Lidovky.cz

Veřejnoprávní rady doplněné

Média

  13:15
PRAHA - Od května minulého roku pracovala Rada České televize v deseti, ačkoli podle zákona má být patnáctičlenná. Radě Českého rozhlasu chyběl od října jeden člen, poslední měsíc pak čtyři z předepsaných devíti.

Dana Makrlíková foto: ČTK

Až tuto středu se poslanci vyjma komunistů vzácně shodli, že na televizi bude příštích šest let dohlížet bývalý senátor ODA Josef Jařab, dramatik a někdejší předseda Poslanecké sněmovny za ODS Milan Uhde, někdejší člen rady pro vysílání Radek Mezulánik, bývalá moderátorka Dana Marklíková a Jiří Presl, odborník na protidrogovou problematiku v zařízení Drop In, který do Rady ČT kandidoval už podruhé.

Možný střet zájmů
Dana Makrlíková moderovala od podzimu 2001 zprávy v komerční televizi Prima. Po pěti letech odešla, když stanice místo moderátorek zaváděla v hlavní zpravodajské relaci moderátorské dvojice. Teď se na Primu vrátila, účinkuje v obnoveném Receptáři prima nápadů.

Zároveň stále působí ve funkci mluvčí Českého telekomunikačního úřadu, kterou je od října 2006. Úřad, jejž na veřejnosti zastupuje, spravuje mimo jiné kmitočty, na nichž televize vysílají. Předseda poslanecké volební komise Petr Tluchoř ČTK řekl, že funkce ve veřejné správě se bude muset Makrlíková vzdát, protože podle zákona je s členstvím v radě neslučitelná.

Mluvčí však odstoupení „v tuto chvíli neplánuje“. LN dále sdělila, že za střet zájmů nepovažuje ani své působení v Primě a zároveň ovlivňování České televize: „Jsem novinářka, jejíž specializací jsou zahrady a květiny, vystudovala jsem Českou zemědělskou univerzitu. Opravdu si nemyslím, že moje články a reportáže o citrusech či přesazování jehličnanů mohou ohrozit důvěru v nezávislost nebo nestrannost mého rozhodování v Radě ČT. Jako nezávislá novinářka nezastupuji žádné obchodní zájmy, moje role je pouze žurnalistická. A Receptář nevzniká v produkci Primy, vyrábí jej privátní agentura.“

Za televizní krize na přelomu let 2000 a 2001 přišla Makrlíková z pardubické ČT pomoci týmu Jany Bobošíkové. Teď bude z pozice radní kontrolovat činnost lidí, kteří tehdy byli na straně vzbouřenců, třeba zpravodajců Bohumila Klepetka či Adama Komerse. Neshody s nimi provázely odchod Marklíkové z ČT v únoru 2001 i předtím její pomoc Bobošíkové.  Čerstvý televizní radní Milan Uhde byl v roce 2002 navržen do Rady Českého rozhlasu. Také v ní jeden mandát obhájil dosavadní radní, jímž je dlouholetý brněnský filharmonik Bohuš Zoubek. Na šest let se funkce ujme také Tomáš Ratiborský, podle iniciativy iProtest. cz někdejší šéf Rádia Most a hlavní manažer ODS v době skandálu s tzv. švýcarským kontem.

Jen na dva roky byl do rozhlasové rady zvolen sociální demokrat Pavel Hazuka. Šéfoval odboru umění a knihoven na ministerstvu kultury, když resort vedl Vítězslav Jandák. O deváté místo se mají brzy utkat Petr Marek a Martin Herzán.

„Napříč politickým spektrem“
Zatímco rozhlasové radní sněmovna volila tajně, o členech televizní rady hlasovali veřejně. Byla přitom patrná shoda všech parlamentních stran s výjimkou komunistů. Ti se při hlasování o pěti těch, kdo nakonec vyhráli, až na výjimky zdrželi. Naopak vítězná pětice měla podporu všech zelených, většiny ODS, řady poslanců ČSSD a nezařazeného Miloše Melčáka.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.