Lidovky.cz

Rail Ninja řádí ve vlacích Českých drah, prodává cestujícím neplatné jízdenky

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Průvodčí mezinárodních spojů ve vlacích Českých drah se stále častěji setkávají s neplatnými jízdenkami, které cestující zakoupí přes portál Rail Ninja. Doklady jsou promazané, chybí na nich cena, informace o vrácení a další potřebné údaje. Na jízdence zůstane počáteční a cílová stanice bez dalších informací, počet osob a datum. České dráhy server sídlící v Hongkongu vyzvaly k tomu, aby činnost ukončil, a plánují další právní kroky.

Podle Českých drah se stále častěji objevují neplatné jízdenky. foto: MAFRA: Dan Materna

„Společnost jsme již oficiálně vyzvali, aby od své činnosti upustila a podnikneme další právní kroky. Samotní cestující se mohou bránit a neměli by přebírat zjevně upravené nebo neúplné jízdní doklady, respektive by je měli u tohoto prodejce okamžitě reklamovat,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Server Lidovky.cz službu Rail Ninja kontaktoval e-mailem, do úzavěrky však nepřišla odpověď.

Až trojnásobně dražší

Kromě toho, že jsou jízdenky podle Českých drah neplatné, jsou také dražší. Za cestu z Prahy do Budapešti zaplatí cestující na portálu Rail Ninja až 2 500 korun. Přitom na stránkách Českých drah stojí naprosto stejná cesta 767 korun. Na přemrštěné ceny si stěžují cestující i na webové stránce TripAdvisor, která se věnuje cestování a turismu.

Rozdílné ceny

  • Praha – Berlín: Rail Ninja (128 dolarů – 2816 korun) České dráhy (1428 korun)

  • Praha – Budapešť: Rail Ninja (114 dolarů – 2508 korun)                      České dráhy (767 korun)

  • Praha – Vídeň: Rail Ninja (104 dolarů – 2288 korun) České dráhy (1111 korun)

Kolik cestujících s neplatnou jízdenkou už průvodčí Českých drah napočítali, dopravce neprozradil. „Tyto informace s ohledem k prováděným právním krokům vůči společnosti provozující portál Rail Ninja nebudeme publikovat. I kdyby se jednalo pouze o jedinou jízdenku, vnímáme takový postup jako závažný a nezákonný,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí Štáhlavský.

České dráhy upozorňují zákazníky na internetových stránkách i na samotných dokladech, že by jízdenky neměli kupovat přes neautorizované prostředníky. „Cestující se tak vyhne nepříjemnostem, které mohou vzniknout při nákupu přes tyto servery,“ dodal Štáhlavský. ČD doporučují, aby si jízdenky zakoupili přímo přes webové stránky dopravce, popřípadě u oficiálních partnerů. I v jejich případech je ale nákup na internetu obvykle přesměrován přímo na e-shop Českých drah.

Ninja z Honkongu

Portál Rail Ninja, který podle zveřejněných údajů prodá přes 1000 lístků denně, nabízí jízdenky po celé Evropě. Praha je na serveru spojená přímo s Berlínem, Budapeští a Vídní. Kromě vlaků Eurocity prodává lístky na další evropské vysokorychlostní vlaky jako jsou Railjet, Allegro, Sapsan či Eurostar. Internetové stránky rail.ninja provozuje společnost Firebird GT Limited, která má sídlo v Hongkongu. Společnost vznikla v roce 2013 a stojí mimo jiné za dalšími stránkami jako Firebird Tours, Travel All Russia a Russiantrains.com, které se zaměřují také na cestování.

Osobní doprava Českých drah loni poprvé po mnoha letech skončila v zisku. Přispěl k tomu zejména růst tržeb z jízdného, které byly meziročně vyšší téměř o čtvrt miliardy korun. Vlaky ČD za minulý rok přepravily téměř 175 milionů lidí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.