Lidovky.cz

Milan Fridrich: Chtějí mě zastrašit od kandidatury na šéfa ČT

Média

  7:00
PRAHA - Ředitel zpravodajství České televize Milan Fridrich připouští, že by se za určitých okolností ucházel o místo generálního ředitele ČT. Vadí mu totiž zvýšený kritický zájem médií o jeho osobu. "Pokud se mě někdo bojí jako potenciálního kandidáta do jiných výběrových řízení, o nichž se spekuluje, tak ať se bojí dál,“ prohlašuje v rozhovoru s LN.

Milan Fridrich foto: Lidové noviny

Deník Aha! ve čtvrtečním vydání napsal, že budete novým generálním ředitelem České televize. Údajně se na tom dohodli Mirek Topolánek a Ivan Langer z ODS s Jiřím Paroubkem z ČSSD. Je to pravda?

Byl jsem v šoku, s jakou jistotou bulvární plátek píše o dohodě, jaká neexistuje. Žádnou takovou dohodu jsem nikdy neudělal, s politiky jsem se o své budoucnosti v České televizi nikdy nebavil.

Zatím si nikdo ve svých spekulacích neodpověděl na otázku: když má Fridrich takové šance, proč tedy nekandidoval?

To je právě ono, situace se změnila. Poté, co se Jiří Janeček dozvěděl od Ivana Langera, že už u ODS nemá podporu, se možná probíhající výběrové řízení zruší a vy byste měl možnost se přihlásit do nového.

Jsem překvapen, kde média vzala to přesvědčení, že Jiří Janeček měl před dubnem 2009 tak masivní podporu a měl jistotu zvolení. Jediné, co bylo jisté, je, že Rada ČT nechtěla nestabilitu a oddalování volby tak, že by ČT skončila v provizoriu. Ano, spekulovalo se, že bude znovu zvolen Jiří Janeček. Ale tahle informace bylo stejnou spekulací jako dohoda o Fridrichovi.

Šokovala mě ještě jedna věc - psalo se, že já mám být loajální politikům a že jim mám sloužit. Tak to pr! Mám za sebou patnáct let novinařiny, v níž jsem se řídil zásadami, které ta branže má. Mám za sebou tým, který nikdy nepocítil, že bych prováděl cenzuru, a je hrdý, že dělá nestrannou a nezávislou žurnalistiku. Asi by tam nedělali lidé jako Václav Moravec, Jindřich Šídlo, Marek Wollner a jiní. A najednou někdo řekne, že hlava toho týmu bude loajální a sloužit? To je na hlavu postavené.

O post generálního ředitele se nederu a i kdybych kandidoval, tak nikdy ne, že budu loajální vůči politické elitě nebo že ji budu sloužit.

S politiky se ale stýkáte.

Samozřejmě, potkávám je na různých akcích, jsem s nimi v kontaktu. Občas mi zavolají, pozvou na nějakou akci. Osobně řídím dramaturgii klíčových zpravodajských akcí - třeba Obamovu návštěvu v Česku, akce předsednictví Česka v EU, důležité sjezdy, jednání parlamentu. Teď už si s týmem rozumíme, ale hlavně na začátku jsem kontroloval a dojednával hodně věcí sám. Nyní to je třeba velký projekt před předčasnými volbami do poslanecké sněmovny, který chystáme s Václavem Moravcem.

Tímto užším kontaktem ovšem vzniká právě onen bližší vztah s politiky, kteří mohou nabýt přesvědčení, že vy budete vhodný ředitel.

S lidmi z politických stran mám chladně profesionální vztahy. Nenavazuji žádná přátelství, nemám nadstandardní vazby, jednám s nimi vyloženě pracovně.

V komunikaci jsem obecně velmi aktivní. Jsem totiž přesvědčen, že spousta problémů a napětí mezi ČT a diváky, představiteli byznysu, zájmovými skupinami nebo politiky, vzniká z nedostatku komunikace. Můžete se schovat a psát si úřední dopisy, ale takhle svět nefunguje. Každý manažer v mém postavení kdekoli v Evropě musí udržovat kontakt s lidmi, kteří jsou významnými společenskými figurami.

