Lidovky.cz

Ekonomika

Očkování je pro cestování zásadní, říká šéf Smartwings. Věří, že sezona začne v červnu

Jiří Šimáně. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Premium Rozhovor
Praha - S počtem očkovaných stoupá i šance, že léto s koupáním či památkami bude. Vakcína bude mít zásadní vliv na chuť lidí cestovat, říká šéf českých aerolinek Smartwings Jiří Šimáně.

Odejde padesát pilotů, 75 letušek a stevardů. Smartwings spouští první vlnu propouštění

Lidovky.cz: Kdy se podle vás létání – za zájezdy či na eurovíkendy – vrátí do normálu? Jaká bude sezona?
Počítáme s tím, že v červnu by mohla být situace kolem covidu stabilizovaná a že chuť po cestování tomu bude odpovídat. Hlavní turistická sezona sice nebude na úrovni roku 2019, ale měla by být vzpruhou pro všechny, kteří v cestovním ruchu podnikají.

Autor:

Lidovky.cz: Je očkování proti covidu zárukou, že sezona bude?Věříme, že bude mít zásadní dopad na chuť veřejnosti cestovat. Půjde pouze o to, zda vláda naplní cíle, které si v této oblasti stanovila. Naše zkušenosti z minulých měsíců potvrzují, že je nutná koordinace a definování pravidel pro cestování na mezinárodní úrovni. Mělo by se tak stát co nejdříve, aby se cestující dokázali na požadovanou proceduru připravit.

Lidovky.cz: Pravidla pro cestování se u zemí nyní často liší. Je to pro vás problém?
V současné době ne. Všechny destinace, kam nyní létáme, požadují pro vstup do země negativní PCR test.

Lidovky.cz: Budou se lidé muset v budoucnu při odbavování prokazovat potvrzením o očkování?
Velké aerolinie se v současnosti kloní k tomu, aby cestující byli v budoucnu na palubu letadel vpouštěni pouze s průkazem o očkování. To zřejmě narazí na obvinění z diskriminace, takže platný PCR test by měl stačit. Ale uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. V našich letadlech máme nastavená přísná hygienická pravidla a podle dostupných veřejných dat je v nich riziko nákazy covidem minimální.

Lidovky.cz: Jak se na nový způsob kontroly chystáte?
To nebude nijak zvlášť složitý logistický problém. Myslím si, že se procedura bude pro všechny aerolinky časem unifikovat a bude jedno, zda nastupujete v New Yorku, nebo v Praze.

Lidovky.cz: Už s cestovními kancelářemi plánujete léto, nebo zatím spíše vyčkávají, jak se situace vyvine?
Ano, s těmi největšími máme uzavřené smlouvy dokonce na několik let dopředu.

Lidovky.cz: Pro Smartwings jsou to klíčoví partneři. V současnosti ale mají velké problémy. Co říkáte například případu Firo-touru, který připustil, že mu hrozí úpadek?
Velké cestovní kanceláře typu Blue Style, Exim, Fischer nebo Čedok problémy nemají, o těch dalších toho mnoho nevím. Jisté je, že cestovní ruch dostal největší ránu ze všech odvětví a nemůže být žádným překvapením, že to nějaká firma z branže finančně nevydrží. Představte si, že máte obrat z roku na rok o 90 procent nižší – klobouk dolů před každým, kdo tuhle zatáčku vybere. Stát by měl všechny podniky, které byly před covidem ziskové, více podpořit, protože někdo bude muset výpadek ve státním rozpočtu zaplnit.

Lidovky.cz: Obáváte se, že může skončit více velkých kanceláří? Projevuje se nervozita na trhu i na jednáních s vámi?
Do žádných spekulací se pouštět nechci. Nebudu se chovat jako ti, kdo o vás hovoří bez toho, aniž by o vašem podnikání něco věděli, a které zřejmě vzrušuje pouhá představa o tom, že se objeví v nějakém médiu. Je třeba si uvědomit, že většina firem se do problémů nedostala proto, že by byla špatně vedena, ale proto, že tuto situaci nebylo možné předvídat, a tím pádem se na ni připravit.

Nicméně velcí hráči na trhu cestování existenční problémy nemají, a co se týče jejich případné nervozity, nemohu sloužit, u jednání s nimi nejsem. Ale divil bych se, kdyby byli všichni v klidu. To by asi nebylo úplně normální.

Lidovky.cz: Kolik toho v současnosti nalétáte? A jak máte obsazená letadla?
V prvním lednovém týdnu skupina Smartwings (tvoří ji aerolinky Smartwings a ČSA – pozn. red.) uskutečnila 171 letů. Ve stejném období loni to bylo 665, tedy pokles o 74 procent. Obsazenost se v průměru pohybuje něco málo přes 60 procent, přičemž charterové lety jsou zaplněnější než pravidelné linky. Během vánočních svátků jsme kromě letů do evropských destinací, Egypta, na Kanárské ostrovy, Madeiru či do Spojených arabských emirátů provozovali také lety do řady exotických míst, například na Maledivy nebo souostroví Turks a Caicos v Karibiku. V současné době operujeme lety v Saúdské Arábii v rámci jedné významné motoristické akce.

