Lidovky.cz

Digitální rozhlas má přijít za jedenáct let

Média

  16:52
PRAHA - Zatímco digitalizace televize by měla v Česku skončit v roce 2012, přechod z analogového na digitální vysílání rozhlasu o sedm let později. „Přechod lze očekávat kolem roku 2019,“ předpokládají poslanci ze sněmovní mediální komise – Petr Pleva (ODS), Vítězslav Jandák a Michal Hašek z ČSSD a Zelená Olga Zubová plus Petr Tluchoř z ODS, který v komisi není.
Rádio (ilustrační foto)

Rádio (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Na poslanecký návrh novely, předložený sněmovně v pátek 3. července, upozornil jako první server Česká média.

Poslanci společně navrhují změnit zákony o vysílání tak, aby byl přechod na digitál pro největší rádia snazší a jejich podnikání do konce analogu jistější. Ta by tak měla důvod investovat do nové technologie, čímž by se zajistil hladký průběh digitalizace.

Změnu včetně tohoto zdůvodnění nadiktovali poslancům sami nejsilnější podnikatelé v oboru. S iniciativou, kterou nazvali samoregulační, navštívili už v dubnu mediální komisi Senátu.

„Cílem je zajistit bezbolestný přechod na digitální vysílání,“ prohlásil tam šéf Asociace provozovatelů soukromého vysílání Michal Zelenka. Už paragrafovaný návrh změn s ním prezentovali zástupci Rádia Impuls, celoplošné Frekvence 1 a sítě hudebních stanic Evropa 2 či šestadvaceti regionálních rádií sdružených ve skupině Media Bohemia.

Licence, udělované zpravidla na osm let, na jejichž základě dnes všechna rádia vysílají, budou postupně končit v roce 2011 a v několika následujících letech. Aby pak rada pro vysílání neprodlužovala analogové licence až do doby, kdy by byl rozhlas digitální (v případě televize mají analogová oprávnění platná dlouho po skončení analogu Nova s Primou, což přechod komplikuje), přišli podnikatelé s institutem přechodné licence.

Tu by rada udělila do doby, než skončí analog, tedy s platností nejméně do 10. října 2019. Žadatel by přitom musel souhlasit s plánem, který pro přechod z analogového na digitální rozhlas stanoví stát, a o přechodnou licenci navíc požádat nejméně rok a půl před vypršením analogové licence.

Nový zákon má také zajistit, aby silní na rozhlasovém trhu byli ještě silnějšími. Má jim umožnit, aby více licencovaných firem, které celé vlastní, sloučili do jediné nástupnické společnosti. „Právní úprava musí vytvořit prostor pro spolupráci provozovatelů vysílání a umožnit jim vytvářet ekonomicky silnější subjekty,“ míní poslanci ve věci „finančně i technicky náročné“ digitalizace.

Chtějí řešit také nedávný spor celostátně vysílajících stanic s regionálními: provozovatelé celoplošného vysílání mají mít možnost pořady i reklamu regionálně odlišnou, regionální rádia zase vytvářet programové sítě s významným pokrytím – místo nynějších sedmdesáti procent by mohla zasahovat až 90 % obyvatel.

Více peněz pro rozhlasové radní

Poslanci pamatovali také na radní Českého rozhlasu. Měli by být nově odměňováni stejně jako ti, kteří dohlížejí na Českou televizi, tedy násobkem průměrného platu zaměstnanců instituce (člen 0,8krát, místopředseda 1,03krát, předseda 1,27krát tolik).

Dosud výši odměn rozhlasových radních určovala sněmovna. Od doby, kdy začne zákon platit, do konce ledna 2009 se má odměna radních počítat z průměrného loňského rozhlasového platu 27 604 korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.