Lidovky.cz

Ženy v Berlíně zaplatí za jízdenky o 21 % méně než muži. Kvůli rozdílným platům

Ekonomika

  13:34
BERLÍN - Berlínská dopravní společnost (BVG) v pondělí bude vozit ženy v MHD o 21 procent levněji než muže. Právě tímto číslem dopravce upozorňuje na průměrný rozdíl ve výši platů můžu a žen, který v Německu podle Eurostatu dosahuje oněch 21 procent.

Berlinská dopravní společnost (BVG). foto: Wikipedia

Navíc, právě na pondělí v Německu připadá takzvaný Den platové rovnosti – od začátku roku uplyne 77 dní, po které by Němky musely v průměru pracovat, aby si vydělaly stejně jako jejich kolegové.

„Před námi je už jen Česko a­ Estonsko,“ upozornila firma BVG na svých internetových stránkách. „Chceme proto pro ženy levnější celodenní lístek o­21 procent proti mužům.“ Zástupkyně něžného pohlaví tak dnes za celodenní lístek zaplatí jen 5,50 eura (zhruba 140 korun), což je o­ euro a půl (cca 41 korun) méně než za běžné „unisex“ jízdné.

Špatná zpráva pro Obamu: Platová nerovnost v USA se prohloubila

Takzvaná genderová mzdová mezera se v Česku pohybuje kolem 22 procent a den platové rovnosti mohly Češky „oslavit“ včera.

BVG německá média označují za progresivní společnost: ženy v ní mají stejný plat jako muži a mohou déle pobírat příspěvky na mateřskou dovolenou. Firma jim rovněž vychází vstříc ohledně pracovní doby.

„Těchto 21 procent odpovídá zhruba 77 kalendářním dnům, které by žena musela strávit v ­práci, aby měla stejný roční plat jako muž,“ vysvětluje podnik v prohlášení. Svou kampaň přitom doprovází anglickým sloganem Mind the pay gap čili Pozor na platovou mezeru.

Genderová nerovnost v literatuře. Studie ukázala, že spisovatelky za knihy dostávají méně

V Česku podle aktuálních údajů Eurostatu ženy vydělávají o­ 22,5 procenta méně než muži. K tomuto číslu došli statistici, kteří porovnávali hodinové výdělky mužů a žen. Nejvyšší rozdíly pak zaznamenali v Estonsku, kde došli až k­ 27­ procentům.

Na druhou stranu nejmenší rozdíly ve výdělcích mužů a­ žen byly v Lucembursku a ­v ­Itálii –­ v obou případech jde o 5,5 procenta. Jak uvádí Eurostat ve studii na svém webu, rozdíly se dají částečně vysvětlit „individuálními charakteristikami“. Mezi ně patří zkušenosti, vzdělání a fakt, že muži častěji volí lépe placené průmyslové obory i profese.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.