Navíc v této zemi je pořád špatná mediální osvěta. Spousta lidí, i mezi politiky, zvlášť těmi staršími, neprošla masovou společností, nerozumí médiím a bojí se jich. I moji úlohou je, abych lidem vysvětloval, že médium není proti nim, proti některé politické straně, ale že třeba točit kritické reportáže je přirozený princip novinařiny. A všimněte si, že Česká televize už je skoro jediná, která to dělá.

Ale jsou i reportáže jako třeba ta o poslanci ODS Wolfovi, které se stanou záminkou pro pád vlády. Zároveň se o ní píše jako o jednom z důvodů, proč Langer z ODS zavrhl Janečka pro dalších šest let ve funkci generálního ředitele televize.

Reportáž vznikla v redakci, kterou řídím. Řídím redakci aktuální publicistiky. Jak můžu být horkým kandidátem na generálního ředitele, když Janečkovi uškodila reportáž o Wolfovi?

Kvůli čemu jinému tedy Janeček ztratil podporu? Vy s politiky komunikujete, mohl byste to vědět.

Proč si myslíte, že Janeček ztratil nějakou podporu? Já o ničem takovém nevím. Nikdy jsem s nikým neřešil volbu ředitele, proto ani situaci kolem Jiřího Janečka. Nic se navíc zatím nestalo, Rada ČT příští týden má vybírat finalisty, počkejme si.

Vy sám zřejmě dobře víte, jak to dopadne - už před minulou schůzí televizní rady jste podle MF DNES někomu poslal esemesku 'rada to shodí, vím to'.

Že rada ve starém složení nejspíš nebude volit, se psalo už dva dny předtím v Hospodářských novinách. Stejně tak, že se volba zpozdí asi o dva měsíce, že Janeček není favorit, že bude volit rada nová a možná to vypíše znovu. Všichni to v Hospodářkách četli a všichni, i mediální novináři, tušili, jak asi to jednání rady dopadne.

Byl jsem trochu vystrašený z toho, že moje esemeska, dezinterpretovaná a ne v přesném znění, jak jsem ji napsal, koluje a byla předaná médiím někým, kdo ji ani nedostal, měl ji jen přepískanou a poté upravenou.

Komu jste ji poslal?

Jelikož jsem to neřekl redaktorce MF DNES předtím, nebudu to říkat dál. Redaktorka MF DNES říkala, že ji to přinesl někdo z vedení České televize. Žádnou esemesku jsem nikomu z vedení televize ten den neposílal. Tvrdila, že jsem ji psal, aniž pro to měla důkaz.

Jako novinář píšící o médiích kauzu sleduju podrobně, chodím na schůze rady, na mediální komise v parlamentu, a přesto jsem to pouze 'tušil', jak říkáte, předpokládal, jak to pravděpodobně dopadne. Vy jste psal, že to víte.

'Vím to od pondělí', jsem napsal. A v novinách to bylo v pondělí. Víte, když píšete esemesku, nepřemýšlíte nad každým slovem. Vědět znamená i přečíst si, zaslechnout. Esemeska je zkratka, nic víc.

Vraťme se ještě k Jiřímu Janečkovi: vaši podporu má?

Jiří Janeček měl vždycky moji podporu.

Měl by být ředitelem dalších šest let?

Můj názor je lhostejný. Vždycky jsem vyjadřoval názor, že Jiří Janeček vedl televizi dobře, a ví, jak ji rozvíjet dál.

Neměl by se v něčem zlepšit?

Nebavme se o Jiřím Janečkovi. Je to můj šéf. Proč nikoho nepřekvapilo, že se do médií dostane moje esemeska?

To je běžné, o Jiřím Janečkovi se s blížící se volbou taky píše často a detailně.

