Lidovky.cz

Volejte ředitelce. Železné Tachecí

Média

  12:06
PRAHA - V roli tradičně spojované s vládcem Novy Vladimírem Železným se po letech představí někdo úplně jiný - ne muž, ale žena, ne televizní, ale rozhlasová šéfka. A ne v sobotu v poledne, ale o hodinu dříve.

Barbora Tachecí foto: František VlčekLidové noviny

Už zítra po jedenácté hodině to bude Barbora Tachecí, čerstvá ředitelka veřejnoprávního Radiožurnálu, kdo posluchače prvního okruhu Českého rozhlasu vyzve „volejte mi“ - do pořadu Volejte ředitelce.

Takto nazvaný hodinový pořad Tachecí nabídla hlavně těm, kdo se chtějí telefonicky zeptat na změny, které od ledna na Radiožurnálu zavádí. Relaci přitom plánuje jako jednorázovou. „O více dílech se v tuto chvíli neuvažuje,“ zaznělo z tiskového oddělení rozhlasu.

Vysvětlit změny přímo posluchačům se Tachecí rozhodla poté, co ji tisíce z nich na internetu nařkly z bulvarizace a komercionalizace veřejnoprávního rádia. Podle Tachecí to pramení i z toho, že novináři o změnách neinformují přesně. Jak za to před týdnem vyplísnila redaktora Jiřího Václavka v Dobrém ránu ČT, vidělo na internetu na sto tisíc lidí.

Tolik lidí vidělo na videoserverech YouTube.com či Stream.cz záznam rozhovoru z ČT. V jeho úvodu se redaktor obrací na Tachecí s konstatováním, že vedení Radiožurnálu „chce stanici omladit a zvýšit její poslechovost“.

Barbora Tachecí přitom opakovaně tvrdí, že po zavedení změn očekává letos pokles poslechovosti, s postupným nárůstem počítá až příští rok. Navíc, jak řekla v sobotním rozhovoru s LN, nestanovila si žádnou cílovou skupinu, jíž by Radiožurnál přizpůsobovala. Tak totiž uvažují spíše komerční rádia: „Myslím, že u rádia veřejné služby ve zpravodajsko-publicistickém formátu nemůžete mluvit o ,cílovkách‘. To rádio by mělo být perspektivně pro všechny lidi v této zemi, které zajímá zpravodajství a publicistika, a to není omezené věkem.“

Kvalitu po celý den
Nabídnout kvalitu po celý den je Tachecí plán, který až v důsledku může přivést více posluchačů. Ředitelka Radiožurnálu to zopakovala ve středu na tiskové konferenci věnované právě inovacím stanice.

Na dotaz LN připustila, že o změnách se měli posluchači dozvědět dřív: „Já cítím rezervy ve všem, co dělám, úplně ve všem. A myslím, že všechno, co jsem udělala, šlo udělat ještě mnohem lépe. Myslím si, že v průběhu toho, kdy jsem to dělala, jsem zdaleka neudělala, co jsem možná udělat mohla. Já jsem jen udělala maximum toho, čeho jsem byla schopná.“ Také proto bude Tachecí zítra od 11 do 12 hodin na Radiožurnálu vysvětlovat změny posluchačům živě, v pořadu moderovaném Václavem Žmolíkem.

Šéfka Radiožurnálu ve středu odmítla argumenty kritiků, kteří chtějí návrat vysílání Radiožurnálu do podoby před lednem 2008. Odpůrci vyjádřili nesouhlas dvěma internetovými peticemi. Nyní se už soustřeďují jen na jedné adrese www.iprotest.cz, kde se zatím sešlo na devět tisíc podpisů.

Tachecí nesouhlasí, že Radiožurnál zní teď komerčně či bulvárně. Spočítala, že oproti loňsku vysílá první veřejnoprávní okruh letos denně o 24 minut zpravodajství víc, čistého mluveného slova v publicistice je v tomto roce týdně víc o 305 minut. V průměrné hodině je na Radiožurnálu 34 minut mluveného slova (o čtvrt minuty méně než loni), hudby 26. Třetinu skladeb tvoří ty v češtině.

Nutnost změn vyplynula podle Tachecí z průzkumů. Loni v nich ČRo vyšlo, že „nemalá skupina posluchačů, asi jedna třetina, je připravena (Radiožurnál) v nejbližší době opustit, pokud neprojde razantními změnami“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.