorepublikovou stávkovou pohotovost

„Chceme dál jednat, ale už také nechceme čekat, takže stávka může být ve velice brzké době a může být poměrně masivní. Přesný termín, by nebylo dobré sdělit z taktických důvodů,“ řekl Weinstein. Na jižní Moravě jsou již několik týdnů odbory ve stávkové pohotovosti. Celostátní vedení dopravních odborů dnes vyzvalo ke stávce kvůli mzdám řidičů linkových autobusů bez konkrétního určení data.

Minimum určené vládou představuje navýšení mzdy za hodinu jízdy na 98,10 Kč a na 88 korun za hodinu čekání. Nově byl zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za náročné pracovní prostředí. Po dnešku ale odbory požadují, aby se čekání započítávalo do fondu pracovní doby jako jízda, uvedl svaz v tiskovém prohlášení.

V každém kraji je situace mírně odlišná vzhledem k tomu, že ne všechny kraje vybíraly dříve autobusové dopravce ve veřejné soutěži, navíc každý kraj má smlouvy formulované jinak. Na jižní Moravě vedení kraje může dopravcům zvýšit platby na požadovanou úroveň o 2,85 koruny na kilometr pouze letos a příští rok. Systémové řešení může zřejmě zajistit pouze vláda, která se zvýšení minimálních platů nařídila.

Řidiči linkových autobusů proti nízkým mzdám protestují od října 2015. Podle nové podoby zákona o veřejných zakázkách by soutěže na zajištění veřejné dopravy měly zohledňovat i jiná kritéria než cenu a stanovovat například nejnižší mzdu pro šoféry autobusů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.