Lidovky.cz

Chcete v ulicích elektrokoloběžky? Hlasujte, můžete získat dárek, vyzvala občany radnice Prahy 2

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Městská část Praha 2 zvažuje, zdali na své území opět vpustí elektronické koloběžky Lime, které loni v říjnu zaplavily metropoli. Nyní vyzvala místní občany, aby na tyto sdílené prostředky vyjádřily svůj názor. Výsledky ankety zveřejní v září.

Elektrická koloběžka společnosti Lime. foto:  František Vlček, MAFRA

Praha 2 loni jako první z částí metropole vyrazila do boje s firmou Lime. Kvůli četným stížnostem obyvatelů na to, že její koloběžky překážejí v ulicích a jejich uživatelé ohrožují chodce, tyto jednostopé prostředky vykázala ze svého území.

Ze zákazu dosud neslevila.

Elektrokoloběžky Lime dočasně zmizí z Prahy 2, firma porušila memorandum

Do debaty, zdali se koloběžky na Prahu 2 někdy vrátí, či nikoliv, mohli promluvit i její občané v anketě, která probíhala od 6. do 31. července. Ačkoliv výsledek hlasování není závazný vůči budoucnosti sdílených koloběžek na území městské části, radnice k němu chce přihlédnout. „Chceme znát názor obyvatel Prahy 2 na provoz elektrokoloběžek na našem území,“ odůvodnil serveru Lidovky.cz Petr Tomíšek z kanceláře starostky.

Pokud se však místní chtěli do ankety zapojit, museli hlasovací kupón vystřihnout z radničních novin, případně vytisknout z internetových stránek městské části, a odnést jej osobně do schránky v infocentru.

Elektrické koloběžky Lime zaplavily Prahu. Většina uživatelů s nimi však jezdí...
Společnost Lime, která nabízí elektrokoloběžky, porušila memorandum.

„Noviny Prahy 2 se distribuují do 27 tisíc domácností obyvatel Prahy 2. V online anketě může hlasovat kdokoli z celé republiky, je zde třeba riziko spamovacích robotů. Nám šlo o názor místních obyvatel,“ vysvětlil Tomíšek, proč se úřad rozhodl pro tento – v době internetu již málo používaný – způsob veřejného průzkumu.

Firma rozjela v Bratislavě sdílení koloběžek. Během prvního týdne jich lidé polovinu rozkradli

Minimální počet odevzdaných hlasů, aby byl účastnický vzorek vypovídající, městská část nestanovila. Momentálně prý ani netuší, kolik lidí se ankety zapojilo. „Lístky jsou v uzamčené urně, aktuální čísla proto nemáme k dispozici,“ zmínil Tomíšek.

Výsledky chce radnice zveřejnit v zářijovém vydání svých novin.

Odměna za hlas

Praha 2 se snažila své občany k hlasování motivovat, a tak třem náhodně vylosovaným účastníkům průzkumu slíbila odměnu v podobě malého dárku. Zdali hlasovali pro, nebo proti fungování koloběžek, prý není podstatné.

Na anketu zareagovala i americká společnost, která v ní vycítila šanci pro zlepšení pozice při jednáních s radnicí. Každému z uživatelů, který kdy službu Lime využil, rozeslala email s žádostí, aby jí hlasem vyjádřil podporu.

Řada lidí nechává koloběžky zaparkované na nevhodném místě.

„Oceňujeme, že anketa přispívá k oživení debaty. Rádi jsme tedy o ní informovali i my,“ sdělil serveru Lidovky.cz.cz Ondřej Široký, provozní manažer české pobočky společnosti. Dodal, že díky tomuto upozornění mohli v anketě hlasovat i lidé, kteří obvykle nečtou tištěné radniční noviny.

Lime: fungujeme jinak

Firma Lime do Prahy s koloběžkami vtrhla loni počátkem října. Stovky jejích bílo-zelených strojů záhy zaplavily ulice metropole. Elektromobilita s sebou ale přinesla i potíže. Uživatelé služby, především pak z řad zahraničních turistů, mnohdy nerespektovali pravidla pro jízdu na těchto prostředcích – nepovoleně se pohybovali na chodnících a odkládali koloběžky na nevhodných místech.

Ostatně z těchto důvodů Praha 2 posléze sdílené koloběžky ze svého území vykázala. A odstavit je v ulicích druhé městské části není možné dosud. Společnost Lime prý stále nesplnila, co slíbila, tedy dohodu se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých, aby tyto handicapované osoby nebyly ohrožovány koloběžkami na chodnících.

Sdílené koloběžky si může kdokoliv za poplatek půjčit přes aplikaci.

Lime však tvrdí, že v současnosti již funguje jinak než v době, kdy do Prahy vstupoval. Službu prý průběžně vylepšuje. „Máme vlastní patrolery, kteří se celý den pohybují po centru města a dohlížejí na to, aby byly koloběžky správně zaparkované a nikde nepřekážely,“ popsal Široký. Firma podle jeho slov zároveň soustavně vzdělává své uživatele, aby kupříkladu dodržovali pravidla silničního provozu, nejezdili po chodníku či ohleduplně parkovali.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.