Lidovky.cz

Umělci brání sebevraždám, oživili nejdepresivnější most v Evropě

Ekonomika

  14:00
FOYLE - Most proslulý sebevraždami v severoirském městě Foyle se díky obřímu projektu za téměř tři čtvrtě miliardy stane jedním z největších uměleckých parků v Evropě a lákadlem pro turisty.

Plán revitalizace mostu přes řeku Foyle v Severním Irsku foto: Archiv města Foyle

Navzdory tomu, že láká turisty na jedny z nejzachovalejších městských hradeb v Evropě, je severoirské město Derry tak trochu zapomenutým a deprimujícím místem. Rozrostlo se totiž okolo břehů řeky Foyle, které ale k procházce zrovna nelákají. Změnit to má rozsáhlý projekt revitalizace, který využije technologie, umění a poznatky ze studia lidského chování.

Řeka Foyle a její blízké okolí, včetně dvou mostů, které tu přes ni ve městě vedou, nemá v Derry zrovna zvučné jméno. Jsou tu temná zákoutí, fouká tu vítr od Atlantiku, který je jen kousek odsud na sever. Když k tomu připočteme fakt, že Severní Irsko se potýká s jednou z nejvyšších měr sebevražd v Evropě, zdá se, že místní atmosféře už nelze nijak pomoci. Jen v roce 2016 tady místní charita Foyle Search and Rescue, která byla založena právě za účelem pomoci zoufalým sebevrahům, pomáhala ve více než 230 případech, kdy lidé chtěli skoncovat se svým životem.

Plán revitalizace mostu přes řeku Foyle v Severním Irsku

Řeka a most Foyle Bridge, který ční vysoko nad ní, jsou tak ve městě spíše symbolem zmaru než čímkoli jiným. Rozsáhlý projekt revitalizace celého území se ale chce s tímto negativním vnímáním vypořádat. Jmenuje se Our Future Foyle a z břehů řeky i mostu má po dlouhých letech udělat živoucí místo, které nebude lidi děsit, ale naopak je bude lákat k návštěvám a poskytne jim příjemná místa k odpočinku.

Symbol zmaru a deprese

Klíčem je, že projekt revitalizace nemá v rukou žádný developer, který by nábřeží zastavěl budovami. Naopak, celá snaha vzešla ze spolupráce města s místní komunitou, státními a lokálními institucemi a skupinou vědců a umělců. Břehy řeky se tak mají z temných míst proměnit v jeden velký park s uměleckými instalacemi, příležitostmi pro setkávání lidí a pro nové podnikatelské projekty.

„Projekt se skládá ze tří částí, které se jmenují Foyle Experience, Foyle Bubbles a Foyle Reeds,“ popisuje pro Index LN Ralf Alwani ze slavné londýnské Royal College of Art. Je jedním z vedoucích představitelů projektu, do kterého má být v následujících letech investováno 20 až 25 milionů liber (600 až 750 milionů korun).

Foyle Experience je jakýsi dlouhodobý základ, který má zlepšit celé prostředí podél řeky a má sem přilákat turisty. „Oslovujeme umělce po celém světě, aby vymysleli zajímavé sochy a instalace, do kterých dovedou zapojit i moderní technologie, které chceme využívat v rámci celého projektu,“ říká Alwani. Celkem sem má být umístěno zhruba dvacet soch, které budou schopny určité interakce se svým okolím a budou se moci přizpůsobovat aktuálnímu dění.

Nápad na jeden z největších uměleckých parků v Evropě se zrodil ze dvou důvodů. „Břehy řeky jsou dnes trochu zmatečné a lidé se tu velmi špatně orientují, chybí tu tradiční možnosti navigace. My chceme za pomoci soch vytvořit určitou stezku, po které se mohou lidé vydat,“ vysvětluje Alwani. Sochy pak mohou zvýrazňovat určitý odkaz daného místa nebo třeba místní přírodní zvláštnosti.

Lákadlo pro turisty i podnikatele

Projekt má také do míst přitáhnout turisty, kterých tudy proudí každoročně přes 400 tisíc. „Most a řeka jsou vlastně přirozeným propojením turistických atrakcí v Irsku a Severním Irsku a turisté tu přes most mezi těmito atrakcemi cestují,“ říká Alwani s tím, že ale zatím nemají, kromě zmíněných historických hradeb, moc důvodů ve městě setrvávat déle než na čaj a pak míří dál.

Další součástí revitalizace břehů řeky budou takzvané Foyle Bubbles. Půjde o zhruba čtyřicítku jakýchsi malých uzavíratelných stánků, které budou moci využívat místní začínající podnikatelé. „Své provozovny tu mohou otevřít třeba umělci, kadeřníci a holiči nebo třeba kavárníci, pro které jsou prostory v centru města příliš drahé,“ říká Alwani.

Plán revitalizace mostu přes řeku Foyle v Severním Irsku

Stánky mají být dalším zdrojem přílivu lidí na nábřeží řeky. Navíc nebudou jen stabilní, ale budou se moci přemísťovat. „Cílem je reagovat na aktuální potřeby lidí i samotných podnikatelů. Stánky mohou tvořit přirozená místa setkávání, mohou se ale také přemístit na jedno místo třeba za účelem uspořádání farmářského trhu, v rámci celoměstské akce se pak mohou přeskupit podle jejích potřeb,“ popisuje funkci Foyle Bubbles Alwani.

