Lidovky.cz

Patočka haní muže ČSSD: Mládek je kapitalista 19. století

Média

  7:56
PRAHA - „Už žádné propouštění bez důvodu,“ slibují sociální demokraté na předvolebních plakátech. V praxi se jim ale pracovněprávní spory nedaří řešit zrovna hladce. Jeden takový se rozhořel v redakci Literárních novin.

Jakub Patočka foto: Lidové noviny

Ty začátkem roku koupilo občanské sdružení řízené bývalým ministrem zemědělství za ČSSD Janem Mládkem, ten pak většinu v listu prodal mediálnímu manažerovi Miroslavu Pavlovi.

Bývalý šéfredaktor novin Jakub Patočka si teď stěžuje, jak se Mládek choval k odcházejícím pracovníkům. „Své již nepotřebné zaměstnance v Brně drtil trapnými kličkami ódéesáckých podnikatelů, aby jim nemusel dát slušné odstupné,“ tvrdí Patočka v otevřeném dopisu „příteli“ Lubomíru Zaorálkovi, místopředsedovi ČSSD.

„Nutil je podepsat okamžité ukončení pracovního poměru s tím, že pokud tak neučiní, buď jim pod nějakou záminkou zruší pracovní smlouvu hned, nebo nedohodnouli se s ním na předčasném ukončení pracovního poměru, bude je nutit během výpovědní lhůty dojíždět každodenně z Brna do Prahy a podobně,“ popsal Patočka na dotaz LN. Brněnská redakce Literárek se rozhodla odejít na protest proti vydavateli Pavlovi a novému šéfredaktorovi Zbyňku Fialovi.

Mládek přitom odmítá, že by rozchod neprobíhal podle pravidel. „Právo, informace a solidarita (Mládkem řízené sdružení - pozn. red.) mělo k 13. květnu třináct zaměstnanců. Dva potom jednostranně ukončili pracovní smlouvu ze své strany, se dvěma jsem se dohodl o ukončení pracovního poměru a dvěma jsem dal řádnou výpovědní lhůtu, to znamená k 31. červenci, plus tři platy. S jednou pracovnicí ještě jednám,“ popsal Mládek.

Ani on silnými slovy nešetří, dlouholetého šéfredaktora Patočku označil za „skvělého tuneláře“: „Opustil Společnost pro Literární noviny a zanechal tam dluhy za dva miliony, v tiskárně, na sociálce a tak dále.“ Patočkovi zase vadí, že Mládek „s argumenty, za něž by se nestyděl žádný kapitalista devatenáctého století“, neuznal nově založenou odborovou organizaci a „doporučil jí, ať se s ním soudí“.

Mládek prý vznik odborů „přivítal“. „Jen jsem měl trochu problém, že předsedou udělali člověka, který nikdy nebyl zaměstnancem a odboráři se prohlásili všichni, kteří pracují na autorské smlouvy, které považuji za OSVČ svého druhu,“ řekl. Patočka, jak říká, byl „externím spolupracovníkem s autorskou smlouvou“.

Při prodeji novin souhlasil, že uvolní místo novému šéfovi, podle Mládka si ale představoval, že „to prodá a zároveň to bude vlastnit“. Teď v Literárkách zůstává jen šest zaměstnanců, pražských.

Brněnská kancelář končí - výměnou zámků. Přemontovat je nechal Mládek, prý „musel postupovat s péčí řádného hospodáře“ a postarat se o majetek svého sdružení. Zámky vyměnil minulé pondělí, po vzpouře redaktorů, v pátek nechal odstěhovat veškerý majetek sdružení, pak původní klíče vrátil: „Mají od nás zaplacený nájem do konce června, tak tam mohou dělat revoluci, případně vyrábět nějaké alternativní noviny."

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.