Lidovky.cz

Studenti tlačí do Rady ČT Aničku Dajdou

Média

  16:11
PRAHA - Kontrolovat veřejnoprávní Českou televizi by měla i Anička Dajdou, mladá žena proslulá svérázným vystoupením v televizní soutěži Česko hledá SuperStar. Do funkce radní ČT ji navrhují studenti českých univerzit sdružení v iniciativě Inventura demokracie.

Aničku Dajdou si kvůli jejímu vystoupení v televizní soutěži Česko hledá SuperStar dal na billboardy pivovar Bernard foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

„Má bohaté mediální zkušenosti,“ zdůvodňuje Jakub Bachtík, proč se s kolegy z pražské Univerzity Karlovy, Vysoké školy ekonomické, ČVUT či brněnské Masarykovy univerzity rozhodli podat do poslanecké sněmovny přihlášku právě se jménem dívky, kterou proslavilo to, že neuměla zazpívat.

„V minulosti poslanci odmítli do rady zvolit ústavního soudce Vojtěcha Cepla nebo spisovatele a chartistu Ivana Klímu. Vzali jsme si z toho poučení, že Anička Dajdou bude nejlépe odpovídat jejich požadavkům na post televizního radního,“ podotkl Bachtík.

Věc má zatím jeden háček: Anna, příjmením Gleisnerová, ještě o nominaci neví a studenti ji svůj záměr ještě nesdělili. "'O někom bez někoho' je vždycky problematické," reagoval v telefonátu s LN Karel Gleisner, otec Anny. Mluvit za dceru nechtěl, jen podotkl, že podobných nápadů za pět let od televizní soutěže, kde vystoupila, zaregistroval hodně. "Tenhle ještě nepatří k vysloveně pitomým," míní Karel Gleisner.

„Doufáme, že na to nakonec kývne. Pak se budeme snažit protlačit ji celým tím procesem,“ řekl LN Jakub Bachtík. Formálním nominantem by potom byla Studentská unie Univerzity Karlovy, jako občanské sdružení, které iniciativu Inventura demokracie zastřešuje. S další formalitou – čistým lustračním osvědčením – by Anička Dajdou patrně neměla problém vzhledem k svému věku.

Čas je do páteční půlnoci. Do té doby mohou rozličná občanská sdružení a organizace posílat sněmovnímu volebnímu výboru jména svých kandidátů. Hraje se o pět míst, které je třeba v patnáctičlenné Radě ČT do konce května přeobsadit – třetině radních totiž končí mandát.

Členy mediálních rad volí všichni poslanci, volební výbor – ovládaný poslanci ODS a ČSSD – může ovšem podobu kontrolního orgánu televize ovlivnit. Pokud se totiž sejde víc než trojnásobek kandidátů, než je volných míst, členové výboru nadbytečný počet vyřadí. Podle tajemníka výboru Žáka se zatím sešlo jen „pár“ přihlášek. Většina jich prý ale zpravidla dorazí na poslední chvíli.

I kdyby se počet míst nenaplnil, studenti míní, že jejich kandidátka by měla jen malou šanci. „Narozdíl od většiny dosavadních radních totiž není úzce vázána na žádnou politickou stranu,“ říká člen Inventury demokracie Tomáš Knopp. „Snažili bychom se nějaký kamarádšoft s politiky dojednat, ale nebyl na to čas: na navržení kandidátů dali poslanci jen deset dní,“ doplnil.

Přesněji: patnáct. Výzva na webu sněmovny má datum 12. února, uzávěrka je tento pátek 27. února.

Proti politickému ovlivňování rad

Nominací Aničky Dajdou studenti podle svých slov protestují proti způsobu, jakým politici manipulují s mediálními radami a jejich obsazováním. Jde o další veřejnou akci Inventury demokracie, studentské iniciativy vzniklé ke dvacátému výročí událostí 17. listopadu 1989, s cílem "spojit oslavy dvacetiletí naší demokracie s kritickou reflexí dosavadního polistopadového vývoje společnosti a politiky."

Šanci na změnu k lepšímu v oblasti veřejnopráních médií si vysokoškoláci slibují od novely zákona, která by měla dosud jen poslaneckou pravomoc volit televizní i rozhlasové radní rozdělit mezi sněmovnu a Senát.

Tu navrhuje senátor Jiří Oberfalzer, údajně proto, aby se poslancům ztížila možnost obsazovat radu podle stranického klíče. Oberfalzer také textem v dnešních LN kritizoval současné členy Rady ČT za to, že údajně chtějí znovuzvolit současného generálního ředitele televize Jiřího Janečka na dalších šest let, a že to chtějí stihnout dřív, než se rada v květnu obmění.

Předseda rady Jiří Baumruk ale protestuje: „To, že Rada ČT uvažuje jako o jedné z možností vypsat výběrové řízení a případně zvolit generálního ředitele před datem 28. května, není motivováno ničím jiným, než zkušenostmi,“ napsal LN.

„Pro zvolení ředitele je třeba nejméně deset hlasů členů Rady ČT, po 28. květnu bude členů rady právě maximálně deset. Kdy bude Poslaneckou sněmovnou PČR dovolena Rada ČT, není ničím garantováno, v minulosti byl interval mezi skončením mandátu a zvolením nových členů Rady ČT od pěti týdnů do deseti měsíců,“ připomněl Baumruk.

„Je tedy pravděpodobné, že by 16. července skončil mandát generálnímu řediteli a nebyl by zvolen nový, možná by se to stihlo v zákonné lhůtě do tří měsíců, ale to těžko může zajistit případná neúplná Rada ČT, i když na rozdíl od sněmovny nemá parlamentní prázdniny,“ dodal předseda rady.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.