Cílem projektu je začínající podnikatele také nezatěžovat nájmem v těchto prostorách. „Tito lidé projdou různými školeními, třeba ohledně duševního zdraví a práce s komunitou. Díky poznatkům z těchto školení by pak tito lidé měli být schopni dále podporovat komunitu kolem řeky a mohli by být schopni poskytnout podporu lidem v nesnázích,“ naznačuje Alwani, že by mohla místní komunita být i jednou z cest, jak pomoci lidem, kteří teď most a řeku vyhledávají čistě ve svém vlastním zoufalství.

Irský projekt může být inspirací i pro Česko. „Umění se často mylně chápe jako zbytná a neužitečná kratochvíle. Případ z Derry ale ukazuje, že na podobné příběhy bychom se měli zaměřit i u nás,“ říká Arnošt Marks, proděkan plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Uvádí přitom příklad sochaře Beránka, který se svými studenty upravil zničené kostely v pohraničí plzeňského kraje a stala se z nich atraktivní místa pro kulturní turisty z celého světa.

Interakce s lidmi a okolím

A jak by měla ve Foyle vypadat interakce jednotlivých prvků s okolím? Za pomoci mobilní aplikace si například bude moci kolemjdoucí nechat jedním ze stánků přehrát písničku, v noci půjde třeba měnit barva světla, které bude stánek vyzařovat.

Interakce ale může být vzájemná, instalace mohou reagovat i na kolemjdoucí. „Představte si, že vás budou vlastně stánky následovat, jak půjdete kolem nich, budou měnit barvu na tu vaši,“ popisuje jednu z možných funkcí Alwani. Cílem je co nejvíce podpořit život ve veřejném prostoru.

Velkou roli v tomto případě bude hrát i most Foyle Bridge, jehož celková délka činí více než 800 metrů. Na ten se chystá největší veřejná umělecká instalace v Severním Irsku, nazvaná Foyle Reeds. Na mostě doslova vyroste rákosí. Umělé stonky budou 2,5 až tři metry vysoké a zakončené opět světelnými elementy. „Tato instalace zcela promění tvář mostu, který je dnes lidem hodně nepříjemný,“ říká Alwani. Umělé rákosí má být jak bariérou proti větru, tak určitou ochranou před závratí, kterou může více než třicetimetrová výška mostu u mnohých chodců vyvolávat. Mezi řádky pak můžeme vyčíst, že to bude i bariéra proti zoufalým sebevrahům.

Plán revitalizace mostu přes řeku Foyle v Severním Irsku

Barvu osvětlení mostu opět půjde měnit. „Ukažte mi na světě město, které má možnost změnit barvu svého mostu skrze mobilní aplikaci? Přesně to my umožníme,“ usmívá se Alwani. Lidé si tu budou moci za určitý poplatek adoptovat svůj „výhonek“ a za odměnu budou moci ve vybraný den určit barvu mostu. Budou tak moci například oslavit narozeniny někoho blízkého či jiné významné životní jubileum.

Slavit bude moci samozřejmě i město, které bude určovat zabarvení mostu při zvláštních příležitostech. „Chceme, aby most přestal být vnímán negativně a stalo se z něj místo oslav. Díky tomu, že lidé budou moci měnit barvy na mostě, budou se s ním cítit propojeni a budou jej považovat za svůj,“ popisuje Alwani, jak má tato třetí složka přispět k harmonii celého projektu.

Soběstačný projekt

Ačkoli si celá revitalizace vyžádá nemalou finanční investici, provozně má být projekt Our Future Foyle soběstačný. Z peněz vybraných za adopci jednotlivých světelných elementů má být financován provoz všech zařízení, a podle propočtů autorů mají dokonce zbýt ještě peníze na dotování nájmů ve stáncích a zmíněná školení. 

„Příspěvky od firem a charit by pak mohly dát vzniknout grantovým programům, které podpoří rozvoj dalších místních organizací,“ říká Alwani. Velká investice by se také mohla více než devadesátitisícovému městu vrátit. Turisté by mohli v Derry zůstávat déle a jen ve stáncích podél řeky najde práci na 150 lidí.

Plán revitalizace mostu přes řeku Foyle v Severním Irsku

Autoři také mysleli na to, aby svými „vynálezy“ nenadělali více škody než užitku. „Na návrzích pracujeme i ve spolupráci s místní policií a různými komunitními partnery, kteří se zabývají oblastí antisociálního chování. Jejich rady si bereme k srdci.

Jde o to, aby nové prvky nevyprovokovaly nějakou vlnu nevhodného chování,“ říká Alwani s tím, že interakce se sochami a dalšími prvky bude možné v určitých dobách omezit. Světélkující stánky a sochy by tak měly být místem pro příjemné setkávání lidí, kteří zejména v létě cítí, že běžná náměstí jsou už trochu přeplněna. 

Podobných příkladů spolupráce umělců zvláště s průmyslem rychle přibývá.  „Odpověď na otázky jak umožnit automobilům komunikaci s okolím našel Mercedes v uměleckém projektu galerie Ars Electronica, kde umělci a inženýři experimentovali s ovládaním dronu lidským gestem,“ uvádí příklad proděkan Marks. „Úspěch věcí a míst, jejich atraktivita a užitečnost se dnes musí doplňovat inovativními přístupy, které nabízí zvláště umění. I v Česku bychom se tím měli začít více řídit,“ dodává.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.