Lidovky.cz

Umělcům i redakci Literárek vadí nový vlastník listu

Média

  20:12
PRAHA - Vzápětí poté, co Literární noviny ovládla společnost Litmedia Miroslava Pavla, chce většina redakce odejít. Protestuje tím proti minulosti nového vydavatele i šéfredaktora Zbyňka Fialy, jenž týdeník s letitou tradicí řídí od února.

Literární noviny. foto: Reprofoto

Tehdy se vydavatelem Literárek stalo občanské sdružení Právo, solidarita a informace, v jehož vedení figurují dva bývalí komunisté, exministr zemědělství ČSSD Jan Mládek a Fiala. I Pavel (jinak šéf vydavatelství regionálních titulů Vltava-Labe-Press), který minulý týden za 2,6 milionu korun převzal v týdeníku většinu, býval v KSČ.

„Miroslav Pavel i lidé kolem něj celou svou osobní historií naprosto odporují étosu Literárních novin,“ prohlásili nespokojení redaktoři. Patrik Eichler, jeden z jejich mluvčích, LN řekl, že vycházejí mimo jiné z vlastní rešerše ve svazcích StB z archivů ministerstva vnitra. Protestují přitom i proti dalším, které Fiala přivedl.

Rozhovory s aktéry sporu

„Ty lidi jsem nekádroval, neptal jsem se na to a ptát se na to nebudu,“ reagoval Fiala. On sám se podle svých slov s ministerstvem vnitra soudil a říká, že podle verdiktu z 21. dubna, který ještě nenabyl právní moci, je v seznamech StB neprávem.

„Ve svém životě jsem potkal nejrůznější množství agentů nejrůznějších tajných služeb,“ řekl LN Pavel, „co si o mně sepisovali, jaká akta si o mně zakládali, je mi v podstatě lhostejné, nepátrám po tom. V té době jsem to nemohl ovlivnit a teď už mě to vůbec nezajímá.“

Tvrdí, že s komunistickou tajnou policí nespolupracoval, z KSČ ho vyhodili po roce 1968 a zpět byl vzat před rokem 1989, kdy se stal mluvčím vlády premiéra Adamce. „Nerad bych se dostal do polohy, že se hlasuje o mém životě,“ odmítá, jak řekl, „kádrování“.

S redaktory ve čtvrtek pracovně diskutoval, včera se s nimi chtěl sejít znovu. Mezitím ho prý překvapilo veřejné prohlášení redaktorů, jež podepsala i dvacítka umělců. „Literárním novinám se konečně dostalo svobody na protest zaniknout,“ uvedl v sobotním provolání třeba spisovatel Ludvík Vaculík.

"V souvislosti se zákulisním převodem novin novému majiteli se v novinách prosazuje hlas lidí, kteří nemají ani kulturní úroveň ani morální právo zaštiťovat se jménem Literárních novin," píše se v dalším, pondělním prohlášení více než dvaceti umělců a vědců. Mezi jinými je podepsal právě Vaculík, dále filozof Erazim Kohák, fotograf Jindřich Štreit, hudebník Mikoláš Chadima či režisér Břetislav Rychlík.

"Už je to jen soukromý podnik"

„Odchází v tuto chvíli patnáct z 21 lidí, kteří jsou uvedeni v tiráži,“ tvrdí redaktor Eichler. Podle něj měla redakce problém i s Fialovým vedením. Dosud prý předložil dvě koncepce – obecné, které ani sám nedodržoval.

Šéf Fiala naopak tvrdí, že v Literárkách posledních let bylo zvykem pracovat „metodou, která nebyla kompatibilní s běžným chodem normální redakce“: „Naším cílem ale bylo časopis změnit, ne zakonzervovat.“

Eichler spor vidí jako „střet kulturně-politický, mezi prostředím intelektuálním a prostředím mocenským, ekonomicko-politickým“. S kolegy čekal, že titul převezme „levicově-liberální prostředí“ kolem Masarykovy dělnické akademie, think-tanku ČSSD, jemuž šéfuje Jan Mládek. Teď jde prý ale o soukromý podnik jednoho člověka.

"ČSSD, která chtěla nad tímto prostorem svobody převzít patronát, jej v tuto chvíli de facto definitivně zmařila," prohlásili redaktoři jen pár dnů poté, co sdružení, v němž figuruje i exministr Mládek, prodalo většinu v týdeníku zmíněnému Miroslavu Pavlovi.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka však už minulý týden uvedl, že sociální demokracie neměla nikdy v úmyslu k sobě Literární noviny připoutat. Údajně však vnímá jejich značku jako významnou a chtěla přispět k jejich zachování. „Takže jsme se snažili Literárním novinám vždy pomoci k tomu, aby přežily. A jestliže dnes Literární noviny našly určitého strategického partnera, pak s tím je sociální demokracie spokojena,“ dodal.

"Budeme pokračovat"

Nové vedení zřejmě muselo řešit už v pátek první vážnější výrobní problém. "Gesto sazeče Miroslava Švejdy, který odmítl dokončit další číslo novin, bylo symbolickým vyústěním rozporů v redakci," píše totiž na serveru Česká média hudebník a publicista Jiří Plocek.

"Nové číslo Literárek však vyjde. Pravděpodobně s částí textů připravených ještě starou redakcí, avšak už pod plnou kontrolou šéfredaktorovou. Ten za pomocí nového vydavatele Miroslava Pavla a společnosti Litmedia zmobilizoval náhradní řešení tisku," dodává Plocek.

Budeme pokračovat, tvrdí obě strany. „Získáme jiné spolupracovníky, redaktory,“ plánuje šéfredaktor Fiala. Odcházející redaktoři uvažují o nových „mediálních projektech“, víc k tomu ale zatím neřekli.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.