Lidovky.cz

Nový pořad k snídani

Média

PRAHA - Ranní vysílání České televize se od září rozšíří na dvě relace: na jedničce zůstane zpravodajský proud, dvojka nově nabídne pásmo s tématy životního stylu.

Česká televize foto: Česká televize

Po prodloužení večerních Událostí a inovaci regionálních zpráv přikročí Česká televize po prázdninách k další změně ve zpravodajství. Po patnácti letech Dobrého rána televize namísto jednoho ranního informačního pásma zavede dvě celostátní vydání ranního proudu, odlišně zaměřená.

Dosud veřejnoprávní televize k snídani nabízela ve všední dny dvouapůlhodinové Dobré ráno, vysílané od šesti do půl deváté na ČT1 a digitální ČT24 a vyráběné v Praze. V lednu 2005 se výroba Dobrého rána regionálně rozdělila. V Čechách viděli diváci pražskou mutaci a na Moravě se ve výrobě střídalo vždy po týdnu ostravské a brněnské studio. Pořad se jmenoval Dobré ráno z Moravy a Slezska a od devíti jej ČT nabízela v repríze celostátně na ČT2.

To se po létě změní. Od pondělí 1. září půjdou souběžně dvě ranní živé relace stejné pro celou republiku, které se mají vzájemně doplňovat. Paralelní vysílání poběží stejně jako dnes od šesti do půl deváté.

Na ČT1 (a také na digitální zpravodajské ČT24) zůstane klasický zpravodajský informační přehled pro aktivní lidi, ČT2 ve stejné době nabídne novinku: veřejnoprávní spotřebitelský servis zaměřený na kulturu, děti, spotřebitelská témata, život v regionech a životní styl pro ty, kterým zprávy stačí pouze jednou za půl hodiny v minutových souhrnech. Zde diváci najdou i živé kapely nebo videoklipy.

Znovu Studio 6

Převážně zpravodajská relace na prvním programu se vrátí k názvu Studio 6. Tak se ranní moderované pásmo České televize nazývalo od svého prvního vydání 4. ledna 1993 až do října 1998, kdy se přejmenovalo na Dobré ráno. Tento název si ponechá Morava, ve vysílání připravovaném v Brně a v Ostravě by se mělo dostat na příspěvky vlastní spotřebitelským magazínům či publicistickým relacím. Kromě hudebních předělů bude moravská edice vysílat pro děti Raníček a soustředí se na palčivá témata z regionů.

„Ostrava a Brno připraví živý pořad, který ČT ráno chyběl. Bude zaměřený na vysílání pro děti, životní styl nebo volný čas. Bude to dělané s ohledem na veřejnou službu, vysílání nebude podbízivé, ani nepůjde o infotainment. Ne všichni lidé potřebují znát ráno burzovní indexy, program jednání vlády nebo zahraniční analýzy. Právě pro ty bude určeno Dobré ráno na ČT2,“ přibližuje ředitel zpravodajství Milan Fridrich.

Pražské Studio 6 si ponechá náplň dosavadního Dobrého rána – zpravodajství v delších relacích, denní agendu, rozhovory s hosty na politická, kulturní, sportovní i ekonomická témata, zejména v rubrice Peníze. „Bude to nadále a v ještě větší míře takový informační ‚kopanec‘ do nového dne, podobný zpravodajskému rannímu vysílání zahraničních televizí nebo co nabízí mezi pátou a devátou Radiožurnál.,“ upozorňuje Fridrich na veřejnoprávní rozhlas.

K dosavadním zhruba sta tisícům diváků, kteří Dobré ráno pravidelně zapínají, chce ČT přilákat lidi právě od rádií či od konkurenčních stanic. „Cílem není rozdělit dosavadní diváky Dobrého rána mezi dva programy České televize, ale zvýšit programovou nabídku a přilákat k obrazovce i ty, pro něž zpravodajské ráno je příliš velké sousto,“ plánuje Fridrich.

Zvyšuje se tím zároveň podíl živého vysílání ČT na jejích analogových kanálech o dvě a půl hodiny denně.

Nové technologie

Zářijovým změnám předchází rekonstrukce Studia 6 v budově zpravodajství na pražských Kavčích horách, odkud se má stejnojmenné zpravodajské pásmo odbavovat. Podobně jako studio pro Události ve „velíně“ se zkosenou přední částí stolu, na níž se dá promítat, je i návrh interiéru nového Studia 6 dílem ateliéru Qubus, v němž mimo jiné působí designér Maxim Velčovský.

Televize zároveň mění kompletně ve studiu světelný park odpovídající posledním trendům. Dosud se musely lampy převěšovat, nově mají být robotizované, ovládatelné počítačem. Podobně i několik plazmových obrazovek bude zavěšených od stropu, dekorace bude multifunkční, bude ji možné během pár minut zcela změnit – barevně i stylem.

V září by mělo zpravodajství podle Fridricha přejít kompletně na formát obrazu 16:9.

Večerní zprávy jsou delší

Už toto pondělí přišly i dílčí změny ve večerním zpravodajství. Hlavní Události od sedmi se prodloužily na 35 minut. Podvečerní regionální relace vysílané od 18 hodin původně ve třech mutacích dostaly jednotné pojmenování Události v regionech a protáhly se na pětadvacet minut. "Regionální redakce v nich navíc navíc začaly hojně využívat živé vstupy," dodává Milan Fridrich.

Mění se i lidé

Jeden z ranních moderátorů Jakub Železný naskočí do Studia 6 až začátkem příštího roku. I kvůli studiu si dal od ranního vstávání na půl roku pauzu. Večerní Události, komentáře bude uvádět dál, ale ráno dočasně zůstanou jen tři moderátorské dvojice. Daniela Písařovicová, která ráno s Železným dosud moderovala, má do konce roku moderovat ekonomickou rubriku Peníze.

Moderátorská změna je jediná, kterou zatím ohlásila komerční stanice Nova pro svou Snídaně. Tu průměrně sleduje 149 tisíc lidí.

Do dvojice - celkově třetí - teď s jedním z dosavadních moderátorů Ondřejem Vodným přibyla herečka a tanečnice Kristina Bastienová, která před časem, ještě pod dívčím jménem Kloubková, provázela na Nově taneční soutěží Bailando.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.