Je běžné, že někdo donese upravenou esemesku do médií, řekne, že je od Fridricha, a napíše se, že vím, kdo bude generální ředitel televize? Já se s ničím podobným zatím nesetkal. A navíc: nebyla to jediná věc. Nejdřív mě jeden novinář volal, že prý jsme s Norou rozvedeni a tajíme to. Za pár hodin mi volali, že mají mou esemesku. Dva dny nato najednou volají, že prý jsem jel rychle na dálnici a přišel o řidičák. Pak mi volají z MF DNES, že mají výpisy z mého služebního mobilního telefonu za poslední měsíc, a zda a proč jsem si volal s Ivanem Langerem či Jaroslavem Tvrdíkem. Speciálně jen tyhle dva vybrali. Proč? Protože se o nich píše, že ovlivňují volbu ředitele televize?

Výpisy z mého mobilu nechodí ke mně domů, ty chodí do České televize, a kdyby si vzala výpisy za poslední rok, bude tam nacházet spoustu čísel, včetně těchto dvou.

Co tím celým chcete říct?

Že si někdo dává práci, aby mi zničil pověst, protože na rozdíl od některých jiných lidí nemám komunistickou minulost, neselhal jsem v řízení žádné instituce, nebyl jsem obviněn, že ruším pořady, že cenzuruji, že jsem špatný novinář. A když máte člověka s patnáctiletou úspěšnou kariérou, u něhož ani rodiče nebyli partajními kádry nebo estébáky, tak je asi nutné zveličovat drobnosti nebo účelově vytvořit kompromitující materiály. Byl jsem v šoku, že někdo má můj výpis z mobilu. Jsem ředitel zpravodajství. Můj výpis není někde ve větru, k němu má přístup velmi úzký okruh lidí.

Vy jste si volal s Ivanem Langerem a Jaroslavem Tvrdíkem? Proč?

Ano, komunikoval jsem s těmito dvěma pány, ale i v měsících předtím, loni, komunikoval jsem s mnohými dalšími, s předsedy parlamentních stran, šéfy komor parlamentu, tiskovými mluvčími, mediálními stratégy, mediálními agenturami. Pořád mi někdo volá. Shodou okolností Ivan Langer a Jaroslav Tvrdík jsou šéfy volebních štábů ODS a ČSSD, shodou okolností máme před sebou dvoje volby. Shodou okolností ČT jako jediná dělá velká předvolební vysílání, domlouvá různé podoby těchto projektů. Nikdy jsem se s nikým nedohadoval o volbě generálního ředitele ČT, to jde mimo mě. Připravujeme několik velkých předvolebních projektů a o těch věcech jsme začali komunikovat už začátkem dubna - kdy to spustit, jak často, jestli to dokážeme zvládnout, kdy strany postaví kandidátky.

Není to přece jen trochu nadstandardní vztah k politikům, nevycházíte jim vstříc až příliš? Přece lze předpokládat, kdy začít před volbami vysílat diskuse a podobně, hosty může domluvit produkce.

Projekt má dramaturgy, velmi aktivní je Václav Moravec jako moderátor, i produkce. Ale já nejsem typ, který věci deleguje a nechá plavat. Řešte pouze, zda metoda práce, kterou na ČT24 máme, plodí nestranné a vyvážené, objektivní zpravodajství, mimořádné projekty. To je vizitka naší práce.

V západních televizích standardně hosty zajišťuje a domlouvá produkce.

To není úplně pravda. Modely jsou různé. U nás nemáme produkci ve smyslu západních televizí. U nás jsou spíš produkční. Ti nevědí, jak a proč jakého hosta, jak namíchat vysílání.

Stejně je to poněkud nadstandardní vztah. Jinde se leckdy moderátor potká s politikem až ve studiu.

