Lidovky.cz

Ekonomika

Období levnějšího tankování končí. Mezi pumpami je nyní rozdíl až šest korun, podívejte se na ceny podle krajů


ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Premium
PRAHA - Ceny na čerpacích stanicích čeká po měsících stagnace růst a v první půlce prosince se mohou dostat na úroveň před první vlnou covidové pandemie. Nasvědčuje tomu zdražení ropy na světových trzích.

Cenu černého zlata podpořil pokles zásob ve světě a také optimismus obchodníků vlivem blízké šance na účinnou vakcínu. Hodnota ropy se tak už blíží 50 dolarům za barel, což je nejvíc od začátku března. Pro řidiče v Česku to znamená oproti dnešku dražší tankování o několik desítek haléřů.

Autor:

Zatímco první vlna se projevila u pump propadem z březnových 30 korun za benzin až na květnových 26 korun (nafta zlevnila stejným tempem), podzimní covid se už projevil mnohem mírněji. Cena od října klesala z tehdejších 28 korun jen pomalu, o jednotky haléřů v průměru za celé Česko. Nynější obrat sice nebude zásadní, ale stav peněženky řidičů podstatněji ovlivňuje obrovský rozptyl cen. A to nejen mezi kraji navzájem, ale třeba i v rámci jednoho města či jedné silnice.

Ceny pohonných hmot podle krajů k 29. listopadu 2020, v korunách za litr.

Republikový průměr je v podstatě jen pofidérní číslo, které příliš nevypovídá o ceně v jednotlivých regionech a lokalitách. Benzin aktuálně stojí průměrných 27,80 koruny a diesel je o 70 haléřů levnější. Jenže mezi nejlevnějšími a nejdražšími pumpami v Česku je nyní rozdíl v ceně až šest korun za litr benzinu a sedm korun u nafty.

Nízký průměr, velké rozdíly

Tak třeba v Praze na Jižní spojce bylo možné koncem minulého týdne natankovat benzin u stanice Euro Oilu za 27,90 koruny a jen o pár set metrů dále u OMV o dvě koruny dráž. Těsně pod hranicí 30 korun prodávají Natural 95 na Jižní spojce i stanice Shell. V Plzni v Domažlické ulici tankovali řidiči u OMV benzin za 26,90 (diesel o korunu levněji) a jen pár metrů vedle u Tank Ono za 25,50 (24,50) koruny. Ono jako nejlevnější síť v Česku má po celé republice ceny stejné, na rozdíl od ostatních značek. Třeba Shell, Benzina, OMV nebo pumpy MOL si na dálnici D1 účtují za benzin až 31,50 koruny. Což v podstatě znamená v porovnání s nákupní cenou závratnou marži ve výši kolem šesti korun z jediného litru.

Benzin i nafta v Česku po několika týdnech mírně zdražily, očekává se další růst

„Jsme v situaci poměrně nízkých průměrných cen. A v takové situaci si velké značkové sítě dovolí v některých lokalitách účtovat i hodně vysoké marže. Vyšší než průměrná cena opticky nepůsobí na řidiče tak nepřijatelně. V časech, kdy byl průměr za Česko výrazně vyšší, si ale čerpací stanice netroufnou své marže zvýšit o tolik,“ říká ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak, který dlouhodobě sleduje ceny komodit. A dodává, že vysoké ceny na dálnici D1 táhnou vzhůru i cenový průměr Kraje Vysočina. Ten se dlouhodobě umísťuje na druhé příčce hned za Prahou, jež má vzhledem k vysoké koncentraci řidičů nejdražší tankování ze všech krajů.

„Dálnice, zvlášť D1, jsou pro velké sítě zaručeným přínosem. Řidiči spěchají, nemají potřebu sjíždět jinam a tankují za ceny, které by někde v regionech za palivo určitě nedali,“ připomíná další aspekt šéf Společenství čerpacích stanic a Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

Z pump větších a největších společností se díky prostředkům na velké investice stávají spíš areály pro motoristy, včetně rozsáhlých restaurací, myčky, dětských koutků, občerstvení a v poslední době už prakticky povinné nabídky kávy. Na dálnici jde o vítané zpestření dlouhé cesty, za což si pumpaři nechávají i patřičně zaplatit.

Neznačkové sítě jsou levnější

K benzinu knedlík či alkohol. Zájem je neuvěřitelný, lahví vodky si koupí hned několik, říká pumpařka

„Menší neznačkové sítě a stanice tak velký rozsah služeb často nemají. O to víc jim pak nezbývá než lákat řidiče na výhodnější ceny za samotné tankování. Je to jako třeba s oděvy – ty neznačkové jsou levnější, přitom kvalitou udělají podobnou službu jako ty dražší značkové,“ srovnává situaci Indráček.

Nízkou cenu může v některých případech kompenzovat i větší objem prodeje. Což platí v Česku asi nejvíc pro 43 stanic firmy Tank Ono. Díky dlouhodobě nízkým maržím na úrovni pod jednu korunu z litru a nejnižším cenám v republice prodá jedna pumpa Ono v průměru za měsíc kolem milionu litrů benzinu a nafty. Což je skoro osmkrát víc, než kolik průměrně za měsíc prodají ostatní petrolejářské sítě – včetně těch nejpočetnějších jako Benzina z holdingu Unipetrol či MOL.

Přitom Tank Ono drtivou většinu paliv dnes nakupuje podobně jako většina konkurence od rafinerií Unipetrolu. Vzhledem k obrovskému odběru má ale pravděpodobně od dodavatele hodně příznivou slevu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.