Lidovky.cz: Kdo jsou teď vaši typičtí zákazníci?
Většinou se jedná o cestující, kteří chtějí strávit čas jinak, než jim umožňují různá koronavirová omezení uplatňovaná jednotlivými státy.

ČSA a Smartwings obnovují lety, jejich role se ale v posledních letech výrazně změnily

Lidovky.cz: Některé aerolinky využily možnost dopravovat místo lidí zboží. Co vy?Naše letadla se podílela na zajištění dopravy zdravotnického materiálu z Asie během jarního nouzového stavu. Nicméně přeprava zboží, má-li být efektivní, vyžaduje technickou přestavbu letadel, která je časově, procedurálně a finančně velmi náročná, takže jsme se k tomuto kroku neuchýlili. Nepomohl by nám.

Letadla skupiny Smartwings.
Na Letišti Václava Havla je v tuto chvíli uzemněno na padesát letadel skupiny...

Lidovky.cz: Provozovali jste na podzim i nějaké mimořádné lety, jako zmíněné jarní vyzvednutí zdravotnických pomůcek v Číně nebo svoz krajanů?
Zajišťujeme řadu ad hoc letů pro různé akce v různých částech světa. Dlouhodobě se podílíme na zajišťování letů financovaných OSN a NATO pro armády skandinávských zemí do Mali a Afghánistánu.

Lidovky.cz: V létě jste získali možnost čerpat státní záruku na úvěr od banky. Podařilo se vám půjčku vyjednat?
Dostáváme se do finální fáze jednání a předpokládáme, že jasno by mohlo být někdy koncem ledna, maximálně v první dekádě února.

Lidovky.cz: Usilovali jste i o jiné formy státní pomoci než záruku za úvěr? Často jste odkazovali na to, jak se za své (i soukromé) aerolinky postavily jiné státy.
Ano, ale nebylo to politicky průchodné. Přestože na to máme nárok, nedostali jsme tak jako ostatní ani náhradu za volné sedačky za dobu, kdy jsme nemohli létat. Nicméně dál tvrdě pracujeme, máme skvělý tým a věříme, že situaci zvládneme.

Lidovky.cu: Jaká je aktuálně situace ve firmě?
Kondice společnosti odpovídá tomu, že vám z roku na rok klesne obrat o 90 procent. Jsme na tom stejně jako ostatní letecké společnosti, problém je jen v tom, že těm jejich státy pomáhají více než nám. Tyto pomoci zcela deformovaly konkurenční prostředí. Jak máte například na linkách do Frankfurtu, Londýna, Říma či Paříže konkurovat někomu, komu stát pomohl v desítkách či stovkách miliard?

Smartwings získaly zpět zálohu za nedodaný Boeing 737 MAX. Výrobce vrátil 224 milionů korun

Došlo k flagrantnímu narušení hospodářské soutěže a diskriminaci Smartwings na trhu, protože náš stát neměl odvahu se na obranu svých aerolinek postavit a poskytnout jim pomoc, kterou se souhlasem Evropské komise dostali ostatní. Paradoxně jsme byli na pranýři i za to, že jsme si dovolili v prvních měsících lockdownu požádat stát o půjčku. Po tom, co jsme mu v průběhu naší činnosti na odvodech zaplatili miliardy korun, mi to přijde jako minimálně nespravedlivé.

Lidovky.cz: Jiné aerolinky jsou tedy podle vás na trhu zvýhodněné?Uvítali bychom, kdyby někdo uveřejnil tabulku pomoci jednotlivých států aerolinkám. Například Aegian Airlines, společnost velikostí srovnatelná s námi, obdrží v následujících dnech podporu od řecké vlády ve výši téměř pěti miliard korun a už teď je jasné, že nám bude konkurovat na letech do některých řeckých destinací.

Lidovky.cz: Téměř poloviční podíl ve Smartwings má čínská státní společnost CITIC. V minulosti jste si opakovaně stěžoval na to, že s vámi nekomunikuje a nepodílí se na záchraně společnosti. Jaká je situace teď?
Čínský akcionář by se měl k finanční pomoci Smartwings na úrovni částky, kterou poskytli čeští akcionáři, vyjádřit na valné hromadě plánované na tento týden. (V červnu se akcionáři dohodli, že česká i čínská strana vloží do podniku 600 milionů korun. Čeští akcionáři už tuto částku zaplatili – pozn. red.)

LN: Máte signály, jak se zachová?
Nemáme.

LN: Je stále na stole varianta, že byste čínský podíl odkoupili? Je ve hře i vstup jiného investora?
Bez komentáře.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.