Jsou televize, kde se moderátor potká s politikem až ve studiu. Jsou televize, a je jich většina, kde moderátor dlouze mluví s politikem o tom, o čem s ním chce mluvit, jaké je téma, koho chce za jeho oponenta. Politik se připravuje, potřebuje podklady předem. U nás nemáme britský producentský systém. Odjakživa to tady funguje jinak. A není na tom nic špatného. Ano, ve filmu Insider jsme viděli Al Pacina, který jel pro svého moderátora domluvit rozhovor s představitelem Hamásu. Něco takového je v České republice naprosto nemožné. Tady si ten člověk sám všechny věci musí dojednat sám. Redaktor nebo moderátor.

Říkáte, že předvolební diskuse jsou velké pořady, které dojednáváte i vy, navíc Otázky jsou největší pořad svého druhu v zemi. Na to přece Česká televize má mít peníze na dostatečný tým.

V ideálním světě je všechno krásné a optimální. Jenomže v Česku je těžké najít dobrého moderátora nebo nadprůměrného reportéra, ještě těžší dobrého šéfa rubriky. Lidí je málo, kvalifikace často sporná. Tyhle řeči jsou hezké, ale já žiji ve skutečném světě, kde jsem rád, když dokážeme dělat špičkovou práci s menším týmem a i tak, že si navzájem pomáháme a občas i jako ředitel píšu a dohlížím na upoutávky a ještě píšu články, abych komunikoval s veřejností. To je česká realita.

Jestli právě takhle historicky nastavená situace nezakládá právě to, že mezi moderátory a šéfy zpravodajství na jedné straně a politiky na druhé v důsledku nadstandardních vztahů vzniká podhoubí pro neformální dohody.

Vidíte něco nadstandardního nebo nestandardního ve vysílání? Víte, jsou lidé, kteří mají na politiky mnohem větší a silnější vazby než my, kteří jen vysíláme zpravodajství a děláme svou práci. Někteří z nich i kandidují na ředitele ČT.

Já jsem nekandidoval, ačkoliv jsem mohl. Odmítám jakékoliv dohody. A přesto se to o mě teď rádo píše, dokonce to začíná nabírat podoby cílené, intenzivní diskreditační kampaně.

O kampaních proti nim s oblibou mluví politici. Také Jiří Janeček mluvil o kampani, když se jen opakovaně připomíná jeho komunistická minulost, protože se postupně zpřesňuje.

To je přece něco jiného, ne? Články z Palcátu najdete v otevřených zdrojích, můžete si je vyrešeršovat v archivu. Výpisy z mobilního telefonu je nutné ukrást a předat. Stejně tak si nikdo nemůže vyrešeršovat Fridrichovu esemesku. Někdo to cíleně připravuje. Přitom si neuvědomuje, že tady nejde o mě. Poškozuje to i důvěryhodnost a pověst České televize. Všichni by si to měli uvědomit a všichni, i ve vedení České televize, by se teď měli semknout.

A kdo to tedy podle vás dělá?

Jsem přesvědčený, že je to někdo z okruhu lidí, kteří kandidují na generálního ředitele České televize. Netvrdím, že někdo z kandidátů, možná jen mají přičinlivé přisluhovače.

Který z kandidátů to je?

Nevím. Nemám žádné důkazy, jen se ptám, komu to poslouží.

Jiřímu Janečkovi?

Chápu, že když si novináři přečtou, že Jiří Janeček ztrácí podporu, a zároveň píší, že Fridrich ji získává, mohou z toho vyvozovat, že tahle věc dává logiku. Mně se tomu nechce věřit.

'Nechce se mi věřit'. Když o tom takhle mluvíte, musíte snad mít přesnější indicie.

