Lidovky.cz

Ekonomika

Covidoví psi poprvé v akci. Virus ‚vyčmuchají‘ s téměř stoprocentní úspěšností, začnou na letišti v Helsinkách


ilustrační snímek | foto: Pixabay.com/Ella_87

Premium
Helsinky - Ve Finsku do boje s koronavirem zapojí novou „zbraň“: detekovat potenciálně nakažené osoby budou na letišti v Helsinkách speciálně vycvičení psi. Pro katastrofálně zasaženou leteckou přepravu by takové opatření mohlo z hlediska šíření viru znamenat menší rizikovost a poptávka cestujících by se tak mohla obnovovat rychleji.

Člověk nakažený onemocněním covid-19 už by se skrze hlavní vzdušnou bránu Finska dostat neměl - do země, ani z ní. Psi jsou totiž podle testů v indikaci koronaviru z pachu téměř stoprocentně úspěšní.

Testovaný navíc nebude se psem v přímém kontaktu. Lidé si jen otřou kůži speciálním tamponem a odloží ho do nádoby. K ní si potom přičichne pes. Detekuje-li podle čichu přítomnost viru ve vzorku, dotyčný podstoupí ještě laboratorní test. Psi navíc podle tiskové zprávy letiště dokážou vir v těle odhalit i v případě, že se u něho neprojeví žádné symptomy nemoci. Informoval o tom server zdopravy.cz.

Na nasazení speciálně vycvičených psů se provozovatel helsinského letiště Finavia dohodl s radnicí ve městě Vantaa, kde se vzdušný přístav nachází. „Je to unikátní záležitost na celém světě, žádné letiště ještě něco takového nezkusilo. Může to být další krok k tomu, jak porazit covid-19,“ řekla ředitelka letiště Ulla Lettijeff. Psy pro letiště trénuje společnost Wise Nose.

Do zkušebního provozu v Helsinkách zatím nasadí 16 psů. Na každé směně budou čtyři. „Délka směny bude záviset na psech,“ uvedlo letiště ve zprávě. 

Cesta letadlem za současné situace představuje zvýšené riziko nákazy novým koronavirem. V uzavřeném prostoru stačí jediný infikovaný pasažér k tomu, aby onemocněním, s nímž bojuje celý svět, nakazil desítky dalších - nebo přinejmenším poslal spolucestující včetně posádky do karantény. 

Pokud se však finský krok osvědčí, katastrofálně oslabený letecký provoz by se díky tomu mohl probouzet o něco rychlejším tempem. A dveře mezinárodního cestování, které jsou ve snaze zabránit dalšímu importu viru jen pootevřené, by se mohly otevřít o něco více. 

Také Ruzyně zvažuje další, sofistikovanější ochranná opatření, jež by pomohla šíření nemoci COVID-19 zastavit, psi ale zatím nejsou na programu. „Pokud jde o speciálně vycvičené psy na letišti v Helsinkách, aktivitu s velkým zájmem sledujeme, nicméně v tuto chvíli podobné opatření neplánujeme,“ sdělil pro Lidovky.cz mluvčí společnosti Letiště Praha Roman Pacvoň.

Psi s vysoce vyvinutým čichem už se využívají k diagnostikování mnoha chorob včetně Parkinsonovy nemoci a několika typů rakoviny nebo malárie.  Podobné projekty, v nichž se psi učí rozpoznat pach koronaviru, rozjíždějí i v dalších zemích, včetně České republiky v podobě projektu Dog for Doc. Psí pomoc by se mohla postupně rozšířit také například do nemocnic či domů s pečovatelskou službou. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.