Lidovky.cz

TEST: Aplikace pomáhají řidičům v Praze s parkováním, mají se ale ještě co učit

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Parkování většinou nepatří k oblíbeným aktivitám řidičů. Zvlášť když mají se svým autem zaparkovat například v centru Prahy. Uvědomují si to i tvůrci mobilních aplikací společně s pražským magistrátem. Řidiči, kteří si chtějí hledání volného místa ulehčit, mohou využít několik aplikací. Všechny se ale mají ještě co učit.

Mobilní aplikace pomáhají řidičům s parkováním. foto:  František Vlček, MAFRA

„Zaparkovat v Praze? To je kolikrát nadlidský úkol,“ slýchal jsem často od svých kolegů. Jakožto mimopražský řidič s parkováním v hlavním městě nemám příliš zkušeností, navíc většinu času využívám raději městskou hromadnou dopravu. Proto jsem se rozhodl, že si při parkování pomůžu mobilními aplikacemi.

Při výběru aplikací jsem se řídil počtem stažení a také funkčností. Chtěl jsem se zaměřit pouze na aplikace, které jsou schopné ukázat parkoviště P+R i parkovací zóny. Konečný výběr se tedy skládal z aplikací eParkomat, Zaparkuju.cz, Parkování v Praze a Moje Praha, za kterou stojí Magistrát hlavního města Prahy.

Zaparkuju.cz zobrazuje parkoviště P+R a také parkovací zóny. Řidiči si mohou přes aplikaci také zaplatit lístek.

Aplikace eParkomat predikuje volná místa, bublina s palcem nahoru značí vysokou šanci na zaparkování.

Moji první cílovou destinací byla Poliklinika Budějovická na Praze 4, eParkomat mi ukázal, že je poblíž větší parkoviště, ostatní tři aplikace zobrazovaly jenom parkovací zóny, parkoviště pro ně neexistovalo.

Po příjezdu na místo jsem opravdu narazil na placené parkoviště, kde bylo dokonce dost místa. Aplikace eParkomat mi automaticky také doporučila ulice, kde lze zaparkovat bezplatně, proto jsem si udělal menší zajížďku a vůz nakonec zastavil o dvě ulice dál. Zároveň eParkomat odhadne, jak vysokou šanci na zaparkování máte. Tuto funkci žádná z dalších zmíněných aplikací nemá. Jedná se ale o prémiovou placenou službu.

Predikce se hodí, ne vždy ale funguje

Vědět, kterým ulicím a parkovištím se vyhnout, je velmi užitečná věc. Aplikace eParkomat na základě dat, která sbírá od mobilního operátora T-Mobile, umí předpovědět, zda při dojezdu na místě v mžiku zaparkujete, nebo je kapacita tak vytížená, že je volné místo spíše dílem náhody.

Aktuální stav jednotlivých ulic je rozdělený do třech úrovní – na nízkou, střední a vysokou šanci. Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet, zda reálná situace odpovídá předpovědi. Zamířil jsem do nedaleké ulice Na krčské stráni, kde jsou modré parkovací zóny. Podle aplikace byla šance na zaparkování nízká, i přesto zde ale byla zhruba třetina míst volných. S nepřesnou predikcí eParkomatu jsem se setkal během jednoho dne celkem třikrát.

eParkomat je z dostupných aplikací zřejmě nejlepší.

Odpoledne jsem vyzkoušel, jak si eParkomat poradí s výpočtem volných míst na parkovištích P+R. Podle ní nemělo být na parkovišti v blízkosti metra v Nových Butovicích ani jedno místo. Přitom zde z 57 míst byla zhruba polovina volná. K opačné situaci, kdy by mi eParkomat ukázal vysokou šanci na zaparkování a ve skutečnosti bych nenašel místo, nedošlo.

„Z globálního hlediska predikce dosahuje zhruba 90% přesnosti. Výpočet probíhá na základě analýzy dat mobilního operátora. Aplikace vyhodnocuje pohyb anonymizovaných zařízení v rámci telekomunikační sítě. Někdy dojde k odchylce, kterou nejsme schopni dostatečně rychle odhalit. Vy jste zřejmě narazil na situaci, kdy velký počet aut najednou opustil danou lokalitu, potom může dojít opravdu k nepřesnosti,“ vysvětlil jeden ze spolumajitelů firmy eParkomat Pavel Vrba.

Každá aplikace umí něco jiného

Během mých dalších zastávek na Vinohradech, na Malé Straně a v Dejvicích se ukázala reálná funkčnost všech mobilních aplikací.

Zatímco se eParkomat může pyšnit celkem intuitivním ovládáním a jeho jedinou vadou na kráse byla nedokonalá predikce, aplikace Moje Praha byla podle mě nejhorším pomocníkem. Polovinu obrazovky tvoří informace o konkrétních ulicích, menší polovinu pak zaplňuje mapa. Ta nejde nijak zvětšit, vyhledávání ulic a budov zde nenajdete, spíš můžete očekávat vyšší tepovou frekvenci, o kterou se vám postarají nedostatky aplikace.

Moje Praha nemá příliš intuitivní ovládání. Mezi další funkce aplikace patří také aktuality, kulturní akce a informace o sdílených vozech a bicyklech.

Parkování v Praze, tak se jmenuje jedna z aplikací určených k parkování. Parkoviště P+R ale nejsou dlouhou dobu aktualizované.

Aplikace Zaparkuju.cz v mém pomyslném žebříčku skončila na druhém místě. Nezobrazovala sice běžná parkoviště, ale záchytná parkoviště pro lidi z periférií, tedy P+R, a parkovací zóny jsem zde našel. Navíc nemusíte nosit v kapse drobné, jednoduše zaplatíte přes aplikaci. Stejnou funkci umožňuje i Moje Praha a eParkomat. Aplikaci Parkování v Praze jsem v polovině dne z mého testu vyřadil, obsazenost P+R parkovišť byla totiž „aktualizovaná“ někdy i před 12 týdny.

Ideální mobilní aplikace, která by dokázala řidičům v Praze při hledání parkovacího místa asistovat, tak zatím neexistuje.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.