Nemám. Žádné jméno ze mě nedolujte. Udělejte si sám analýzu, kdo si myslí, že může vydělat na tom, když mě pošpiní. Je to výraz zoufalství, protože v mé minulosti ani přítomnosti není nic, za co bych se musel stydět. Ale kompromitaci můžete uplést z polopravd a pomluv. Nikdo si neuvědomuje, že tady se hraje o Českou televizi, ne o mě. A pověst ČT a její stabilita je to hlavní, co by měl kandidát na jejího ředitele ctít. Jestliže se volba generálního ředitele zvrhne v souboj vlků, v bratrovražedný boj či v politickou kampaň ve stylu Divokého Západu, jediný, kdo na tom bude bit a poškozený, je Česká televize. Tohle je věc, která se musí zastavit, musejí s tím přestat, ať už to dělá kdokoliv. S kampaní nejen proti mně, obecně. Ať se posuzují projekty kandidátů, jejich profesní, morální a osobnostní způsobilost vést velký podnik, médium.

Ale to se přece děje. Píše se třeba o věcech z Janečkovy minulosti, které neříkal v celé šíři.

Teď jsem nemyslel Palcát. Ať si v profesní oblasti a morální každý hledá, co chce. Ale účelové kompromitace, to už je silná káva.

Vy říkáte mně, který jsem vně České televize, že by se její vedení mělo semknout. Ale to přece musíte řešit uvnitř instituce. Ptal jste se na únik výpisů ze svého mobilu svého nadřízeného, ředitele Janečka?

Samozřejmě jsem se ho na to ptal, taky jsem mu řekl, že by to měl vyšetřit, že je to skandál.

Co vám na to řekl?

Zeptal se mě, co mě trápí.

Jaký vy teď vlastně máte vztah?

Korektní.

Čekal bych určité napětí, když vás noviny líčí jako soupeře.

Každý si děláme svou práci.

Jste přece blízcí kolegové, z titulu funkcí.

Jirka sedí v jiné budově, já vedle ve zpravodajství, každý máme hromadu práce. Normálně pracovně komunikujeme, není tam žádné napětí, žádný problém. Já s ním o volbě generálního ředitele nemluvím, protože mě nezajímá.

Ještě k těm výpisům: kteří kandidáti na ředitele či jejich lidé podle vás mají přístup k tak důvěrným materiálům České televize?

Nevím, třeba jim to někdo dal.

Před chvíli jste obvinil někoho z kandidátů, to je poměrně úzká skupina.

Řekl jsem, že mám pocit, že by to mohl být někdo z jejich okruhu.

Pokud máte jen pocit, musíte mít i logické vysvětlení, kdo výpisy vynesl.

Nemůžu spekulovat, nemůžu bez důkazů někoho obviňovat.

Pak to ale musel vynést někdo, předpokládám, z úzké skupiny lidí, kteří v ČT mají tyto materiály pracovně na starosti.

Pokud to neodnesla straka, tak to musel být někdo, kdo se k tomu má možnost dostat.

Z těch kandidátů má nejpravděpodobnější přístup k výpisům současný ředitel televize. Tedy de facto nepřímo bez důkazů obviňujete Jiřího Janečka, že to udělal.

Někdo to každopádně musel vynést.

Kdo to byl?

To já nevím. Mohl to být někdo jiný, než někdo z kandidátů, ale ten člověk s některým z nich musí aspoň sympatizovat. Proč by jinak diskreditoval Fridricha jen tak? Je to jen kvůli tomu, že se o mě píše, že se na mě politici dohodli. Žádná jiná motivace není. A někdo nechce, abych v tom měl nějaké šance.

Mluvíte o šancích. Budete v případě, že Rada ČT zruší výběrové řízení a vypíše nové, kandidovat na generálního ředitele?

Dělám svou práci, řídím ČT24 a mám jiné starosti. Ale lidi, kteří mě špiní a chtějí zastrašit, mně tímhle nezastraší a neodradí od práce. A pokud se mě někdo bojí jako potenciálního kandidáta do jiných výběrových řízení, o nichž se spekuluje, tak ať se bojí dál. Možná mi totiž nezbude, pokud tohle bude pokračovat, napsat projekt, sestavit tým a ukázat, čeho se všichni báli. Záleží mi na České televizi.

Další informace o výběru ředitele ČT si přečtěte v sobotním vydání deníku

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.