Lidovky.cz

Digitalizace stále bez plánu

Média

  8:26
PRAHA - „Přituhuje,“ poznamenal si nedávno do svého internetového zápisníku národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva. Hodnotí tak aktuální fázi přechodu televize z analogového na úspornější digitální signál. Od začátku března se čeká, až vláda posvětí časový plán, kdy která z jedenácti oblastí Česka - kopírujících rozmístění hlavních vysílačů - přijde o analogovou televizi.

Ilustrační foto. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

„Ani opakované a velmi podrobné připomínkové řízení, mimořádné ústupky nad rámec původních strategických záměrů či časové odklady nevyřešily trvalý odpor některých významných aktérů. Zřejmě i zvětšený časový prostor umožňuje ještě silnější lobbistické aktivity, které v těchto dnech gradují,“ všiml si Duspiva.

Jízdní řád digitalizace připravil pro vládu telekomunikační úřad (ČTÚ). Ten ještě nedávno prosazoval jako datum úplného vypnutí analogu 10. říjen 2010. Pod tlakem některých komerčních hráčů jej ale posunul na 11. listopad 2011. Aktuální verze časového plánu je přitom už několikátá, přechod na digitál se totiž protahoval kvůli soudům s neúspěšnými žadateli o digitální licence.

Nova a Radiokomunikace v ohrožení

Jedním z nich byla televize Nova, stanice s dosud největší sledovaností. Právě ta spolu s monopolním šiřitelem analogového signálu, Českými Radiokomunikacemi, chce termín vypnutí analogu co nejvíc oddálit. Digitál oběma přináší více konkurence. Televizí má vysílat přinejmenším pětinásobně víc a na trh razantněji vstoupí další operátoři televizních sítí - Czech Digital Group spjatý s Primou a Telefónica O2. Na analogovém trhu mají Radiokomunikace stoprocentní podíl, na digitálním ho odhadují jen na 33 procent.

Radiokomunikace ale omlouvají svůj postoj hrozícími technickými obtížemi. I rok 2011 označil jejich ředitel pro transformaci Kamil Levinský na serveru Digizone.cz za „velmi rizikový“. Nestihli by prý včas postavit digitální sítě všude.

Zásah ministerstva průmyslu a obchodu, které plán v uplynulých týdnech upravovalo pro jednání vlády, pak přinesl další ústupek. „Po dohodě s ČTÚ poslalo ministerstvo průmyslu a obchodu do vlády variantní návrh na přechod: 2011 nebo 2012,“ sdělil LN mluvčí resortu Tomáš Bartovský.

Úřad ministra Martina Římana vyšel Radiokomunikacím vstříc jen částečně: „Pozdější termín se ovšem týká pouze zlínského a jesenického vysílače, kde jsou technické problémy. V těchto regionech by se mohlo dřívější vypnutí analogu negativně dotknout asi 250 tisíc lidí,“ dodal Bartovský.


Nejnovější návrh posouvá konec analogového vysílání o jeden rok

Ústí nad Labem Buková hora srpen 2010
Plzeň Krašov září 2009 (ČT2: říjen 2008)
Domažlice Vraní vrch již vysílá digitálně od září 2007
Sušice Svatobor únor 2010 (ČT 2: září 2009)
Praha Cukrák říjen 2009 (ČT 2: červenec 2008)
Praha Mahlerovy sady duben 2009 (ČT 2: září 2008)
Jihlava Javořice květen 2011
Trutnov Černá hora červen 2011 (ČT 2: srpen 2009)
Č. Budějovice Kleť červen 2010 (ČT 2: červenec 2008)
Brno-město Brno-město, Brno-Hády září 2010
Brno Kojál červenec 2011 (ČT 1: listopad 2009)
Jeseník Praděd červen 2011
Zlín Tlustá hora listopad 2011
Ostrava Hošťálkovice listopad 2011

Program ČT 2 se má v některých oblastech vypínat dříve než ostatní. Na jeho analogových kmitočtech vznikne digitální síť pro všechny programy ČT.

Poslední menší vysílače mají být ve všech oblastech vypnuty do 11. 11. 2011.

Zdroj: ČTÚ

Výhrady má i Prima, druhá největší komerční televize. „Naše pokrytí digitálním signálem, jak je teď naplánováno, je výrazně pomalejší než nárůst pokrytí konkurenční komerční televize, a to je nerovné hospodářské prostředí,“ tvrdil na ČT 24 šéf Primy Marek Singer.

Další spor: jaká má být kampaň

Primě i Nově vadí, že informační kampani chybí jasné obrysy. Stát do ní přitom plánuje investovat sto milionů korun ročně a stejný díl očekává i od komerčního sektoru.

Šéf Novy Petr Dvořák přechodem nechce ztratit diváky. Podle něj není cílem, aby lidé o digitálním signálu jen věděli, ale hlavně aby si koupili vybavení potřebné k jeho příjímání. „Penetrace (digitálních přijímačů - pozn. red.) by měla být hlavním měřítkem úspěšnosti kampaně,“ prosazuje Dvořák.

Všichni zároveň deklarují, že mají zájem na co nejrychlejší a nejhladší digitalizaci. Rozpor mezi slovy a činy „mnohých subjektů“ komentoval šéf telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák parafrází slov Havlíčka Borovského: „Kdyby se vám, pánové, to vlastenčení z huby do ruky vraziti ráčilo.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.